Súčasný trhový cyklus sa blíži ku koncu
Od roku 2008, odkedy sa datuje začiatok súčasného trhového cyklu, si pripísal akciový indexy S&P500 takmer 280%, čo predstavuje ročné zhodnotenie približne 9,5% za predpokladu, že dividendy boli reinvestované späť do indexu. V rámci tohto obdobia sme si prešli fázami opatrnosti, optimizmu ale aj fázou extrémnej chamtivosti, ktorá vyvrcholila vo februári 2021.
Zaujímavá je hlavne predposledná fáza chamtivosti, ktorej dôsledky sledujeme v podstate až doteraz. S príchodom pandémie sa vlády a centrálne banky na celom svete rozhodli masívne podporovať ekonomiku cez rôzne fiškálne a monetárne programy, čo vyústilo do vytvorenia obrovského dopytu po mnohých tovaroch, ktorý nedokázal byť uspokojený. Zároveň obrovské množstvo novovytvorených peňazí sa prelialo na finančné trhy, čo sa odzrkadlilo na vyšších cenách takmer všetkého – od cien akcií, kryptomien až po ceny nehnuteľností. Bežný spotrebiteľ mal na jednej strane peniaze na míňanie vďaka viacerým vládnym programom a na druhej stane jeho finančný majetok nepretržite rástol v dôsledku rastúcich cien finančných aktív. Požičiavanie peňazí bolo extrémne lacné a na trhu sa začali objavovať rôzne excesy, ako napríklad akcie firiem ktoré sa predávali za neúmerne vysoké ceny voči svojím budúcim ziskom. Zoom, Tesla, Netflix sú iba vrcholom ľadovca prehnaných očakávaní, ktoré na trhu existovali.
Spomenuté faktory viedli k návratu inflácie, ktorá ešte dva roky dozadu bola takmer archaický pojem. Návrat inflácie má za následok prehodnotenie monetárnej politiky centrálnych bánk a zvyšovanie úrokových sadzieb, čo práve sledujeme. Zrazu si mnohí investori uvedomujú, že kapitál nie je zadarmo, a kým ešte nedávno im nerobilo problém čakať na budúce zisky spoločností niekoľko desaťročí, tak zrazu chcú investori vidieť zisky spoločností ihneď. Mnohí investori vypredávajú ešte nedávno oslavované technologické firmy a namiesto toho sú nakupované firmy ropných a ťažobných spoločností, poskytujúce vysoké dividendy.
A tu sa dostávame do záverečnej fázy každého cyklu, čo je fáza strachu. Tak ako vo fáze chamtivosti sa mnohé finančné aktíva predávali za neúmerne vysoké ceny, tak skôr či neskôr sa mnohé aktíva budú predávať za neúmerne nízke ceny. Ako dlho bude táto fáza trvať je ťažké povedať, ale v momente keď mnohí investori hodia do ringu uterák a povedia povestné: „už nikdy viac“ bude jasné, že súčasný cyklus sa skončil a vytvoria sa podmienky na ten nasledujúci.
Roman Vitásek, CFA
Portfólio manažér, IAD Investments