Warren Buffett: Skromný investorský génius – začiatky
Veštec z Omahy. Práve takúto prezývku si v priebehu desaťročí úspešného pôsobenia vyslúžil Warren Buffett, ktorý sa mimoriadne preslávil hlavne na investičnom poli. Tento investor, obchodník a filantrop sa dostal medzi stovku najvplyvnejších ľudí sveta a v určitom okamihu bol dokonca najbohatší človek na svete. Vývoj trhu a nové trendy dokázal predpovedať s neuveriteľnou presnosťou a práve preto je často označovaný za "veštca".
Trochu naivne sme si mysleli, že jeho životný príbeh sa dá zhrnúť v niekoľkých riadkoch textu. Je však natoľko zaujímavý, že obrať vás o akúkoľvek jeho časť by bola chyba. Vitajte tak pri prvej časti príbehu, v ktorej si posvietime na jeho detstvo, štúdium a inšpiráciu od Benjamina Grahama.
Príbeh Warrena Buffetta sa začal písať 30. augusta 1930 v Omahe, kde sa narodil. Najväčšie mesto amerického štátu Nebraska v tom čase nemalo ani 250 000 obyvateľov, takže bolo pomerne malé, avšak dokázalo mu poslúžiť ako odrazový mostík do sveta veľkého biznisu. Určite mu pomohla aj skutočnosť, že bol jediným synom burzového makléra a neskôr amerického kongresmana Howarda Buffetta (okrem neho mal dve dcéry), ktorý v kongrese zotrval celé štyri volebné obdobia.
Práve vďaka otcovej pozícii sa rodina presťahovala do Washingtonu, kde Warren skončil základnú a následne aj strednú školu, pričom na výročnej fotke z roku 1947 ako jeho krátka charakteristika stálo: "Má rád matematiku, budúci burzový maklér." Už v tom čase teda musel ukazovať optimálne vlastnosti, ktoré ho predurčovali na úspech práve v tejto oblasti.
Od detstva jeho názory formovali knihy
Už vo veku siedmich rokov si ešte v Omahe požičal knihu "Tisíc spôsobov, ako zarobiť 1 000 dolárov" (v angličtine One Thousand Ways to Make $ 1 000) a dá sa povedať, že na neho mala obrovský vplyv. Nevedel sa dočkať okamihu, kedy sa bude môcť naplno vrhnúť na podnikanie a objavovať svet veľkého biznisu. Dokonca ani nechcel ísť na vysokú školu, ale jeho otec mal iný názor.
V tom čase, tesne pred koncom štyridsiatych rokov, už Warren tušil, v čom je doma. Ešte ako malý chlapec predával žuvačky, plechovky Coca-Coly (balenie kupoval za 25 centov a predával za 30) a rôzne časopisy; chodil od dverí k dverám a realizoval sa. Neskôr pracoval v predajni potravín, ktorú vlastnil jeho starý otec, roznášal noviny (vo veku 15 rokov zarábal vo Washington Post viac ako 175 dolárov mesačne), predával golfové loptičky či známky.
Už vo veku 11 rokov si obstaral aj svojich prvých šesť akcií (tri pre seba a tri pre sestru Doris), pričom išlo o spoločnosť Cities Services. Tie sa obchodovali za 38 dolárov, neskôr ich cena padla o takmer tretinu, ale keď stúpla na 40 dolárov, tak ich rýchlo predal. Zarobil, ale nespravil dobre: neskôr totiž ich hodnota vyletela až na 200 dolárov. Naučil sa tak cenné lekcie. Ako štrnásťročný za viac ako tisíc dolárov kúpil poľnohospodársku pôdu v Nebraske a začal ju prenajímať miestnym farmárom.
Zaujal aj v roku 1945, keď spolu s kamarátom za 25 dolárov kúpil zábavný automat (pinball) a dal ho do miestneho holičstva. V priebehu niekoľkých mesiacov mal takýchto automatov viacero a nachádzali sa v troch holičstvách v Omahe. Potom sa rozhodol, že tento "biznis" predá jednému vojnovému veteránovi, ktorý mu zaň ponúkol 1 200 dolárov. Zarobené.
Zaujímavá je aj informácia o tom, že do okamihu, ako skončil vysokú školu, mal ušetrených už 9 800 dolárov, čo je pri prepočte na dnešné peniaze okolo 105 000 dolárov, respektíve 89 000 eur. Peniaze teda "otáčať" vedel a s touto oblasťou si potykal veľmi rýchlo. Jeho cesta bola jasná.
