Stav ekonomiky USA
Februárová správa o zamestnanosti ponúkne informácie o zdravotnom stave ekonomiky v Spojených štátov amerických na začiatku roka. Zamestnávatelia v januári vytvorili robustných 517 000 pracovných miest a miera nezamestnanosti klesla na 3,4%, čo je najmenej za viac ako 53 rokov. Nárast pracovných miest prerušil mesiace spomaľujúceho rastu zamestnanosti, prekvapil ekonómov a upevnil dôkazy o pružnom hospodárskom raste napriek vysokej inflácii a rastúcim úrokovým sadzbám.
Týždenný komentár od nášho portfólio manažéra si môžete aj vypočuť v audio verzii tu:
Ďalšie nedávne údaje tiež poukazujú na rastúcu ekonomiku. Spotrebiteľské výdavky v januári vyskočili a inflácia sa zvýšila. Obchodná aktivita vo februári taktiež ožila. Piatková správa o zamestnanosti ministerstva práce pomôže ukázať, či januárový nárast náboru bol anomáliou alebo začiatkom ekonomického zrýchlenia. Až prehriaty trh práce sa ukázal ako jedno z najväčších ekonomických prekvapení spomedzi mnohých zvratov od pandémie Covid-19 pred tromi rokmi.
Keďže FED agresívne zvyšuje úrokové sadzby, aby skrotil infláciu, mnohí ekonómovia očakávajú, že prírastky pracovných miest sa už ochladia, alebo sa dokonca premenia na straty. Veľká časť ekonomiky – vrátane reštaurácií, nemocníc a domovov dôchodcov – sú hnacou silou rastu. Títo poskytovatelia služieb boli na začiatku pandémie najviac zasiahnutí opatreniami sociálneho dištancovania sa. Teraz, takmer o tri roky neskôr, rýchlo prijímajú zamestnancov, pretože je pre nich jednoduchšie naberať a obsadzovať voľné miesta. Nové pracovné miesta viac než len kompenzujú škrty ohlásené veľkými zamestnávateľmi, akými sú materská spoločnosť Googlu Alphabet, Amazon a ďalšie, hlavne technologické, spoločnosti. Zamestnávatelia počas troch mesiacov končiacich v januári vytvorili v priemere 356 000 pracovných miest mesačne.
Ekonómovia v prieskume denníka The Wall Street Journal odhadujú, že zamestnávatelia vytvorili vo februári 225 000 pracovných miest, a že miera nezamestnanosti zostane na úrovni 3,4%. Spoločnosti v mnohých odvetviach – vrátane sektoru bývania a automobilového priemyslu – doteraz naďalej naberali zamestnancov aj napriek vyšším úrokovým sadzbám. Vyššia miera participácie pracovnej sily by mohla pomôcť spoločnostiam obsadiť voľné pracovné miesta a čeliť rýchlo rastúcim mzdám, čím by sa trh práce lepšie zosúladil s cieľom FEDu znížiť infláciu.
Róbert Bučič
Portfólio manažér, IAD Investments