Nemilé prekvapenie pre FED
Štvrtková správa o ekonomickej aktivite v Spojených štátoch amerických priniesla investorom a predstaviteľom FEDu nemilý budíček v podobe očakávania, že nižšia inflácia umožní znižovanie úrokových sadzieb už toto leto. Slabé číslo HDP za prvý kvartál spolu s vyššími inflačnými tlakmi vystrašilo investorov. Rast americkej ekonomiky v prvom tohtoročnom kvartáli nebol taký silný ako v štvrtom kvartáli minulého roka. A nebol ani tak silný, ako sa čakalo, keď dosiahol 1,6% (oproti 2,5%).
Tento článok si môžete v audio verzii vypočuť tu:
V celkovom pohľade sa premieta prekvapivo nízka spotreba domácností, ktoré prestali navyšovať nákupy tovaru bežnej spotreby a mierne znížili výdavky za nevyhnutný tovar. Ďalej sa prejavilo aj výrazné spomalenie vývozov, pokles skladových zásob či pomalšie vládne výdavky. Naproti tomu výrazne zrýchlili investície do realít. Toto výsledné číslo HDP je najhoršie za posledné dva roky. Taktiež sme videli prekvapivo silné čísla inflácie. Namiesto toho údaje ministerstva obchodu ukázali, že už tretí mesiac po sebe sa inflácia stáva lepkavejšou. Podľa cenového indexu výdavkov (PCE deflátor) na osobnú spotrebu, jadrové ceny, ktoré nezahŕňajú nestále potraviny a energetické položky, vzrástli počas štvrťroka anualizovaným tempom 3,7% a oproti predchádzajúcemu roku vzrástli o 2,9 %.
Údaje o inflácii vyvolali výpredaj amerických dlhopisov, čím sa výnosy 10-ročných štátnych dlhopisov dostali na 4,706 %, čo je ich najvyššia úroveň od novembra minulého roka. Investori teraz počítajú s 19-percentnou šancou, že FED udrží úrokové sadzby stabilné do konca roka, podľa dát CME Group, oproti 1% pred mesiacom. A naopak, opčné trhy dávajú zhruba 20%-nú šancu na rast úrokových sadzieb v nasledujúcich dvanástich mesiacoch. Odolnosť najväčšej ekonomiky sveta stále odoláva. Už najbližšie obdobie nám napovie jej ďalší vývoj.
Róbert Bučič
Portfólio manažér, IAD Investments