Decembrová inflácia podľa očakávaní ECB
Inflácia podľa predbežných dát Eurostat-u v eurozóne dosiahla v decembri 2,4 %, čo je najvyššia hodnota za posledných päť mesiacov. Tento nárast znamená pokračovanie trendu zrýchľujúcej inflácie už tretí mesiac po sebe, pričom v novembri bola inflácia na úrovni 2,2 %. Hlavným faktorom rastu sú ceny služieb, ktoré sa dlhodobo držia na stabilnej úrovni 4 %, pričom v decembri 2024 zaznamenali mierny medzimesačný nárast. Rast cien energií bol minimálny – len 0,1 % za mesiac, čo nasledovalo po novembrovom poklese o 2 %. Ceny nespracovaných potravín spomalili svoj medziročný rast na 1,7 %, čo je pokles oproti novembrovej úrovni 2,3 %. Inflácia potravín, tabaku a alkoholu ostala medzimesačne stabilná.
Tento článok si môžete v audio verzii vypočuť tu:
Z pohľadu jednotlivých krajín eurozóny boli v decembri zaznamenané výrazné rozdiely. Najvyššiu infláciu mali Chorvátsko, Belgicko a Estónsko, ktorých hodnota prevýšila 4 %. Naopak, najnižšie hodnoty dosiahli Írsko, Taliansko a Luxembursko, ktorých inflácia sa pohybuje pod úrovňou 2 %. Väčšina krajín eurozóny zaznamenala nárast inflácie, výnimkou boli Slovensko, Slovinsko, Malta, Cyprus a Portugalsko, kde inflácia klesala.
Ekonomická situácia v eurozóne je v kontexte inflácie krehká. Po prudkom raste inflácie na viac ako 10 % koncom roka 2022, spôsobenom energetickou krízou a konfliktom na Ukrajine, sa inflácia postupne zmierňuje. Tento pokles umožnil Európskej centrálnej banke znížiť úrokové sadzby už štyrikrát. ECB opakovane zdôraznila, že očakávala zvýšenie inflácie v decembri, čo súvisí s medziročným porovnaním cien energií, ktoré vlani zažili dramatický pokles. Napriek tomu, pretrvávajúca nepružnosť cien služieb, ovplyvnených najmä domácimi faktormi, môže komplikovať snahu ECB dosiahnuť svoj inflačný cieľ 2 %.
Očakáva sa, že ECB bude naďalej postupovať opatrne. Slabý hospodársky rast v eurozóne si v spojení s rastúcimi cenami vyžaduje citlivý prístup, preto sa ďalšie znižovanie úrokových sadzieb bude realizovať pozvoľne. Analytici z anglického Capital Economics sú avšak skeptickí a upozorňujú, že slabé hospodárske vyhliadky sú dôvodom na to, aby ECB postupovala veľmi obozretne pri ďalších krokoch. Naopak guvernér Francúzskej centrálnej banky François Villeroy de Galhau uviedol, že decembrové zvýšenie inflácie bolo očakávané a neohrozí dlhodobé dosahovanie cieľa ECB. Predpokladá sa, že na najbližších štyroch zasadnutiach ECB dôjde k postupnému znižovaniu úrokových sadzieb, pričom ďalšie zníženie môže prísť už o tri týždne. Takýto postoj dodáva istotu trhom, že ECB je pripravená pokračovať v uvoľňovaní monetárnej politiky eurozóny.
Karty ECB môže zamiešať aj nástup novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa do funkcie. Jeho predvolebné zámery zamerané na ochranu amerického trhu môžu mať dopad aj na obchodné vzťahy s EÚ. Práve externé vplyvy môžu zohrať kľúčovú úlohu v rozhodovaní ECB pri volení správneho prístupu k dileme dosiahnutia inflačného cieľa bez ovplyvnenia hospodárskeho rastu.
Adam Záhorský
IAD Investments, a.s.