Nedosiahnuteľný rast
Čínska ekonomika rástla najpomalším tempom odkedy krajinu prvýkrát zasiahla epidémia koronavírusu pred dvoma rokmi, vďaka čomu je cieľ rastu čínskej ekonomiky čoraz viac nedosiahnuteľnejší. Rast hospodárstva o 0,4% za druhý kvartál predstavoval druhý najpomalší rast, aký bol kedy zaznamenaný. Spomalenie znamená, že Peking tento rok výrazne nesplní svoj cieľ HDP vo výške približne 5,5 %, čo je prvý raz v histórii.
Týždenný komentár od nášho portfólio manažéra si môžete aj vypočuť v podcaste o investovaní IAD TALKS:
Čínsky výhľad zostáva veľmi neistý, keďže prezident Si Ťin-pching zostáva odhodlaný dodržiavať svoj prístup nulovej tolerancie pred koronavírusom, pričom sa v niekoľkých mestách objavil vysoko infekčný subvariant BA.5, ktorý zvýšil hrozbu nových potencionálnych lockdownov. Keďže Čína je hlavným nákupcom komodít od ropy cez uhlie až po kukuricu, spomalenie ekonomiky je ranou pre globálne hospodárstvo, ktoré už zasiahli obavy z recesie. Prezident Si Ťin-pching v posledných rokoch nekládol dôraz na dôležitosť cieľa HDP a ako napísal do kľúčového dokumentu, ktorým sa riadi Komunistická strana v Číne z minulého roka, že by už nemal byť „jediným kritériom úspechu“. Týmto sa zrejme snaží o bagatelizáciu tohto cieľa a hlavnou prioritou sa stáva zachovanie pracovných miest.
Čo je horšie pre ekonomiku, piatkové údaje neukázali žiadne známky zlepšenia prepadu v Číne z pohľadu investícií do nehnuteľností, ktoré poháňajú dopyt po tovaroch a službách v hodnote približne 20% čínskeho HDP. Presakujú správy, že z dôvodu neschopnosti developerov dokončovať výstavbu nových bytov, domácnosti v niektorých mestách prestali platiť svoje hypotéky. Ak by bol rast v druhom štvrťroku 1%, ekonomika by potrebovala 7,5% expanziu v druhom polroku, aby splnila ročný cieľ, povedal minulý mesiac poradca čínskej centrálnej banky Wang Yiming. Piatkové údaje ukázali ďalšiu oblasť napätia v ekonomike – sektor služieb, ktorý predstavuje viac ako polovicu ekonomiky, ktorý v druhom štvrťroku v porovnaní s predchádzajúcim rokom zaznamenal pokles o 0,4%.
Ing. Róbert Bučič
Portfólio manažér, IAD Investments