# investujte s nami  25. 1. 2024

Úspešný minulý rok praje vyhliadkam Veľkolepej sedmičky aj v roku 2024

Tému výrazných výnosov akcií “Magnificent 7”, tzv. Veľkolepej sedmičky, za rok 2023 sme nedávno spomenuli aj v našom pravidelnom týždennom komentári. Teraz sa podrobnejšie pozrieme na to, čo stálo za úspechom firiem patriacich do tejto elitnej sedmičky. Aké sú ich vyhliadky na ďalšie obdobie? Oplatí sa stále investovať do ich akcií? V tomto článku sa pokúsime nájsť odpovede aj na tieto otázky.

Spoločnou témou spoločností Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon, Nvidia, Meta a Tesla je ich schopnosť zhromažďovať obrovské množstvo zákazníckych údajov, vytvárať špičkový hardvér a softvér, ako aj využívať silu AI. Niet sa čomu čudovať, že najdominantnejšie technologické spoločnosti trhu si vyslúžili prezývku „Magnificent 7“ (Veľkolepá sedmička), ktorú im dal stratég Bank of America, Michael Hartnett. A že si ju zaslúžia, dokázali aj v minulom roku, ktorý sa nepochybne zapíše do histórie ako rok trhových extrémov. Priemerný výnos gigantov „Magnificent 7“ bol totiž v roku 2023 na úrovni pôsobivých 111%. V porovnaní s 24%-ným výnosom širšieho indexu S&P 500 ide naozaj o enormný výkon, ktorý samozrejme nakopol najmä „humbuk“ okolo umelej inteligencie. Výkonnosť akciových indexov si môžete pozrieť aj v nasledujúcom grafe.

Magnificent 7

Microsoft

Nedávna dráma v OpenAI ohrozila 13 miliardovú investíciu Microsoftu do tejto startupovej spoločnosti. V piatok, pred Dňom vďakyvzdania v USA, mal Satya Nadella, CEO Microsoftu bežné stretnutie s vedúcimi predstaviteľmi spoločnosti, keď dostal nepríjemný telefonát. Išlo o správu z OpenAI, o tom, že predstavenstvo spoločnosti v najbližších minútach prepustí C.E.O. a spoluzakladateľ OpenAI, Sama Altmana. Bol to začiatok päťdňovej krízy, ktorú ale Satya Nadella šikovne zvládol a nakoniec upevnil partnerstvo s OpenAI, pričom Altman sa vrátil na jej čelo. Zo strany Microsoftu išlo o dôležitý krok, keďže ide o jasného lídra v oblasti sofistikovaných generatívnych technológií AI, čo Microsoft využil v rade svojich aplikácií. Oplatí sa investovať do akcií Microsoftu? Techno-gigant je pevnou súčasťou svojho odvetvia už viac ako 40 rokov. Je to jeden z najväčších inovátorov na poli nových technológií a agresívne prechádza aj do iných oblastí. Na trhu stále predstavuje jednu z najväčších istôt na burze.

TESLA

Rok 2023 prial aj spoločnosti Tesla, ktorá splnila a mierne prekonala svoj cieľ dodať 1,8 mil. áut. V minulom roku vyrobila 1 845 985 áut, z toho 1 808 581 áut v roku 2023 aj predala a z nich bolo až 1 739 707 z radu modelov 3 a Y.  Za svoj úspech spoločnosť Elona Muska vďačí aj modernej infraštruktúre pre výrobné a nabíjacie siete. Predaj jej elektromobilov tak medziročne vzrástol o 38%. Napriek konkurentom ako Ford Motors a General Motors, ktorí míňajú obrovské množstvo peňazí na elektrické vozidlá, Tesla zostáva lídrom kategórie, takže niet pochýb, že jej akcie aj naďalej investorov lákajú.

Amazon.com

Pokiaľ ide o prevádzkové príjmy spoločnosti, hlavným ťahúňom bol cloudový biznis Amazon.com. Problémom je, že počas posledného roka sa firma dostala pod tlak. Je však nepravdepodobné, že to bude trvať dlho. Jednou zo zásadných investícií Amazonu bola generatívna AI. Na nedávnej konferencii AWS re:Invent spoločnosť oznámila vylepšenia svojej platformy Bedrock a tiež zverejnil podrobnosti o svojom chatbotovi Q. Tieto technológie môžu určite pomôcť posilniť jej pozíciu, pretože zákazníci rýchlo prijímajú generatívnu AI.

