# investujte na fin trhoch  9. 8. 2021

Robinhood na burze: Ako sa darí „demokratizérom investovania“?

Americká maklérska spoločnosť Robinhood Markets, ktorá je považovaná za demokratizéra obchodovania, vstúpila na burzu. Z primárnej verejnej ponuky akcií (IPO) získala 2,1 miliardy amerických dolárov, čo je v prepočte takmer 1,8 miliardy eur. V prvých dňoch sa to však nevyvíjalo tak dobre, ako jej majitelia predpokladali. Trafil Robinhood do čierneho alebo prestrelil?

Všetko sa to začalo v stredu 28. júla 2021, pričom firma počas tohto dňa predala 55 miliónov akcií v cene 38 dolárov za kus. Od štvrtka 29. júla sa rozbehlo obchodovanie na newyorskej burze Nasdaq, kde to už pre spoločnosť pôsobiacu pod symbolom HOOD nevyzeralo až tak dobre. A to napriek tomu, že cena 38 dolárov za akciu bola na dolnom konci plánovaného cenového rozpätia.

Spoločnosť Robinhood, ktorá je obľúbená medzi mladými, začínajúcimi a hlavne neskúsenými investormi, získala štatút jednej z najlepšie ocenených spoločností vstupujúcich na americký akciový trh. Stanovená cena akcií ju totiž ocenila na neuveriteľných 31,8 miliárd amerických dolárov, a to je napríklad viac ako hodnota jej tradičného konkurenta Charles Schwab.

Najhorší začiatok obchodovania v histórii

Prvotné úsmevy nadšencov tejto značky vo štvrtok veľmi rýchlo zmrzli. Platforme, ktorá je populárna medzi mileniálmi a zástupcami generácie Z, sa totiž príliš nedarilo. Hodnota akcií už počas prvého dňa padla o 8,4 percenta, pričom celková trhová kapitalizácia bola o približne 6 miliárd nižšia ako vopred predpokladaná valuácia 35 miliárd amerických dolárov.

Podľa dát, ktoré prezentoval Bloomberg, išlo o historicky najhorší úvodný deň obchodovania medzi všetkými 51 americkými spoločnosťami, ktoré dokázali vyzbierať aspoň toľko peňazí ako Robinhood. V posledných rokoch bol na tom podobne zle Uber, ktorý na burzu vstúpil v máji 2019. Hodnota akcií tohto giganta klesla počas prvého dňa o 7,6 percenta.

Zdroj grafu: https://www.google.com/finance/quote/HOOD:NASDAQ?window=5D

Nebolo to však len o negatívach a našli sa aj ľudia, ktorí spoločnosti Robinhood verili a naďalej veria. Do tejto skupiny patrí napríklad známa investorka Catherine Duddy Woodová, ktorá bola v tomto roku zaradená do Forbes 50 nad 50.

Američanka ihneď skúpila takmer 1,3 milióna akcií Robinhood v hodnote prevyšujúcej 45 miliónov amerických dolárov. To všetko prostredníctvom svojej spoločnosti Ark Investment (konkrétne ETF fondu Ark Innovation), ktorá spravuje majetok v hodnote vyše 50 miliárd dolárov.

Počiatočná volatilita vs dlhodobá valuácia?

Keď sa do problematiky vnoríme hlbšie, uvidíme, že viac ako pätinu akcií kúpili verní užívatelia aplikácie Robinhood, ktorí sa k investovaniu dostali práve prostredníctvom tejto firmy. Práve takýto bol aj zámer majiteľov spoločnosti Vladimira Teneva a Baiju Bhatta, mimochodom spolubývajúcich z vysokoškolského internátu.

O akcie prejavil záujem aj známy spisovateľ Rick Ornelas, ktorý však zachoval opatrnosť a kúpil si len 50 podielov. Keď potom videl, že akcie stratili už viac ako 10 percent svojej hodnoty, dokúpil si ich ďalších 75. „Viem, že cena pri IPO môže byť volatilná,“ povedal Ornelas. „Určite som však nechcel premrhať túto príležitosť. O dlhodobej valuácii tejto spoločnosti som viac ako presvedčený.“

Čo je to Robinhood?

Robinhood je finančno-technologická spoločnosť, ktorú môžeme zaradiť medzi online obchodné platformy. Aj keď je na trhu podobných firiem pomerne veľa, práve Robinhood sa postaral o to, že k obchodovaniu dostal milióny nových investorov. Aktuálne ich je viac ako 30 miliónov.

Svoje brokerské pôsobenie postavil na tom, že si neuplatňoval žiadne obchodné provízie a nestanovil ani žiadny minimálny zostatok na účtoch. V podstate tak spustil do istej miery novú éru fungovania finančných trhov a viaceré ostatné spoločnosti prinútil pracovať rovnako. Hlavne počas lockdownu a mnohých spoločenských obmedzení sa takéto investovanie stalo veľkým hitom. Obchodovať a investovať zrazu mohli aj ľudia s nižšími príjmami, ktorí mnohokrát naleteli na lákavú vidinu zisku.

