Rekordná inflácia ohrozuje vaše peniaze, ochráňte ich investovaním
Napriek tomu, že sa v minulom roku finančným trhom úplne nedarilo, stále je to lepšia cesta pre vaše peniaze, ako ich držať na bežnom účte, či v hotovosti doma. Inflácia za rok 2022 prekonala totiž všetky obavy. Horšie sme na tom boli len pri vzniku republiky.
Priemerná inflácia sa za celý minulý rok vyšplhala až na úroveň, ktorú si mladšie ročníky možno ani nepamätajú. Dosiahla až 12,8%. Vyplýva to z údajov, ktoré začiatkom roka zverejnil Štatistický úrad SR. Naposledy sme 12% úroveň inflácie zažívali na začiatku milénia v roku 2000. Potom mal rast cien našťastie klesajúcu tendenciu a v roku 2021 vzrástli ceny len o 3,2%, v porovnaní so súčasnými číslami sme si taký nárast cien možno ani nevšimli. Horšie ako v minulom roku sme na tom s infláciou boli naposledy v roku 1993, keď sme sa po rozpade Československa ako nový samostatný národ snažili postaviť na vlastné nohy.
V minulom roku zdraželo úplne všetko
Keď si to zhrnieme, v roku 2022 sme si priplatili za všetko, a to výrazne. Vysoký rast cien sa prejavil najmä kvôli zdražovaniu potravín, nealkoholických nápojov a bývania s energiami, ktoré tvoria až 47% našich výdavkov.
Pri nakupovaní v potravinách sme zaplatili o 19,3% viac, pričom najvyšší podiel na tomto náraste a vyprázdnení našich peňaženiek malo drahšie mäso, mlieko, syry, olej, tuky, zelenina ale aj ovocie. Ďalšia výrazná položka v našich výdavkoch sú poplatky za bývanie a energie, ktoré zdraželi o 15,5%.
Vplyv na výšku inflácie mali aj rastúce ceny pohonných hmôt, ktoré boli v priemere za rok 2022 drahšie o 26%. Tlak na naše peňaženky si pri drahšom tankovaní pamätáme najmä z leta. Mesiac pred prázdninami sme si za jazdu autom, do ktorého musíme pravidelne tankovať, priplatili až 40%.
V minulom roku zdraželo aj stravovanie, poštové služby, noviny, knihy či kancelárske potreby. Viac sme si zaplatili aj u zubára, veterinára alebo u kaderníka.
Zdroj: databáza Štatistického úradu SR/DATAcube. [sp2043rs]
*podľa národnej metodiky
Dá sa proti inflácii brániť?
Jednoducho povedané pri inflácii vaše peniaze strácajú svoju hodnotu. Znehodnocujú sa, lebo ich držíte doma pod “vankúšom” a devalvujú aj na bežných účtoch, ktoré sú už dlhší čas úročené skoro na nulovej úrovni. Kľúčom, ako sa proti inflácii úspešne brániť, je preto nedržať peniaze zbytočne mimo obehu, ale im dať možnosť zhodnocovať sa – investovaním.
Ak patríte medzi tých šťastlivcov, ktorým sa v minulom roku napriek enormnému zdražovaniu podarilo niečo ušetriť, zoberte rozum do hrsti a nenechajte svoje peniaze strácať na hodnote. Dovoľte im zarobiť. V IAD Investments vaše peniaze zhodnotíme prostredníctvom podielových fondov alebo sporiacich programov. “Pri takejto vysokej inflácii, ktorá dosiahla hranicu takmer 13%, by sa ľudia mali zamyslieť, čo so svojimi úsporami urobia. Ideálne v tejto situácii je nedržať peniaze na bežných účtoch či doma v hotovosti,” hovorí Mgr. Michal Ďurica, CFA portfólio manažér, IAD Investments.
Krízou si prešli aj finančné trhy, investovať sa však stále oplatí
V minulom roku sa finančným trhom vo všeobecnosti nedarilo, ale aj v týchto neľahkých časoch sa nájdu odvetvia, ktoré prosperujú. Pri konzervatívnejšom, teda bezpečnejšom investovaní síce nedosiahnu výnosy úroveň minuloročnej rekordnej inflácie, ale aspoň sa vaše úspory neznehodnotia o celých 12,8%. Investovať sa stále oplatí aj do realitných fondov, ktorým sa darilo aj v roku 2022 a skončili v plusových číslach. “Prvý realitný fond dosiahol v období od 31.12.2021 do 31.12.2022 zhodnotenie 5,64% a Korunový realitný fond dokonca 8,49%,” hovorí Vladimír Bolek, člen predstavenstva IAD Investments a portfólio manažér Prvého realitného fondu.
Pre výber toho správneho fondu alebo iného investičného produktu neváhajte kontaktovať svojho finančného sprostredkovateľa.