NVIDIA

Presmerovanie pozornosti na vývoj procesorov AI sa spoločnosti NVIDIA oplatilo. Stojí za ním jej generálny riaditeľ Jensen Huang, ktorý v priebehu rokov urobil obrovské stávky na AI. Vo finančnom treťom štvrťroku, ktorý sa skončil 29. októbra 2023, sa jej tržby viac ako strojnásobili na 18,1 miliardy dolárov. Čistý zisk oproti minulému roku vzrástol o neuveriteľných 1 259% a dosiahol 9,2 miliardy dolárov. Nvidia sa tak v roku 2023 stala najvýkonnejšou zložkou indexu S&P 500. Trhová hodnota momentálnej jednotky z Veľkolepej sedmičky sa tak za jeden rok zvýšila z 364 miliárd na 1,21 bilióna dolárov.

META PLATORMY

Minulý rok bol pre spoločnosť META prinajmenšom zaujímavý. Manažment výrazne osekal personálne náklady, aby zefektívnil fungovanie firiem. Tento krok sa okamžite prejavil v raste zisku, čo spôsobilo nákupnú mániu jej akcií. Zo 100 dolárovej hodnoty poskočili akcie META až na 300 dolárov. A záujem o ne rastie aj naďalej. Potvrdil to aj nárast tržieb jej materskej spoločnosti- Facebook. V treťom štvrťroku 2023 medziročne vzrástli o 23% na 34,1 miliardy USD. V blízkej budúcnosti budú hlavným katalyzátorom pre Meta pravdepodobne blížiace sa americké prezidentské voľby. To spôsobí prudký nárast reklamy, pričom značná časť pripadne spoločnosti Meta.

APPLE

Apple v poslednom čase trpel klesajúcim predajom smartfónov, keďže táto časť jeho biznisu zjavne dosiahla vrchol a zákazníkom neponúkol nič zásadné. Apple má ale výhodu veľkej zákazníckej základne, ktorú možno využiť napríklad v oblasti lukratívnych služieb.  „Ponúkajú Apple TV, hudbu a ďalšie služby,“ povedal Glenn Tompkins, hlavný stratég globálneho trhu spoločnosti VectorVest . „Ľudia sú hlboko zapojení do ich „ekosystému“ a mnohí z nich nikdy neodídu.“ Tieto slová potvrdzuje aj vyjadrenie finančného riaditeľa Applu, Lucu Maestri, ktorý za úspešným rokom 2023 vidí silu ich ekosystému a nevídane oddaných zákazníkov. Počas posledného štvrťroku fiškálneho roka 2023 sme zaznamenali dvojciferný nárast zisku na akciu, našim akcionárom sme tak vyplatili 25 miliárd dolárov a pokračujeme v našich dlhodobých plánoch rastu,” dodal Maestri.

Spoločnosť Apple chce tiež participovať na novom trende AI a nedávno oznámila vydanie MLX , čo je platforma, ktorá pomáha budovať projekty AI a už sa ukázala ako veľmi sľubná oproti konkurenčným systémom.

ALPHABET

Spoločnosť Alphabet Inc., ktorá vznikla v r. 2015 reštrukturalizáciou Google (stala sa materskou spoločnosťou Google a niektorých jeho dcérskych spoločností), zaznamenala oživenie vo svojom hlavnom vyhľadávacom a reklamnom biznise, no stále existujú obavy z jej iniciatív AI. Aj keď výskumníci spoločnosti boli priekopníkmi generatívnej AI, komercializácia bola pomalá.  Google však doháňa stratenú pôdu pod nohami. Jeho nový model Gemini, ktorý sa javí ako najmodernejší, koncom roka 2023 doslova ohromil celý svet. Spoločnosť tiež agresívne implementuje systém AI vo svojich aplikáciách. Okrem toho Google vyvíja aj nové produkty umelej inteligencie napríklad pre vývoj kódu, kybernetickú bezpečnosť a zdravotnú starostlivosť. To by mohlo spoločnosti otvoriť nové možnosti rastu.

