# investujte na fin trhoch  5. 5. 2022

V čom sú velikáni iní? (2.)

V rámci blogu IAD Investments vám prinášame profily niekoľkých úspešných vizionárskych podnikateľov. Všetci sa svojím spôsobom vymykajú normálu, posúvajú hranice možného a všetci si „idú svoje“. Čo stojí za ich úspechom a v čom sú títo velikáni iní?

MICHAEL DELL

Michael Dell sa dokázal presadiť v oblasti osobných počítačov. Tie zaznamenali obrovský boom v 80. rokoch minulého storočia a on to veľmi šikovne využil. Ako pätnásťročný si kúpil jeden z vtedajších počítačov Apple, a to s jediným cieľom; chcel ho rozobrať a prísť na to, ako presne funguje. Poďme však pekne po poriadku.

Michael Dell sa narodil 23. februára 1965 v texaskom Houstone do židovskej rodiny maklérky a stomatológa. Rodičia túžili po tom, aby sa z neho stal doktor, ale jeho to ťahalo iným smerom. Od malička prejavoval záujem o technológiu a vynikal podnikateľským duchom.

Ako dvanásťročný umýval riady v čínskej reštaurácii, a to hlavne preto, aby získal peniaze na rozbehnutie obchodu so známkami. Nechcel nikomu platiť za to, aby ich za neho predával, tak spolu s kamarátom vytvoril katalóg známok. A keďže to fungovalo, podobnému priamemu predaju ostal verný aj v neskoršej fáze kariéry.

Zaujal aj schopnosťou triediť dáta, vďaka čomu denníku Houston Post pomohol získať veľké množstvo predplatiteľov. Za jeden jediný rok takto ako študent strednej školy zarobil 18 000 amerických dolárov.

Na rozbehnutie biznisu s počítačmi nepotreboval taký obnos peňazí, začal len s tisíckou dolárov. V nadväznosti na to, ako rozobral spomínaný Apple II, začal montovať vlastné počítače a predávať ich priamo koncovým zákazníkom. Bez akéhokoľvek sprostredkovateľa. Najskôr spolužiakom, ale okruh ľudí sa veľmi rýchlo rozširoval. Mal nižšie ceny a silnejšiu zákaznícku podporu ako konkurencia.

Medzi rozobratím Apple a začiatkom podnikania prešlo pár rokov, ale svet osobných počítačov bol stále v plienkach. Predsa len išlo o prvú polovicu 80. rokov. Dell vhodne vytypoval „niche“, v ktorom videl veľký potenciál. Vďaka tomu uspel aj s malou počiatočnou investíciou a neskôr sa stal jedným z najbohatších ľudí na svete.

Vo svojom prvom kompletnom roku v biznise (1984) Dell dosiahol obrat 6 miliónov amerických dolárov. V roku 2000 už jeho spoločnosť mala pobočky v 34 krajinách, zamestnávala viac ako 35 000 ľudí a z Della bol miliardár. Krátko na to predbehol aj spoločnosť Compaq Computer a stal sa najväčším výrobcom počítačov na svete.

Dell vynikal schopnosťou objavovať nové príležitosti, ktoré počítačový trh ponúkal. Využil aj internet, prostredníctvom ktorého začal počítače predávať už v roku 1996. Netrvalo dlho a stránka dell.com generovala obrat jeden milión dolárov denne. Opäť raz priamy predaj bez sprostredkovateľov.

Prvých dvadsať rokov podnikania Michaela Della sa radí medzi najúspešnejšie podnikateľské obdobia histórie, ktoré boli dokonca lepšie ako progres Wal-Martu či General Electric. Američan dokázal množstvo ľudí inšpirovať aj svojou knihou „Direct from Dell“, ktorú vydal ešte v roku 1999. Opísal v nej svoju cestu k úspechu a vyprodukoval bestseller.

Spolu s manželkou Susan založili nadáciu, prostredníctvom ktorej prerozdeľujú zarobené peniaze. Už v začiatkoch jej fungovania venovali milióny dolárov na pomoc obetiam cunami v juhovýchodnej Ázii a sumou 50 miliónov dolárov pomohli Texaskej univerzite. Postupne pribúdalo mnoho ďalších podobných projektov.

