Rozlúčka s Credit Suisse
UBS súhlasila s prevzatím svojho odvekého rivala, vo vládou sprostredkovanej transakcii, v snahe ukončiť krízu okolo dôvery v druhú najväčšiu švajčiarsku banku, ktorá hrozila prerastením do vážnejšej krízy dôvery v celom finančnom systéme. Credit Suisse vďaka škandálom z posledných rokov, veľkým stratám, zlému manažmentu, častým zmenám vo vedení a úplne deravej vnútornej kontrole, na ktorú dokonca upozornili aj audítori v poslednej správe, prišla len za posledné tri mesiace o vklady v hodnote viac ako 100 miliárd USD a odliv pokračoval aj po nedávnom navýšení kapitálu o 4 miliardy CHF.
Týždenný komentár od nášho portfólio manažéra si môžete aj vypočuť v audio verzii tu:
Podľa zverejnených podmienok dohody, akcionári Credit Suisse získajú jednu akciu UBS za 22,48 akcií Credit Suisse, čo je ekvivalentom 0,76 CHF za akciu. To predstavuje pokles o viac ako 59% oproti piatkovej zatváracej cene na úrovni 1,86 CHF za akciu. Táto transakcia oceňuje Credit Suisse na 3 miliardy CHF, čo je len zlomok jej hodnoty čierneho obdobia z posledných rokov. UBS dokonca získa viacero záruk švajčiarskej vlády (napríklad záruku 9 miliárd švajčiarskych frankov pre možné straty z prebratých aktív Credit Suisse) a prístup k potrebnej 100-miliardovej likvidite, ktorú zabezpečí národná banka.
Veľkú ranu zažijú aj držitelia konvertibilných podmienených dlhopisov (tzv. CoCos) Credit Suisse v hodnote 16 miliárd CHF, ktoré pôjdu úplne na nulu. Týmto krokom sa prenesie časť strát aj na investorov do týchto juniorných dlhopisov a umožní to Credit Suisse (alebo vlastne už UBS) zvýšiť bankový kapitál.
UBS plánuje výrazne osekať investičnú časť Credit Suisse, globálnu divíziu, ktorá má za následok obrovské straty z uplynulých rokov (napríklad z kolapsu Archegos Investment Management a Greensill Capital), ale plánuje si nechať švajčiarsku divíziu, ktorá poskytuje bankové služby ako bežná komerčná banka.
Takto sa teda končí viac ako 166-ročný príbeh niekedy globálneho gigantu Credit Suisse. Mementom tohto príbehu je, že akákoľvek banka, a v konečnom dôsledku je jedno, či ide o lokálnu banku (akou bola napríklad Silicon Valley bank) alebo či ide o globálneho giganta ako Credit Suisse s bilanciou viac ako 500 miliárd USD, to neustojí, ak stratí jedinú vec, na čom je postavený jej business model – dôveru svojich klientov a investorov.
Michal Ďurica
Portfólio manažér, IAD Investments