Stretnutie krajín G7 v Bavorsku
Klub najbohatších krajín sveta označovaných aj ako G7 smeruje k dohode o rozšírení svojich sankcií proti Rusku s tým, že hľadá mechanizmus na zastropovanie nákupnej ceny ruskej ropy, uviedli predstavitelia, avšak detaily sa stále dolaďujú. Tento krok, o ktorom sa diskutuje na trojdňovom summite G-7 v bavorských Alpách, ktorý sa začal v nedeľu, by pribudol k zákazu nákupu ruského zlata, uviedli predstavitelia. Prezentovali, že ropa je pre Kremeľ najlukratívnejším vývozným artiklom, zatiaľ čo zlato tvorí významnú časť štátnych príjmov, ktoré financujú konflikt na Ukrajine.
Týždenný komentár od nášho portfólio manažéra si môžete aj vypočuť v podcaste o investovaní IAD TALKS:
Podrobnosti o zastropovaní nákupných cien ropy, ktorý by vytvoril kartel kupujúcich západných krajín a ich spojenci, a dovoz zlata, ktoré navrhli USA, sa podľa troch predstaviteľov v súčasnosti dokončujú pred záverom summitu v utorok. Ministerka financií Janet Yellenová pred stretnutím G-7 uviedla, že USA sú zapojené do „mimoriadne aktívnych“ rozhovorov s európskymi spojencami o snahách vytvoriť kartel kupujúcich a stanoviť strop pre cenu ruskej ropy. Na presadenie takéhoto stropu minulý týždeň povedala, že úradníci preverujú možnú výnimku zo zákazu Európskej únie poisťovať zásielky ruskej ropy, ktorá by poisťovniam umožnila pokryť zásielky ruskej ropy iba v prípade, že predajná cena spadá pod strop. Cieľom rozhovorov bolo udržať ruskú ropu dostupnú na svetových trhoch pre kupujúcich, ako je India a Čína, čo by mohlo pomôcť stabilizovať ceny, ktoré sa už pohybujú na zhruba dvojnásobnej úrovni pred pandémiou, a zároveň vytvoriť mechanizmus, ktorý by západné krajiny mohli použiť na obmedzenie ruských príjmov z predaja.
Taliansky premiér Mario Draghi na stretnutí povedal, že cenový strop bude účinný voči Rusku, pretože zníži finančné toky do Moskvy a zároveň zníži infláciu, ktorá sa na Západe prudko zvýšila, čiastočne poháňaná cenami energií, uviedol jeden predstaviteľ oboznámený s rozhovormi. Nemecko a ďalšie krajiny EÚ, ktoré sú silne závislé od ruského plynu, boli doteraz proti obmedzeniu alebo embargu na nákup plynu, pretože ich vlády sa snažia zabezpečiť alternatívne zdroje dodávok. Charles Michel, predseda Európskej rady, ktorá zastupuje národné vlády EÚ, potvrdil, že o návrhu sa rokuje, no na jeho prijatie je potrebný súhlas všetkých 27 členov EÚ. Na rozdiel od plynu sa ropa dá ľahko prepravovať cez tankery. Avšak niekoľko predstaviteľov vyjadrilo znepokojenie nad účinnosťou modelu zastropovania kvôli schopnosti Ruska predávať svoju ropu veľkým nákupcom, ktorí neprijali západné sankcie voči Moskve, ako je Čína alebo India.
Ing. Róbert Bučič
Portfólio manažér, IAD Investments