# investujte na fin trhoch  29. 7. 2024

Vplyv prezidentských volieb na kapitálové trhy a ekonomiku

Prezidentské voľby v Spojených štátoch, ktoré sa budú konať 5. novembra 2024, majú už teraz rozsiahle dopady na kapitálové trhy, širšiu ekonomiku, zahraničnú politiku a každodenný život občanov. Historicky trhy pred voľbami vykazujú zvýšenú volatilitu, čo odráža neistotu o budúcnosti ekonomického smerovania. Investori chcú často pripraviť svoje portfóliá na zvýšenú volatilitu, aj keď zvýšenie hotovosti na úkor rizikových aktív nemusí byť najlepšou stratégiou, pretože náklady na nevyužité príležitosti (tzv. opportunity costs) môžu byť vysoké. Voľby v roku 2016 priniesli významné pohyby na trhoch, keď investori reagovali na navrhovanú agendu Donalda Trumpa, ktorá zahŕňala daňové škrty a dereguláciu. Po voľbách sa trhy často stabilizujú, keď sa politiky stanú jasnejšími a investori prispôsobia svoje stratégie dlhodobejším výhľadom.

Tento článok si môžete v audio verzii vypočuť tu:

Ekonomika

Hospodárska politika prezidenta môže viesť k významným zmenám v národnej ekonomike. „Trumponomics“, termín vytvorený počas prezidentského obdobia Donalda Trumpa, odkazuje na jeho populistickejšie ladený ekonomický prístup „low interest rates and taxes“ charakterizovaný výraznými daňovými škrtmi, dereguláciou a silným dôrazom na oživenie domácej výroby. Tieto politiky mali za cieľ stimulovať hospodársky rast a zvýšiť zamestnanosť, ale tiež viedli k zvýšeným národným deficitom a kontroverznej obchodnej vojne s Čínou.

Naopak, administratíva Joea Bidena so svojím zameraním na investície do infraštruktúry, zelenú energiu a sociálne programy, predstavuje odlišnú ekonomickú víziu. Potenciálna výmena prezidenta Joea Bidena za viceprezidentku Kamalu Harris však prináša neistotu ohľadom kontinuity ekonomických politík. Harrisovej špecifické ekonomické stratégie zostávajú menej definované, čo spôsobuje špekulácie a obavy medzi investormi a ekonómami o budúcom výhľade krajiny. Môžeme však predpokladať, že Harris ako viceprezidentka Joea Bidena, sa nebude výrazne odchyľovať od aktuálnej ekonomickej politiky súčasnej administratívy.

Budúci prezident bude pravdepodobne presadzovať rôzne fiškálne stimulačné politiky na podporu ekonomiky, aj keď pravdepodobne s rôznymi kombináciami daňových stimulov a vyšších výdavkov.

Výkon sektorov pod rôznymi administratívami

Rôzne sektory ekonomiky vykazujú odlišný výkon pod demokratickými a republikánskymi administratívami. Všeobecne platí, že sektory ako obnoviteľné zdroje energie, zdravotná starostlivosť a technológie majú tendenciu prosperovať pod demokratickým vedením vďaka zvýšenej vládnej podpore a regulácii. Naopak, sektory ako fosílne palivá (“drill baby, drill“), obrana a financie často dosahujú lepšie výsledky pod republikánskymi administratívami, ktoré zvyčajne presadzujú dereguláciu a nižšie korporátne dane, pričom v prípade znovuzvolenia Trumpa by sa usilovali o zníženie sadzby z 21 % na 15 %.

Počas Trumpovho obdobia profitoval energetický sektor z deregulácie, zatiaľ čo Bidenova administratíva podporuje sektor obnoviteľných zdrojov energie. Tieto trendy môžu pomôcť investorom vybrať si správne rozhodnutia na základe pravdepodobných politík nastupujúcej administratívy.

Výhľad

Situácia sa od diskusie 27. júna stále viac vyostruje. Od neúspešného pokusu o atentát na Trumpa až po odstúpenie Bidena necelý mesiac pred Demokratickým snemom, kapitálové trhy zažívajú nepredvídateľné obdobie. Investori sa snažia vyhodnotiť potenciálne dôsledky na finančné trhy, avšak kľúčové indexy akciových a dlhopisových trhov, S&P 500 a Bloomberg US Aggregate Bond Index, zaznamenali iba malé zmeny. Analytici investičných bánk tvrdia, že dnešný trh sa viac sústreďuje na výsledky korporácií za druhý štvrťrok a na možnosť znižovania úrokových sadzieb centrálnej banky (FED). Aktuálne prieskumy naznačujú, že na rozdiel od volieb v rokoch 2016 a 2020 môžeme očakávať tesný prezidentský súboj. Zároveň prebieha intenzívny politický boj o získanie podpory v rozhodujúcich štátoch (“swing states“), kde sa kandidáti snažia získať dôveru voličov do nadchádzajúcich novembrových volieb.

Alex Peciar, BSc.
IAD Investments, a.s.

Spät na všetky články

#investujte

Zaujímajú vás novinky zo sveta investícií? Na našom blogu vás každý týždeň informujú naši portfólio manažéri o dianí na akciových trhoch, nájdete tu aj veľa ďalších zaujímavých tém z oblasti investovania. Aktivujte si upozornenie na nové články v sekcii blog a už vám nikdy neuniknú investičné aktuality.

Investujte s nami

s nami

Investovať môže dnes už naozaj každý, dôležité je vybrať si toho správneho partnera, ktorý investície bude spravovať.

Investujte na fin trhoch

na fin trhoch

Overené informácie o novinkách a najaktuálnejších témach, ktoré ovplyvňujú dianie na finančných trhoch.

Investujte do seba

do seba

Investícia do seba, môže byť niekedy práve tou najvýnosnejšou.

UPOZORNENIE. Tento materiál je marketingovým oznámením. Skôr ako urobíte akékoľvek investičné rozhodnutie, pozrite si predajný prospekt, štatút a dokument s kľúčovými informáciami pre investorov fondov IAD Investments, správ. spol., a.s. (ďalej len „IAD“) v slovenskom jazyku v sídle IAD, na predajných miestach, v sídle depozitára alebo na www.iad.sk. Pre viac informácií sa obráťte na svojho finančného sprostredkovateľa alebo na www.iad.sk.

Hodnota investície do podielového fondu sa môže aj znižovať a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. S investíciou do podielových fondov je spojené aj riziko. V súlade so štatútmi podielových fondov môže podiel cenných papierov vydaných štátmi a medzinárodnými organizáciami, uvedenými v prílohe štatútov jednotlivých podielových fondov, prekročiť 35% hodnoty majetku vo fonde, pričom tento podiel môže dosiahnuť až 100%. IAD je povinná vyplatiť podielový list podielového fondu Prvý realitný fond a Korunový realitný fond bezodkladne, najneskôr však v predĺženej lehote 12 mesiacov. Majetok vo fonde Prvý realitný fond je podľa podmienok osobitného zákona investovaný najmä do nehnuteľností vrátane príslušenstva na účely ich správy a predaja, do majetkových účastí v realitných spoločnostiach a do likvidných finančných aktív, z ktorých ekonomickej podstaty vyplýva úzke prepojenie s trhom nehnuteľností. Korunový realitný fond má minimálne 85% majetku nepretržite investovaného do podielových listov fondu Prvý realitný fond.