# investujte na fin trhoch  3. 2. 2025

Čínský Deepseek otriasol americkým technologickým trhom

Minulý týždeň sledovali finančné trhy najväčší výpredaj akcií za posledné mesiace. Dôvodom bol nečakaný vstup čínskeho AI modelu, ktorý spôsobil neistotu ohľadom budúcnosti AI infraštruktúry a trhu s čipmi. Ak sa potvrdí, že nové modely dokážu fungovať efektívnejšie a za nižšie náklady, môže to zásadne ovplyvniť tento priemysel. Mnohí analytici tento vývoj označujú za „Sputnik moment“, keďže môže znamenať začiatok technologického závodu medzi USA a Čínou o prvenstvo v tomto odvetví. Prezident Donald Trump naznačil, že práve táto skutočnosť by mala slúžiť ako budíček pre americké firmy, ktoré boli donedávna považované za jednoznačného lídra v oblasti AI technológií.

Tento článok si môžete v audio verzii vypočuť tu:

Finančné trhy reagovali masívnym výpredajom. Trhová kapitalizácia technologického sektora sa prepadla o viac ako 1 bilión USD. Najväčšiu stratu utrpela NVIDIA, ktorej akcie klesli o 17%, čím prišla o 589 miliárd USD v trhovej hodnote. Táto hodnota predstavuje najväčšiu jednodňovú stratu v histórií akciového trhu. Investori sa obávajú, že nový AI model dokáže obísť potrebu najvýkonnejších čipov, na ktorých je súčasná AI infraštruktúra postavená. Straty zaznamenali aj spoločnosti zapojené do americkej iniciatívy Stargate, medzi nimi Oracle, Microsoft a SoftBank. Okrem výpočtovej infraštruktúry sa výpredaj dotkol aj firiem, ktoré investovali miliardy do výstavby a energetického zásobovania AI dátových centier. Model naznačil, že tieto centrá nemusia byť také nákladné, ako sa predpokladalo. Najväčší prepad zaznamenala Vertiv Development, ktorá sa špecializuje na budovanie dátových centier. Vistra taktiež čelila výraznému poklesu, keďže investori reagovali na obavy z nižšieho dopytu po elektrine v tomto segmente. V deň výpredaja sa akcie Vertiv Holdings prepadli o 29,9% a Vistra Corp zaznamenala pokles o 28,3%.

Tieto pohyby sa premietli aj do hlavných akciových indexov. NASDAQ Composite klesol o 3%,  keďže technologické firmy tvoria jeho jadro. S&P 500 taktiež zaznamenal stratu, keďže v ňom majú silné zastúpenie práve spoločnosti z AI sektora a to na úrovni 1,5%. Naopak Dow Jones zostal stabilnejší, keďže technologické firmy v ňom majú menšie zastúpenie. Dlhopisový trh sa stal útočiskom pre investorov hľadajúcich bezpečnejšie aktíva, čo stlačilo výnos 10-ročných amerických dlhopisov o 10 bázických bodov na úroveň 4,53%. Trh devíz sa niesol v podobnom duchu. Japonský jen a švajčiarsky frank v tieni výpredaja posilnili v hodnote voči doláru, nakoľko sa jedná o bezpečné meny.

Deepseek AI teda spôsobil prvý veľký šok v oblasti umelej inteligencie a naznačuje, že AI infraštruktúra nemusí byť tak nákladná, ako sa doteraz predpokladalo. Tento vývoj predstavuje riziko pre už spomenutých výrobcov čipov, prevádzkovateľov dátových centier a technologických gigantov, ktorí na súčasnom modeli vybudovali svoje obchodné stratégie. Ak sa potvrdí, že nový čínsky prístup k vývoju AI dokáže dosiahnuť rovnaké alebo lepšie výsledky s menším výpočtovým výkonom a nižšími nákladmi, znamenalo by to zásadný zlom v celom sektore. Naopak, ak sa ukáže, že doterajší prístup je stále nevyhnutný, trh sa môže postupne upokojiť a doterajší lídri si udržia svoje postavenie.

Technologický sektor teda zažil mimoriadny výpredaj, ktorý môže byť začiatkom revolúcie v AI alebo len prehnanou panikou investorov. Nasledujúce mesiace ukážu, či Deepseek prinesie skutočný prelom, alebo sa trh vráti do normálu.

Adam Záhorský
IAD Investments, a.s.

Spät na všetky články

#investujte

Zaujímajú vás novinky zo sveta investícií? Na našom blogu vás každý týždeň informujú naši portfólio manažéri o dianí na akciových trhoch, nájdete tu aj veľa ďalších zaujímavých tém z oblasti investovania. Aktivujte si upozornenie na nové články v sekcii blog a už vám nikdy neuniknú investičné aktuality.

Investujte s nami

s nami

Investovať môže dnes už naozaj každý, dôležité je vybrať si toho správneho partnera, ktorý investície bude spravovať.

Investujte na fin trhoch

na fin trhoch

Overené informácie o novinkách a najaktuálnejších témach, ktoré ovplyvňujú dianie na finančných trhoch.

Investujte do seba

do seba

Investícia do seba, môže byť niekedy práve tou najvýnosnejšou.

UPOZORNENIE. Tento materiál je marketingovým oznámením. Skôr ako urobíte akékoľvek investičné rozhodnutie, pozrite si predajný prospekt, štatút a dokument s kľúčovými informáciami pre investorov fondov IAD Investments, správ. spol., a.s. (ďalej len „IAD“) v slovenskom jazyku v sídle IAD, na predajných miestach, v sídle depozitára alebo na www.iad.sk. Pre viac informácií sa obráťte na svojho finančného sprostredkovateľa alebo na www.iad.sk.

Hodnota investície do podielového fondu sa môže aj znižovať a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. S investíciou do podielových fondov je spojené aj riziko. V súlade so štatútmi podielových fondov môže podiel cenných papierov vydaných štátmi a medzinárodnými organizáciami, uvedenými v prílohe štatútov jednotlivých podielových fondov, prekročiť 35% hodnoty majetku vo fonde, pričom tento podiel môže dosiahnuť až 100%. IAD je povinná vyplatiť podielový list podielového fondu Prvý realitný fond a Korunový realitný fond bezodkladne, najneskôr však v predĺženej lehote 12 mesiacov. Majetok vo fonde Prvý realitný fond je podľa podmienok osobitného zákona investovaný najmä do nehnuteľností vrátane príslušenstva na účely ich správy a predaja, do majetkových účastí v realitných spoločnostiach a do likvidných finančných aktív, z ktorých ekonomickej podstaty vyplýva úzke prepojenie s trhom nehnuteľností. Korunový realitný fond má minimálne 85% majetku nepretržite investovaného do podielových listov fondu Prvý realitný fond.