Michael Dell sa netají tým, že o svojich peniazoch chce rozhodovať sám a ešte za svojho života. „Nebolo by najlepšie, ak by o našich peniazoch rozhodovala nejaká skupina ľudí po tom, ako zomrieme,“ reagoval pred časom v súvislosti so svojimi filantropickými aktivitami. „Na toto zabudnite. Urobíme to sami a urobíme to správne.“

Nie všetko však bolo vždy ružové. Keď sa Michael Dell v roku 2004 rozhodol opustiť pozíciu výkonného riaditeľa, nevyvíjalo sa to dobre. Séria poruchových počítačov si vyžiadala investíciu 300 miliónov dolárov do ich nápravy a Dell sa v roku 2007 pre istotu vrátil späť na svoju pozíciu.

Počas mnohých ďalších rokov boli jeho výsledky zmiešané. Raz sa mu darilo viac, inokedy menej. V roku 2010 prišla aj čierna škvrna v podobe pokuty vo výške 100 miliónov za účtovné podvody. Jeho majetok však postupne rástol a veľký „boom“ zaznamenal v rokoch 2019, 2021 a 2022. Pomohla mu aj skutočnosť, že spoločnosť Dell sa v roku 2019 po šiestich rokoch vrátila na burzu, mierne mu naopak uškodil nástup pandémie v roku 2020.

Ešte pred návratom na burzu Michael Dell ukázal aj svojho investičného ducha. Za 67 miliárd prevzal spoločnosť EMC Corporation (spravil z nej Dell EMC), pričom išlo o najdrahšiu akvizíciu technologickej firmy v histórii. Ďalších 21 miliárd  investoval do výskumu a vývoja, ale vyplatilo sa. Len v minulom roku vykázala Dell EMC výnosy vo výške 41 miliárd dolárov, samotný Dell pridal ďalších vyše 100 miliárd. Išlo vôbec o najlepší fiškálny rok v histórii Dell Technologies.

Majetok Michaela Della aj preto utešene rastie.

Graf vývoja majetku, zdroj: https://www.forbes.com/profile/michael-dell/?sh=caa1e2f6ce0e

IAD Talks

Spät na všetky články

#investujte

Zaujímajú vás novinky zo sveta investícií? Na našom blogu vás každý týždeň informujú naši portfólio manažéri o dianí na akciových trhoch, nájdete tu aj veľa ďalších zaujímavých tém z oblasti investovania. Aktivujte si upozornenie na nové články v sekcii blog a už vám nikdy neuniknú investičné aktuality.

Investujte s nami

s nami

Investovať môže dnes už naozaj každý, dôležité je vybrať si toho správneho partnera, ktorý investície bude spravovať.

Investujte na fin trhoch

na fin trhoch

Overené informácie o novinkách a najaktuálnejších témach, ktoré ovplyvňujú dianie na finančných trhoch.

Investujte do seba

do seba

Investícia do seba, môže byť niekedy práve tou najvýnosnejšou.

UPOZORNENIE. Tento materiál je marketingovým oznámením. Skôr ako urobíte akékoľvek investičné rozhodnutie, pozrite si predajný prospekt, štatút a dokument s kľúčovými informáciami pre investorov fondov IAD Investments, správ. spol., a.s. (ďalej len „IAD“) v slovenskom jazyku v sídle IAD, na predajných miestach, v sídle depozitára alebo na www.iad.sk. Pre viac informácií sa obráťte na svojho finančného sprostredkovateľa alebo na www.iad.sk.

Hodnota investície do podielového fondu sa môže aj znižovať a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. S investíciou do podielových fondov je spojené aj riziko. V súlade so štatútmi podielových fondov môže podiel cenných papierov vydaných štátmi a medzinárodnými organizáciami, uvedenými v prílohe štatútov jednotlivých podielových fondov, prekročiť 35% hodnoty majetku vo fonde, pričom tento podiel môže dosiahnuť až 100%. IAD je povinná vyplatiť podielový list podielového fondu Prvý realitný fond a Korunový realitný fond bezodkladne, najneskôr však v predĺženej lehote 12 mesiacov. Majetok vo fonde Prvý realitný fond je podľa podmienok osobitného zákona investovaný najmä do nehnuteľností vrátane príslušenstva na účely ich správy a predaja, do majetkových účastí v realitných spoločnostiach a do likvidných finančných aktív, z ktorých ekonomickej podstaty vyplýva úzke prepojenie s trhom nehnuteľností. Korunový realitný fond má minimálne 85% majetku nepretržite investovaného do podielových listov fondu Prvý realitný fond.