# investujte na fin trhoch  14. 10. 2024

Vzostup aktívne spravovaných ETF fondov

Myšlienka pasívneho investovania formou ETF fondov má svoje prvopočiatky v roku 1976, keď americká spoločnosť Vanguard prišla s riešením, ako investori dokážu nakúpiť kôš akcií obsahujúci celý trhový index prostredníctvom jedného cenného papiera. Za zakladateľa tejto myšlienky sa označuje John Bogle, známi obhajca teórie efektívnych trhov, ktorý postavil svoje argumenty na predstave, že akékoľvek informácie na akciovom trhu sa okamžite premietnu do ceny akcií, a preto nie je možné dlhodobo dosahovať nadpriemerné výnosy. Naopak, bežný investor by sa mal uspokojiť s priemerným trhovým výnosom a takýto výnos by sa mal snažiť dosiahnuť pri čo najnižších poplatkoch. Aj keď pasívne investovanie má svoje opodstatnenie, jeho úskalia ležia na strane investorov, ako aj na strane finančných inštitúcií, ktoré vytvárajú finančné produkty.

Tento článok si môžete v audio verzii vypočuť tu:

V prípade bežných investorov platí, že v priebehu času majú tendenciu odkláňať sa od nastavenej pasívnej stratégie. Dôvodov je niekoľko. Mnohí investori vnímajú investovanie ako vzrušujúcu zábavu hromadenia kapitálu, preto sú náchylní podľahnúť aktuálnym módnym trendom, ktoré im tvorcovia ETF fondov neustále ponúkajú. Tematické ETF fondy zamerané na investovanie do trvalej udržateľnosti ESG alebo umelej inteligencie sú toho dobrým príkladom. Druhý dôvod, prečo sa bežní investori často krát odklonia od pasívnej stratégie, súvisí s prehnaným sebavedomím. Rovnako ako si 80% všetkých vodičov myslí, že sú lepší ako priemerný šofér, tak aj veľká väčšina investorov si myslí, že práve oni vedia, ako poraziť trh.

Na druhej strane trhu stoja veľké finančné inštitúcie, ktoré sú tvorcami pasívnych ETF fondov. Problém však je, že pasívny ETF fond, ktorý iba kopíruje všestranný index ako napríklad MSCI World, je komoditný produkt s nízkou maržou. Okrem zopár finančných inštitúcií, ktoré dokážu získať potrebné objemy aktív pod správou je pre väčšinu takýto produkt nezaujímavý. Odpoveďou na spomínané charakteristiky pasívneho investovania bolo vytvorenie aktívne spravovaných ETF fondov. Iba v roku 2024 prevýšil počet novo-otvorených aktívne spravovaných ETF fondov v USA počet nových pasívnych ETF fondov o viac ako štvornásobok.

Aj keď mnohí investori majú pocit, že investovanie formou aktívne spravovaného ETF fondu prináša nadpriemerný výnos, nemusí to tak byť. V posledných rokoch sme boli svedkami vzniku viacerých módnych ETF fondov. Od Smart Beta stratégií, až po kryptomeny a tematické investovanie, pričom nie všetky aktívne spravované ETF fondy sa osvedčili. Dobrým príklad je ARK Innovation ETF fond od Cathie Woods, ktorá bola svojho času nazývaná novodobým Warrenom Buffetom.  Za posledné tri roky tento fond prerobil takmer 59%.

Podľa údajov od Morningstar sa aktívne spravované ETF fondy osvedčili pri akciách malých spoločností a pri podnikových dlhopisoch, kde zatiaľ nie je taká vysoká konkurencia, ako pri akciách stredných a veľkých spoločností. Zvyšné aktívne spravované ETF fondy nedokázali priniesť nadpriemerný výnos, tak ako sa pôvodne očakávalo. Pre investorov z toho vyplýva ponaučenie, že nie je všetko zlato čo sa blyští. V prípade niektorých finančných produktov to platí dvojnásobne.

Roman Vitásek

Roman Vitásek
Portfólio manažér, IAD Investments

Všetky články autora
Spät na všetky články

#investujte

Zaujímajú vás novinky zo sveta investícií? Na našom blogu vás každý týždeň informujú naši portfólio manažéri o dianí na akciových trhoch, nájdete tu aj veľa ďalších zaujímavých tém z oblasti investovania. Aktivujte si upozornenie na nové články v sekcii blog a už vám nikdy neuniknú investičné aktuality.

Investujte s nami

s nami

Investovať môže dnes už naozaj každý, dôležité je vybrať si toho správneho partnera, ktorý investície bude spravovať.

Investujte na fin trhoch

na fin trhoch

Overené informácie o novinkách a najaktuálnejších témach, ktoré ovplyvňujú dianie na finančných trhoch.

Investujte do seba

do seba

Investícia do seba, môže byť niekedy práve tou najvýnosnejšou.

UPOZORNENIE. Tento materiál je marketingovým oznámením. Skôr ako urobíte akékoľvek investičné rozhodnutie, pozrite si predajný prospekt, štatút a dokument s kľúčovými informáciami pre investorov fondov IAD Investments, správ. spol., a.s. (ďalej len „IAD“) v slovenskom jazyku v sídle IAD, na predajných miestach, v sídle depozitára alebo na www.iad.sk. Pre viac informácií sa obráťte na svojho finančného sprostredkovateľa alebo na www.iad.sk.

Hodnota investície do podielového fondu sa môže aj znižovať a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. S investíciou do podielových fondov je spojené aj riziko. V súlade so štatútmi podielových fondov môže podiel cenných papierov vydaných štátmi a medzinárodnými organizáciami, uvedenými v prílohe štatútov jednotlivých podielových fondov, prekročiť 35% hodnoty majetku vo fonde, pričom tento podiel môže dosiahnuť až 100%. IAD je povinná vyplatiť podielový list podielového fondu Prvý realitný fond a Korunový realitný fond bezodkladne, najneskôr však v predĺženej lehote 12 mesiacov. Majetok vo fonde Prvý realitný fond je podľa podmienok osobitného zákona investovaný najmä do nehnuteľností vrátane príslušenstva na účely ich správy a predaja, do majetkových účastí v realitných spoločnostiach a do likvidných finančných aktív, z ktorých ekonomickej podstaty vyplýva úzke prepojenie s trhom nehnuteľností. Korunový realitný fond má minimálne 85% majetku nepretržite investovaného do podielových listov fondu Prvý realitný fond.