S&P 500 na maxime
Americký akciový index S&P500 sa opäť dostal na nové maximum, keď prekonal 4 247 bodov a má tak za sebou tretí rastový týždeň za sebou. Akcie sa ťahajú nahor a volatilita ide zase opačným smerom. Index volatility VIX sa dostal pod úroveň 16, na najnižšiu hodnotu od februára 2020. To bolo obdobie tesne pred mohutnými výpredajmi spôsobenými pandémiou. Nízke hodnoty indexu VIX hovoria o chýbajúcej volatilite, ktorú tlmia pokojné a obchodné dni na akciových trhoch. Bez akéhokoľvek úmyslu niečo predikovať, opierajúc sa len čisto o históriu vieme, že pokojné fázy trhu sa striedajú s volatilnejšími obdobiami. Preto neodporúčame na základe posledných mesiacov predikovať budúci vývoj finančných trhov.
Akciové maximá úzko súvisia aj s dianím na dlhopisovom trhu. Ak sme doteraz písali o rastúcich výnosoch na amerických dlhopisoch, posledné obchodné týždne naznačujú, že dlhopisový trh sa prestal báť americkej inflácie. V prostredí, kde ceny komodít rastú o desiatky percent, ktoré sa následne prelievajú do vyšších cien tovarov a služieb, by sme očakávali aj pokračujúci rast výnosov (pokles cien) na dlhopisovom trhu. Sme však svedkami opačného pohybu. Americký 10-ročný dlhopis posilnil, keď sa výnos dostal na 1.46 % a uzavrel tak štvrtý týždeň klesajúceho výnosu. A stalo sa to v týždni, keď americká inflácia rastie najrýchlejšie za posledných 13 rokov a dosiahla 5%.
Otázka preto znie nasledovne: Je aktuálna inflácia, ktorá sa pohybuje vysoko nad inflačným cieľom FEDu, len krátkodobou epizódou? Ak áno a nasledujúce mesiace preukážu zjemnenie rastu cenovej hladiny po vstrebaní zadržaného dopytu, tak sa finančné trhy nemusia báť prekvapivej reakcie centrálnej banky (FEDu), ktorá by bezpochyby vyhnala optimizmus z akciových a dlhopisových trhov. Ak však bude vyššia inflácia pretrvávať, FED bude musieť adekvátne reagovať a je viac ako isté, že úroveň minimálnej volatility, ktorej sme svedkami v týchto dňoch, nebude dlhodobo udržateľná.
Mgr. Michal Ďurica, CFA
Portfólio manažér, IAD Investments