Vplyv inflácie a úrokových sadzieb na bankové zisky
Minulý týždeň priniesol zverejnenie výsledkov za druhý štvrťrok od troch najväčších amerických bánk – JPMorgan Chase, Citigroup a Wells Fargo. Výsledky odrážajú zložitosť súčasného ekonomického prostredia, ktoré je ovplyvnené infláciou, kolísajúcimi úrokovými sadzbami a rastúcimi očakávaniami znižovania úrokových sadzieb zo strany Americkej centrálnej banky (FED). Predseda FEDu Jerome Powell naznačil, že čoskoro môže prísť zníženie úrokových sadzieb, ale banky sa stále stretávajú s politickou neistotou doma aj v zahraničí. S blížiacimi sa americkými prezidentskými voľbami, ako poznamenala CEO Citigroup Jane Fraser, zostávajú výhľady bánk nejasné. Akcie všetkých troch bánk v piatok uzavreli nižšie, pričom najväčší pokles zaznamenala Wells Fargo s poklesom 6%, JPMorgan klesla o 1% a Citi o takmer 2%. Tieto banky nám poskytli rôzne výhľady, ako sa adaptujú súčasným výzvam a aké stratégie prijímajú na udržanie ziskovosti v nadchádzajúcich mesiacoch.
Tento článok si môžete v audio verzii vypočuť tu:
JPMorgan Chase
JPMorgan Chase, najväčšia americká banka podľa aktív, oznámila robustné výsledky, ktoré prekonali očakávania analytikov. JPMorgan vykázala čistý zisk 13,1 miliardy dolárov. Vyššie úrokové sadzby prispeli k nárastu čistého úrokového príjmu, ktorý dosiahol 22,9 miliárd dolárov. Lepší ako očakávaný výsledok banky bol podporený aj nárastom poplatkov z investičného bankovníctva a zvýšením príjmov z obchodovania. Napriek tlakom potenciálneho zníženia úrokových sadzieb, diverzifikované príjmové toky JPMorgan, vrátane správy majetku a investičného bankovníctva, by mali pomôcť kompenzovať dopad na výsledky banky. CEO Jamie Dimon zdôraznil strategickú pozíciu banky na zvládanie potenciálnej ekonomickej volatility a zdôraznil opatrný, ale optimistický výhľad.
Citigroup
Výsledky Citi sa od JP Morgan výrazne nelíšili. Banka vykázala medziročný nárast zisku o 10% na úroveň 3,2 miliardy USD, hlavne vďaka nárastu príjmov vo všetkých svojich divíziách, ale aj úspešnej realizácii úspornému programu. Negatívom však boli vyššie opravné položky na kreditných kartách, ktoré signalizujú očakávania vyšších strát v nadchádzajúcom období. CEO Jane Fraser poukázala na prebiehajúcu transformačnú stratégiu banky zacielenú na zjednodušenie procesov a prioritizáciu oblastí s vysokým rastom ako kľúč k prekonávaniu zložitého biznis prostredia.
Wells Fargo
Wells Fargo vykázala čistý zisk 4,91 miliardy dolárov, čo je pokles z 4,93 miliardy dolárov v rovnakom štvrťroku minulého roka. Na výsledky negatívne pôsobili nárast nákladov, pochádzajúce hlavne z vyšších operatívnych strát. Negatívny dopad z realizovaných strát kompenzoval profit z opatrení na znižovanie nákladov a mierneho oživenia hypotekárneho úverovania. CEO Charlie Scharf poznamenal, že aj keď banka robí pokroky vo svojom ozdravnom úsilí, zostáva ostražitá pri riadení rizík spojených s infláciou a potenciálnymi budúcimi znižovaniami sadzieb.
Ekonomická neistota a bankové marže
Výsledky týchto bankových gigantov prichádzajú v čase významnej ekonomickej neistoty. Inflácia zostáva zvýšená, hoci sú náznaky zmiernenia, čo vedie k špekuláciám o ďalších krokoch FEDu. Nižšie úrokové sadzby typicky znižujú čistý úrokový príjem bánk, čo tlačí na marže z úverov a vkladov. Avšak tiež podporujú požičiavanie a ekonomickú aktivitu, čo môže zvýšiť objemy úverov a poplatkové príjmy v iných oblastiach a tým stimulovať celkove príjmy bánk.
Alex Peciar
IAD Investments, a.s.