Obozretní investori si ale musia byť vedomí trhového prostredia a diverzifikovať svoje portfólio

Výnosy „Magnificent 7“ sú v poslednom období určite pôsobivé, ale treba sa mať na pozore. Problémy môžu mať aj zdanlivo neporaziteľné akcie. Pripomienkou na tento fakt nám môže slúžiť rok 2022, keď všetky veľké mená zo sedmičky skončili rok s dvojcifernými percentuálnymi stratami. No napriek reflexívnemu negatívnemu postoju mnohých burzových komentátorov voči skupinám akcií, ktoré dosahujú dobré výsledky, zastávajú akcie „Magnificent 7“ vedúcu pozíciu na trhu.

Výkonnosti spoločností Magnificent 7

Zdroj: https://www.investopedia.com/magnificent-seven-stocks-8402262

Ako sme v úvode skonštatovali, hlavným zdrojom rastu akcií spoločností “Magnificent 7” bola minulý rok umelá inteligencia. Nemusíme byť majiteľmi vešteckej gule, aby sme mohli predpovedať, že ak budú rásť akcie AI, bude sa dariť aj akciám firiem z Veľkolepej sedmičky. Pri investovaní ale netreba zabúdať na to, že jedným z dôležitých faktorov úspechu je diverzifikácia portfólia. Preto opäť pripomíname “nedávať všetky jablká do jedného košíka”, ale rozdeliť ich tak, aby prípadná strata jedného bola vykompenzovaná výnosom z iného.

Ak vás téma investovania zaujíma, určite sledujte blog správ z finančných trhov, počúvajte týždenné podcasty a sledujte sociálne siete LinkedIn, Facebook, Instagram a YouTube IAD Investments.

Spät na všetky články

#investujte

Zaujímajú vás novinky zo sveta investícií? Na našom blogu vás každý týždeň informujú naši portfólio manažéri o dianí na akciových trhoch, nájdete tu aj veľa ďalších zaujímavých tém z oblasti investovania. Aktivujte si upozornenie na nové články v sekcii blog a už vám nikdy neuniknú investičné aktuality.

Investujte s nami

s nami

Investovať môže dnes už naozaj každý, dôležité je vybrať si toho správneho partnera, ktorý investície bude spravovať.

Investujte na fin trhoch

na fin trhoch

Overené informácie o novinkách a najaktuálnejších témach, ktoré ovplyvňujú dianie na finančných trhoch.

Investujte do seba

do seba

Investícia do seba, môže byť niekedy práve tou najvýnosnejšou.

UPOZORNENIE. Tento materiál je marketingovým oznámením. Skôr ako urobíte akékoľvek investičné rozhodnutie, pozrite si predajný prospekt, štatút a dokument s kľúčovými informáciami pre investorov fondov IAD Investments, správ. spol., a.s. (ďalej len „IAD“) v slovenskom jazyku v sídle IAD, na predajných miestach, v sídle depozitára alebo na www.iad.sk. Pre viac informácií sa obráťte na svojho finančného sprostredkovateľa alebo na www.iad.sk.

Hodnota investície do podielového fondu sa môže aj znižovať a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. S investíciou do podielových fondov je spojené aj riziko. V súlade so štatútmi podielových fondov môže podiel cenných papierov vydaných štátmi a medzinárodnými organizáciami, uvedenými v prílohe štatútov jednotlivých podielových fondov, prekročiť 35% hodnoty majetku vo fonde, pričom tento podiel môže dosiahnuť až 100%. IAD je povinná vyplatiť podielový list podielového fondu Prvý realitný fond a Korunový realitný fond bezodkladne, najneskôr však v predĺženej lehote 12 mesiacov. Majetok vo fonde Prvý realitný fond je podľa podmienok osobitného zákona investovaný najmä do nehnuteľností vrátane príslušenstva na účely ich správy a predaja, do majetkových účastí v realitných spoločnostiach a do likvidných finančných aktív, z ktorých ekonomickej podstaty vyplýva úzke prepojenie s trhom nehnuteľností. Korunový realitný fond má minimálne 85% majetku nepretržite investovaného do podielových listov fondu Prvý realitný fond.