Rast cien v USA: Benzín a prenájom bývania ťahajú infláciu, FED zvažuje opatrenia
Americkí spotrebitelia čelili v marci nárastu cien, ktorý spôsobili vyššie náklady na benzín a prenájom bytového bývania. Index spotrebiteľských cien (CPI) sa podľa údajov zverejnených Americkým ministerstvom práce minulý mesiac zvýšil o 0,4 %.
Tento článok si môžete v audio verzii vypočuť tu:
V marci vzrástli ceny benzínu o 1,7 % (po februárovom náraste o 3,8 %) a ceny prenájmov bytov tiež stúpli o 0,4 %, rovnako ako vo februári. Tieto dve položky tvorili väčšinu nárastu indexu CPI. Ceny potravín vzrástli o 0,1 % v dôsledku poklesu cien masla, ako aj obilnín a pekárenských výrobkov, ktoré zaznamenali najväčší mesačný pokles od roku 1989, hoci inflácia potravín zostala nezmenená of februára. Okrem toho sa o 0,6 % zvýšili aj ceny odevov a náklady na zdravotnú starostlivosť. Ceny ojazdených a nákladných áut, rekreačných a nových vozidiel naopak klesli. Letenky stáli menej a cena hotelových a motelových izieb zostala nezmenená.
Za 12 mesiacov vzrástol index spotrebiteľských cien o 3,5 %, čo je najviac od septembra minulého roka. Hoci ročný nárast spotrebiteľských cien klesol z maxima 9,1 % v júni 2022, dezinflačný trend sa v posledných mesiacoch prakticky zastavil.
Nárast spotrebiteľských cien viedol finančné trhy k špekuláciám, že americká centrálna banka FED odloží akékoľvek plány na zníženie úrokových sadzieb až do septembra tohto roku. Zmena očakávaní zhoršila sentiment na finančných trhoch a poslala akciové indexy do červených čísel.
Napriek aktuálnym udalostiam očakávame, že FED začne znižovať úrokové sadzby neskôr v priebehu roku 2024. Zatiaľ čo preferovaný ukazovateľ inflácie americkej centrálnej banky, spomínaný index spotrebiteľských cien (CPI), bude hrať úlohu v procese rozhodovania o úrokových sadzbách, deflátor osobných spotrebiteľských výdavkov (PCE) bude zverejnený už 26. apríla a jeho hodnota bude hrať dôležitú úlohu pri ďalšom rozhodovaní FEDu.
Alex Peciar
IAD Investments, a.s.