Robinhood má aj temnú stránku

Aj keď je väčšina služieb spoločnosti Robinhood zadarmo (založenie účtu, správa účtu, vklad na účet, výber z účtu), majitelia si našli niekoľko kanálov, vďaka ktorým dokážu dobre zarábať. Tým najkontroverznejším je zdieľanie toku obchodných pokynov (spoločnosť už za to dostala aj nemalú pokutu). Funguje to tak, že Robinhood dostáva kompenzácie za posun obchodných pokynov svojich zákazníkov tretím stranám, ktoré tak vedia obchody uzavrieť ešte predtým, ako tak spravia zákazníci Robinhood. Tým pádom tak dokážu urobiť za výhodnejšiu cenu.

Nepríjemná kauza sa týkala aj ukladania hesiel, ktoré Robinhood nekódoval a uchovával v zreteľnom texte, takže boli čitateľné v rámci interných systémov firmy. Spoločnosť neprezradila, koľkých ľudí sa to dotklo, ale v roku 2020 bolo hacknutých takmer 2 000 účtov. Ďalší mínus prišiel 2. marca 2020, keď aplikácia kvôli preťaženiu úplne padla. Išlo pritom o najlepší deň v histórii Dow Jones a index S&P 500 v jeho priebehu narástol o vyše 4,6 percenta. Zákazníci Robinhood tak z neho nedokázali nič vyťažiť. Ďalší veľký výpadok prišiel už o sedem dní neskôr a spoločnosť kvôli tomu čelí trom žalobám.

Nič nie je zadarmo

Robinhood sa navonok tvári, že ľudia dostanú všetko zadarmo a všetko je ružové, no skutočnosť vyzerá mnohokrát inak. Niektoré služby sú k dispozícii len pre predplatiteľov produktu Robinhood GOLD, no a v závislosti od toho, koľko má zákazník na účte peňazí, rastie aj jeho mesačný poplatok.

Realita je napokon taká, že pre bežného človeka by bolo často výhodnejšie siahnuť po spolupráci s ktorýmkoľvek iným brokerom. Robinhood však funguje hlavne preto, že je lacný pre obyčajných ľudí obchodujúcim v malých množstvách, teda neprofesionálov.

S investovaním je vždy spojené riziko

Na jednu vec sa pri propagovaní podobných platforiem akosi zabúda: s každým investovaním je spojené aj riziko. Na jednej strane sú síce lákavé ponuky, začni tu, teraz hneď aplikáciou v mobile a zajtra si vyberieš iba zisky, no v skutočnosti to tak nefunguje. Hlavne v dobe korona krízy online priestor doslova zahltili reklamy spoločností, ktoré ľudí lákajú na rýchle zbohatnutie. Ale koľkí skutočne zbohatli?

V každom prípade táto téma hýbe investičnými kruhmi a preto sme sa na ňu pozreli bližšie s našimi skúsenými portfólio manažérmi. Venovali sme jej celý diel v druhej sérii IAD Talks, ktorá bude mať premiéru už o pár týždňov. Nájdete ju na našich profiloch na sociálnych sieťach Facebook a Youtube.

Spät na všetky články

#investujte

Zaujímajú vás novinky zo sveta investícií? Na našom blogu vás každý týždeň informujú naši portfólio manažéri o dianí na akciových trhoch, nájdete tu aj veľa ďalších zaujímavých tém z oblasti investovania. Aktivujte si upozornenie na nové články v sekcii blog a už vám nikdy neuniknú investičné aktuality.

Investujte s nami

s nami

Investovať môže dnes už naozaj každý, dôležité je vybrať si toho správneho partnera, ktorý investície bude spravovať.

Investujte na fin trhoch

na fin trhoch

Overené informácie o novinkách a najaktuálnejších témach, ktoré ovplyvňujú dianie na finančných trhoch.

Investujte do seba

do seba

Investícia do seba, môže byť niekedy práve tou najvýnosnejšou.

UPOZORNENIE. Tento materiál je marketingovým oznámením. Skôr ako urobíte akékoľvek investičné rozhodnutie, pozrite si predajný prospekt, štatút a dokument s kľúčovými informáciami pre investorov fondov IAD Investments, správ. spol., a.s. (ďalej len „IAD“) v slovenskom jazyku v sídle IAD, na predajných miestach, v sídle depozitára alebo na www.iad.sk. Pre viac informácií sa obráťte na svojho finančného sprostredkovateľa alebo na www.iad.sk.

Hodnota investície do podielového fondu sa môže aj znižovať a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. S investíciou do podielových fondov je spojené aj riziko. V súlade so štatútmi podielových fondov môže podiel cenných papierov vydaných štátmi a medzinárodnými organizáciami, uvedenými v prílohe štatútov jednotlivých podielových fondov, prekročiť 35% hodnoty majetku vo fonde, pričom tento podiel môže dosiahnuť až 100%. IAD je povinná vyplatiť podielový list podielového fondu Prvý realitný fond a Korunový realitný fond bezodkladne, najneskôr však v predĺženej lehote 12 mesiacov. Majetok vo fonde Prvý realitný fond je podľa podmienok osobitného zákona investovaný najmä do nehnuteľností vrátane príslušenstva na účely ich správy a predaja, do majetkových účastí v realitných spoločnostiach a do likvidných finančných aktív, z ktorých ekonomickej podstaty vyplýva úzke prepojenie s trhom nehnuteľností. Korunový realitný fond má minimálne 85% majetku nepretržite investovaného do podielových listov fondu Prvý realitný fond.