Nemecko sa odpája od jadra
V sobotu Nemecko odstavilo posledné tri svoje jadrové elektrárne, pričom tento krok prišiel o štvrťrok neskôr, ako sa pôvodne plánovalo. Dovŕšil sa tak takmer 60-ročný cyklus, kedy Nemci využívali jadrové elektrárne pre svoju výrobu z tohto zdroja.
Týždenný komentár od nášho portfólio manažéra si môžete aj vypočuť v audio verzii tu:
Na začiatku bolo hnutie pacifistov, ktorí sa pripútali k plotom pred jadrovými elektrárňami. O päť desaťročí neskôr sa snaha o zatvorenie nemeckých jadrových elektrární skončila s ozvenou možného začiatku éry studenej vojny, ktorú rozpútal konflikt na Ukrajine, a kde koniec je v nedohľadne. Tri zostávajúce nemecké reaktory boli odstavené, čím sa skončila výroba jadrovej energie v najväčšej európskej ekonomike. Jadrové reaktory budú postupne zdemolované, predpokladá sa, že do roku 2038.
V nadchádzajúcich rokoch chce Nemecko prejsť výhradne na obnoviteľné a ekologické energetické zdroje. V nich vidí nielen klimaticky šetrné riešenie na ochranu planéty, ale aj energetickú bezpečnosť. Tento krok však z neho robí outsidera vo veľkej časti industrializovaného sveta. Británia, Fínsko a Francúzsko zdvojnásobujú svoju aktivitu v jadre ako prijateľnom zdroji energie a tiež s ohľadom na nízke emisie uhlíka. Poľsko minulý rok podpísalo zmluvu so spoločnosťou Westinghouse Electric na výstavbu svojej prvej jadrovej elektrárne približne 200 kilometrov východne od nemeckých hraníc. V Spojených štátoch amerických Bidenova administratíva presadzuje technológiu na vybudovanie novej generácie menších jadrových reaktorov ako nástroj pre „masovú dekarbonizáciu“.
Niektoré prieskumy verejnej mienky však naznačujú, že aj Nemci, ktorí boli kedysi prevažne za postupné vyraďovanie jadrových elektrární z prevádzky vo svojej krajine, majú teraz pochybnosti. V prieskume, ktorý si objednal najväčší nemecký denník Bild, sa 52 percent postavilo proti ukončeniu výroby jadrovej energie v čase, keď sa krajina vzďaľuje závislosti od fosílnych palív z Ruska. Robert Habeck, minister hospodárstva a člen Strany zelených, trvá na tom, že Nemecko odpojenie od jadrovej energetiky zvládne. Upozornil, že zásobníky zemného plynu v krajine sú naplnené z viac ako polovice, čo je významný vankúš s takmer skončenou vykurovacou sezónou. Zároveň Nemecko rýchlo vybudovalo terminály LNG, ktoré mu umožňujú dovážať plyn z nákladných lodí namiesto cez ruské potrubia, ktoré kedysi zabezpečovali asi 55 percent dodávok do Nemecka. „Náš energetický systém bude štruktúrovaný inak – do roku 2030 budeme mať 80 percent obnoviteľnej energie.“ doplnil Habeck.
Dva tucty vedcov a laureátov Nobelovej ceny z celého sveta poslali vo štvrtok kancelárovi Scholzovi list, v ktorom ho vyzvali, aby obrátil kurz. Až budúcnosť ukáže správnosť tohto rozhodnutia.
Róbert Bučič
Portfólio manažér, IAD Investments