Valuácie technologických firiem pod tlakom
Ani uplynulý týždeň nepriniesol na akciové trhy vlnu pokoja. Úroky na amerických štátnych dlhopisoch aj naďalej rastú. 10-ročný benchmarkový výnos tento týždeň už na krátku chvíľu prekonal hranicu 1,5%, nad ktorú sa nepozrel od začiatku pandémie. Rastu úrokov nedokázalo zabrániť dokonca ani verejné ubezpečenie šéfa amerického FEDu, že centrálna banka zatiaľ ani len neuvažuje o uťahovaní menovej politiky a plánuje držať úroky na krátkom konci krivky na hodnotách blízkych k nule. FED neukončí intervenciu ani na dlhom konci krivky a aj naďalej bude pokračovať v kvantitatívnom uvoľňovaní, nákupom štátnych dlhopisov. Zotavujúca sa ekonomika, odvážne plány v očkovaní populácie a predpoklad zvýšeného dopytu po tovaroch a službách po uvoľnení opatrení, však spôsobujú rast v očakávanej inflácii. A vyššia inflácia zase ťahá úroky nahor.
Akcie technologických spoločností, ktoré majú za sebou neskutočný rast v posledných rokoch, sa stávajú obeťami zmien na výnosovej krivke. Optimistické scenáre o budúcom vývoji a dlhodobo klesajúce úrokové miery stáli za úspechom akcií technologických firiem. Aj keď technologické spoločnosti majú kvôli prebiehajúcim zmenám aj naďalej obrovský potenciál v raste tržieb a zvyšovaní svojho trhového podielu, rastúce diskontné sadzby poukazujú na krehké a v niektorých prípadoch na neudržateľné valuácie technologických firiem. Spoločnosti, ktoré profitovali z reštriktívnych opatrení v minulom roku, sa tak dostávajú do nemilosti časti investorov en bloc. Tí začínajú preferovať sektory, ktorým vyhovujú vyššie úrokové miery – ako napríklad banky.
Otázka rastúcej inflácie je na mieste. Odpoveď je však zložitejšia a návrat inflácie vôbec nemusí byť istý. Americká ekonomika má aj napriek evidentnému zlepšeniu ďaleko od plnej zamestnanosti. Oproti predkrízovým úrovniam je takmer 10 miliónov mimo trhu práce. Až návrat týchto ľudí späť môže podporiť dlhodobý rast cien cez tlak na rast miezd. Dovtedy môžu byť náznaky rastúcej inflácie nanajvýš krátkodobého charakteru.
Je potrebné však zdôrazniť, že valuácie akciových, ale aj dlhopisových trhov sú vysoké. Tento týždeň ukázal, že aj mierne zvýšenie úrokov dokáže spôsobiť výrazné denné prepady. Ekonomika je síce vo fáze zotavovania, ale nie všetky ceny akcií zohľadňujú ekonomickú realitu. A je možné, že ich hodnoty budú korigovať. A keď koriguje trh, padajú častokrát všetky akcie. Nielen tie predražené. Volatilita je prirodzenou súčasťou akciových trhov a prepady vytvárajú výhodné príležitosti na nákup. Naopak, keď akcie len rastú a každý sa na budúcnosť pozerá cez ružové okuliare, je na mieste byť veľmi opatrný.
Mgr. Michal Ďurica, CFA
Portfólio manažér, IAD Investments