Benjamin Graham, Inteligentný investor a nájdenie Boha
Už pred dovŕšením dvadsiatky bol Buffett známy ako knihomoľ: takmer všetok voľný čas venoval knihám. Sedel a čítal. Hlavná oblasť jeho záujmu bola jasná – akciové trhy a investície. Takto v roku 1949 narazil aj na knihu Benjamina Grahama, ktorá sa volala "Inteligentný investor" (v českom preklade "Inteligentní investor" je aj dnes dostupná na našom trhu, pozn. autora). Napokon sa ukázalo, že mu zmenila život a sám ju označuje za "ďaleko najlepšiu knihu o investovaní, aká bola kedy napísaná".
Je to príručka "hodnotového investovania" (z anglického value investing, pozn. autora), teda systému, ktorý začal Benjamin Graham vyvíjať so svojim kolegom z Columbia Business School, profesorom Davidom Doddom, ešte v roku 1928. Išlo tu o jednoznačné odporučenie kupovať akcie, ktoré sa obchodovali pod ich vnútornou hodnotou.
Zaujímavé slová o tomto diele sa nachádzajú v inej knihe, ktorú napísala Alice Schroederová a ktorá sa volá "Snehová guľa: Warren Buffett o živote a biznise" (v angličtine The Snowball: Warren Buffett and the Business of Life). Autorka citovala Buffettovho niekdajšieho spolubývajúceho menom Truman Wood, ktorý povedal, že objavenie knihy Inteligentný investor pre Warrena bolo "takmer ako nájdenie Boha".
Grahamov ďalší rukopis a naučené lekcie
Warrena Buffetta vzali na spomínanú Columbia Business School a na jar roku 1951 mal tú česť absolvovať hodiny priamo u veľkého Benjamina Grahama. Neskôr povedal, že sa od neho naučil tri hlavné princípy, ktoré pri svojich neskorších investičných dobrodružstvách pravidelne využíval.
1. Akcia je právo vlastniť malý kúsok spoločnosti
Nech tieto slová znejú akokoľvek samozrejme, podľa Buffetta si ich treba pripomínať čo najčastejšie. Trhový výkon akcií síce môže byť nestály a ich cena môže kolísať, no investor by nikdy nemal zabúdať na to, že vďaka akciám vlastní v danej spoločnosti určitý podiel. V tomto smere bolo pochopiteľne dôležité predpokladať, že celková hodnota firmy pôjde z dlhodobého hľadiska nahor.
2. Stanovte si bezpečnostnú rezervu
Bezpečnostnou rezervou je v tomto prípade rozdiel medzi nákupnou cenou akcií a ich odhadovanou vnútornou hodnotou. Dobrý investor by mal byť schopný odhadnúť skutočnú hodnotu celej spoločnosti a vydeliť ju počtom emitovaných akcií: ak mu vďaka tomuto prepočtu vyjde vnútorná hodnota akcie na 10 dolárov a uplatní 25-percentnú bezpečnostnú rezervu, tak akcie bude ochotný kúpiť nanajvýš za 7,50 dolára. Ak by sa mu núkali za 8 dolárov, už by mal iba 20-percentnú bezpečnostnú rezervu.
Ak je vopred vypracovaný odhad správny, trh sa skôr či neskôr zoptimalizuje a cena akcií sa priblíži odhadnutému normálu. "Určenie skutočnej hodnoty spoločnosti je však vysoko subjektívne," píše Investopedia. "Každý investor má iný spôsob vypočítavania jej vnútornej hodnoty, ktorý môže, ale nemusí byť správny. Okrem toho je mimoriadne ťažké správne predpovedať budúce zárobky spoločnosti."
3. Pán Trh je váš sluha, nie pán
Benjamin Graham si akciový trh personifikoval. Vytvoril z neho osobnosť, ktorú pomenoval ako Mr. Market, teda pán Trh. Svojich študentov žiadal o to, aby si tohto imaginárneho pána predstavovali ako svojho podnikateľského partnera, ktorý im každodenne ponúka možnosť kupovať alebo predávať akcie. Ceny, ktoré ponúka, nie sú racionálne a sú založené na emóciách, pričom sem-tam investorom ponúkne šancu niečo kúpiť lacnejšie, ako je toho skutočná hodnota.
Lekcia spojená s týmto všetkým má byť postavená na tom, že investor nikdy nesmie prepadnúť emóciám a nesmie ho premôcť hystéria, ktorá môže na trhu vzniknúť. Vždy treba zachovať vernosť vlastným výpočtom a odhadom vnútornej hodnoty: ak je vami vypočítaná vnútorná hodnota akcií vyššia ako trhová, treba ich kupovať – ak je naopak nižšia, ako cena, ktorú za ne aktuálne ponúka trh, treba predávať.
Viac o Warrenových prvých úspechoch so spoločnosťou Buffett Partnership, jeho prvý zarobený milión dolárov a ďalšie zaujímavosti nájdete v pokračovaní príbehu, ktoré tu na našom blogu uverejníme už čoskoro.