Rébus pre Powella
Piatkové údaje o zamestnanosti tzv. NFPéčka, ktoré boli v Spojených štátoch amerických zverejnené v piatok, podčiarkujú naliehavú potrebu, ktorú predstavitelia Americkej centrálnej banky (FED) pociťujú v rýchlom stiahnutí ekonomických stimulov a zvýšením úrokových sadzieb potenciálne rýchlejšie ako sa predpokladalo. Zamestnávatelia vytvorili v marci 431 000 pracovných miest, informovalo v piatok ministerstvo práce a miera nezamestnanosti klesla na 3,6% z februárových 3,8%. Nábor počas prvých dvoch mesiacov roka bol silnejší, ako sa pôvodne reportovalo, takže priemerný mesačný nábor v tomto roku zatiaľ dosiahol 562 000 pracovných miest, čo je v súlade s minuloročným prudkým tempom pribúdania pracovných miest.
Týždenný komentár od nášho portfólio manažéra si môžete aj vypočuť v podcaste o investovaní IAD TALKS:
NFP report pravdepodobne len málo utíši obavy, ktoré nedávno vyjadril predseda FEDu Jerome Powell, že trh práce sa prehrieva, pričom rast pracovných miest a miezd rastie na úrovniach, ktoré môžu udržať infláciu príliš vysoko nad 2%. FED minulý mesiac zvýšil svoju referenčnú krátkodobú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu na rozpätie medzi 0,25% a 0,5%, a hneď ako prvé, čo predstavitelia FEDu komunikovali bolo, že toto zvýšenie bude začiatkom sérií mnohých zvýšení sadzieb v tomto roku. Počas dvoch týždňov od posledného stretnutia mnohí predstavitelia FEDu naznačili, že by mohli podporiť zvýšenie sadzieb o pol percentuálneho bodu namiesto tradičného štvrťročného bodu na svojom nadchádzajúcom stretnutí 3. až 4. mája. Powell naznačil, že FED na tomto stretnutí pravdepodobne dokončí plány na začatie zmenšovania portfólia aktív centrálnej banky v hodnote 9 biliónov dolárov.
Mohutný dopyt spojený s nedostatkom vybraných tovarov a služieb pred rokom viedol k prudkému nárastu inflácie. Predstavitelia FEDu očakávali, že to nakoniec ustúpi, keď sa dodávateľské reťazce uzdravia. Avšak za posledných šesť mesiacov sa úradníci FEDu začali viac znepokojovať z toho, že inflácia prekračuje cieľ centrálnej banky 2% oveľa dlhšie, než pôvodne očakávali. Teraz sa však obávajú, že ak sa tempo náboru a rastu miezd čoskoro nespomalí, infláciu by sa mohlo stať ťažšie „vyžmýkať“ z ekonomiky. Priemerná hodinová mzda sa v marci od februára zvýšila o 0,4% a oproti minulému roku vzrástla o 5,6%, informovalo v piatok ministerstvo práce. Ak by sa inflácia v ekonomike zakorenila takto vysoko, tak to môže byť ťažký rébus, ktorý musí FED vyriešiť.
Ing. Róbert Bučič
Portfólio manažér, IAD Investments