Panika na bankovom trhu
Minulý týždeň sa niesol v znamení paniky na americkom bankovom trhu. Vo štvrtok vyšla správa, ako americký regulátor bol nútený zavrieť Silicon Valley Bank (SVB) v dôsledku „behu na banku“. Behom na banku sa označuje stav, keď klienti nekontrolovateľne vyberajú svoje vklady, lebo sa boja o ich bezpečnosť. Niekoľko hodín na to vyšla správa ako ďalšia americká banka, Signature Bank, rovnako čelí problémom, čo vyústilo v uzavretie banky a prechodu do nútenej správy.
Tento článok si v audio verzii môžete vypočuť tu:
Silicon Valley Bank mala vklady na súvahe vo výške 170 miliárd dolárov a svojou veľkosťou sa radila medzi 16. najväčšiu banku v USA. Napriek svojej veľkosti iba minulý týždeň požiadali klienti o vyplatenie svojich vkladov vo výške 42 miliárd dolárov, čím banka ukončila minulý týždeň s negatívnym zostatkom na bežnom účte. Zjednodušene sa dá povedať, že banka s takmer 40-ročným pôsobením skrachovala v priebehu menej ako jedného týždňa.
Pre oblasť Silicon Valley symbolizovala SVB banka garanciu získania financovania aj v ťažkých časoch. Pre mnoho startup-ov a venture capital fondov bola SVB jediná banka, ktorú využívali. Avšak jej relatívne kladný vzťah k riziku jej priniesol slávu a zároveň aj pád. Zárodky problémov banky začali už v roku 2021, kedy banka získala depozitá od mnohých startup-ov, ktoré boli investormi ocenené na nereálne vysoké sumy. Problém bol ten, že americká centrálna banka sa snažila naštartovať ekonomiku, a tak neustále znižovala úrokové sadzby. Pre SVB banku, ktorá dovtedy investovala depozitá banky iba do jednoročných hypotekárnych záložných listov, nastal však zvrat v riadení rizika.
SVB banka sa postupne odklonila od jednoročných nástrojov peňažného trhu a začala investovať do desaťročných amerických štátnych dlhopisov, lebo tieto dlhopisy prinášali vyšší výnos ako krátkodobé cenné papiere. Tým banka porušila zlaté pravidlo financovania, keď financovala krátkodobé záväzky dlhodobými inštrumentmi. Pokiaľ klesajú úrokové sadzby, tak táto riskantná stratégia dokáže doručiť niekoľko extra percent zisku. Problém nastane, keď sa zmení prostredie a úrokové sadzby začnú opäť rásť. Tak tomu aj bolo, a vyššie sadzby spôsobili precenenie cenných papierov smerom nadol. Kým SVB banka vykazovala straty iba na papieri, tak dokázala fungovať ďalej. Problém je, že bankovníctvo je založené na dôvere, a tá sa postupne začala medzi klientmi banky vytrácať. So zhoršujúcou sa situáciou banky, začali viacerí klienti vyberať svoje vklady, čo vyústilo do maximálnej paniky minulý týždeň.
Príbeh SVB banky má hneď niekoľko rovín a ponaučení. Pre bežných klientov je to príbeh o tom, ako netreba dávať všetky vajíčka do jedného košíka a svoje portfólio diverzifikovať. Pre všetkých ostatných je to príbeh o tom, ako veľmi nebezpečná je stratégia riskovať všetko pre pár extra percent zisku.