Týždeň na trhoch
Americké akcie vykázali za celý týždeň stratu napriek tomu, že sa v piatok vyšplhali vyššie zaťažené rastúcou obavou investorov z ekonomického výhľadu. Akcie spadli v strede týždňa, pretože investori zvažovali obavy, že nárast počtu nových prípadov COVID-19 a spomalenie čínskeho rastu môže brániť globálnemu oživeniu. Taktiež obavy z politiky Americkej centrálnej banky (FED) znižujú chuť investorov do rizikovejších aktív. Zápisnica zverejnená v stredu z posledného zasadnutia FED-u ukázala, že väčšina predstaviteľov sa domnieva, že by mali začať obmedzovať politiku lacných peňazí ešte v tomto roku. Trh práce v USA sa zotavuje veľmi solídne a tak sa niektorí predstavitelia FED-u vyjadrili, že začiatok uťahovania politiky lacných peňazí by sa nemal zbytočne odkladať.
Mnoho investorov pripisuje nárast trhu za posledný rok mimoriadnej podpore FED-u. Aj keď sa S&P500 a Nasdaq Composite podarilo vo štvrtok a v piatok vzrásť, ich zisky nestačili na kompenzáciu poklesov zo začiatku týždňa. Straty boli obzvlášť vysoké medzi akciami ekonomicky citlivých spoločností, akými sú banky, materiálové spoločnosti a výrobcovia energií.
Jedna veľká otázka, ktorá zaťažuje myseľ investorov je, do akej miery sa inflácia, ktorá tento rok vyskočila, bude aj naďalej zrýchľovať v nasledujúcich mesiacoch a rokoch. Ak sa inflácia ukáže byť nepoddajnou, mohlo by to zmeniťto, ako rýchlo musí FED sprísniť svoju politiku. Po mesiacoch silných čísel však údaje naznačujú, že inflačný tlak v USA môže konečne vrcholiť. Zmena momenta je dobrou správou pre prechodný príbeh FED-u, pričom treba podotknúť, že inflácia sa blíži k maximám dekády.
Index Dow Jones vzrástol v piatok o 226 bodov alebo 0,6% na 35.120,08. S&P500 pridal 35,87 bodu alebo 0,8% na 4.441,67 a technologický Nasdaq Composite pokročil o 172,88 bodu alebo 1,2% na 14.714,66. Za týždeň Dow stratil 1,1%, zatiaľ čo S&P500 klesol o 0,6% a Nasdaq ustúpil o 0,7%.
Ing. Róbert Bučič
Portfólio manažér, IAD Investments