Xi zatriasol čínskymi akciami
Uplynulý týždeň priniesol dokonca aj na tieto časy nevídanú volatilitu na akciových trhoch. Po víkendovom kongrese čínskej komunistickej strany, na ktorom aktuálny čínsky prezident skonsolidoval svoju aj tak už absolútnu moc, odstránil z najužšieho vedenia akúkoľvek názorovú opozíciu, obklopil sa svojimi ľuďmi a nechal sa zvoliť do čela strany na bezprecedentné tretie 5 ročné obdobie, akcie čínskych spoločností obchodovaných na amerických (ale aj iných) burzách úplne skolabovali. ADR (American Depository Receipts) piatich najväčších čínskych gigantov stratili dokopy v pondelok 52 miliárd USD. Baidu, JD.com a Pinduoduo utrpeli dvojciferné straty. Akcie Alibaby spadli dokonca pod IPO cenu, pri ktorej vstúpili na burzu v 2014. Podobný pád zažili aj akcie gigantu Tencet, ktoré sa obchodujú v Hong Kongu.
Potvrdenie XI Jinpinga na čele strany nebolo vôbec prekvapením, no demonštratívne vyvedenie bývalého prezidenta Hu Jintao priamo z rokovacej sály a predčasný koniec premiéra Li Keqianga v najužšom vedení, ktorý bol zástancom pro-trhového smerovania Číny, boli tou poslednou kvapkou pre zahraničných investorov, ktorí sa vo veľkom začali zbavovať svojich akcií v čínskych spoločnostiach. Nízke valuácie čínskych spoločností sa v tomto období javia ako odôvodnené, keďže zmena postoja čínskej vlády smerom k spoločnostiam ako Alibaba a Tencent je nepravdepodobná, a skôr môžeme očakávať pokračovanie štátnych zásahov a zvýšenú reguláciu na úkor pro-trhových síl.
Investori v čínskych aktívach však neboli jediní, ktorí budú na tento týždeň spomínať v slzách. Akcie amerických internetových gigantov sa nevyvíjali o nič lepšie. Uplynulý týždeň vymazal z trhových kapitalizácií veľkých technologických firiem viac ako 500 miliárd USD. Za týmto pádom boli slabé výsledky reportované za uplynulý kvartál. Meta – materská firma Facebooku – zverejnila pokles v maržiach v dôsledku nižších príjmov z reklamy a rastúcim nákladom. Rovnako na výsledky doliehajú aj masívne investície do síce perspektívneho, ale stále vzdialeného projektu metaverzu a virtuálnej reality. Podobne dopadli po výsledkoch aj ďalšie firmy. Amazon sa po výsledkoch prepadol o viac ako 10% kvôli horšiemu výhľadu do budúcnosti, ako sa čakalo. Podobne po výsledkoch dopadol aj Alphabet a Microsoft.
Mgr. Michal Ďurica, CFA
Portfólio manažér, IAD Investments