Trhy cítia, že najhoršie je za nami
Pre posledné dva mesiace aktuálneho roku je charakteristická optimistická nálada na trhoch naprieč viacerými aktívami. Ceny akcií, dlhopisov, Bitcoinu a dokonca aj zlata vyrástli na hodnoty blížiace sa maximám z roku 2021. Vývoj na trhoch je v priamom rozpore s tým, čo sa deje v svetovej ekonomike, ktorá zaznamenáva ochladenie.
Týždenný komentár od nášho portfólio manažéra si môžete aj vypočuť v audio verzii tu:
Správy o škrtaní firemných výdavkov, rušení pracovných miest a poklesu spotreby sa čoraz častejšie objavujú v nadpisoch finančnej tlače, čo vedie investorov k očakávaniu, že obdobie vysokej inflácie máme za sebou. Logika finančných trhov a investorov je, že spomaľovanie ekonomiky prinúti centrálne banky k znižovaniu úrokových sadzieb, čo opäť povedie k rastu cien rizikových aktív, predovšetkým akcií a kryptomien. Tento paradox vedie k tomu, že čím horšie výsledky reálna ekonomika produkuje, tým väčšie očakávania prenášajú investori do cien rizikových aktív.
Momentálne trh predpokladá, že v roku 2024 sa budú znižovať sadzby v Amerike až päť krát, spolu o 1,25%. Aktuálne je pásmo úrokových sadzieb v USA na úrovni 5,25% až 5,5%. Európska centrálna banka väčšinou kopíruje americkú centrálnu banku s oneskorením niekoľkých mesiacov, a preto sa dá predpokladať, že aj Európa bude nasledovať trend, aby nezostala pozadu. Finančné modely, ktoré v sebe zahŕňajú očakávania trhu sú ocenené tak, akoby k prvému znižovaniu sadzieb malo prísť už v Marci 2024. Na druhej strane barikády stoja centrálne banky, ktoré sa snažia trhom napovedať, že momentálne žiadne znižovanie sadzieb nie je v pláne minimálne dovtedy, kým inflačný cieľ na úrovni 2% nebude dosiahnutý. Dokonca guvernér americkej centrálnej banky (FED) vo svojom poslednom verejnom vystúpení zašiel netradične ďaleko keď povedal, že americká centrálna banka môže úrokové sadzby ešte navyšovať, pokiaľ boj s infláciou nebude viditeľné vyhratý.
Už teraz vieme, že buď trhy alebo centrálne banky sa vo svojom vnímaní ekonomického vývoja musia mýliť. Dôvod, prečo trhy neveria predpovediam centrálnych bánk, je ich neúspešná bilancia z uplynulých rokov. Pôvodná téza bankárov, ktorú často prezentovali, bola postavená na pozvoľnej a krátkej inflácií. Realita bola najrýchlejší rast cien za niekoľko dekád, ktorý bol nasledovaný uťahovaním monetárnej politiky v momente, keď sa pôvodná predpoveď ukázala ako nesprávna.
Model centrálnej banky je postavený na svojej vierohodnosti a tá je momentálne veľmi krehká. Čím väčší optimizmus bude panovať na trhoch, tým viac budú centrálne banky prinútené nechať úrokové sadzby na pôvodnej úrovni, aby si zachovali svoju kredibilitu. Rozuzlenie tejto dilemy by malo byť viditeľné v prvej polovici roka 2024. Ak sa trhy nemýlia, dá sa očakávať pokračovanie rastu cien aktív naprieč celým spektrom. Ak sa trhy mýlia, tak nastane rýchle prehodnotenie viacerých rastových predpokladov a následný pokles trhu. Rozumní investori by mali byť pripravení na obidve alternatívy.
Roman Vitásek
Portfólio manažér, IAD Investments