# investujte do seba  1. 2. 2024

Ako sa starať o pleť v zimnom období?

Zimné obdobie je pre pleť obzvlášť náročné, najmä ak ide o suchú alebo citlivú pleť. Najmä pri teplotách pod nulou, pri mraze a studenom vetre sa ochranná bariéra pokožky narušuje a môžeme pozorovať jemné suché šupinky, prípadne i mastnejšie šupinaté miesta. Niet sa čo čudovať, veď tvár a ruky (pokiaľ nemáme rukavice) sú jediné odhalené miesta vo vonkajšom prostredí. Pri náhlych prechodoch z vykúreného interiéru do mrazivého prostredia taktiež naša pokožka trpí a stáva sa viac precitlivenou, preto by sme jej mali v zime venovať zvýšenú pozornosť. Mali by sme vyberať viac výživné prípravky bohaté na vitamíny a antioxidanty a dbať na zvýšenú hydratáciu v závislosti od typu pleti.

Ako na starostlivosť o pleť v zime?

Nielen suchý typ pleti, ale každý typ pleti potrebuje hydratáciu, najlepšie vo forme séra, po ktorom nanesiete na deň krém podľa Vášho typu pleti najlepšie s SPF faktorom i v zimnom období. Prečo používať SPF faktor počas celého roka si môžete prečítať v našom článku. Nemajte obavy, že hydratačný krém na pokožke v zime zmrzne, je to len mýtus.

Nanesenie make-upu je v zime viac než prospešné, slúži zároveň ako „maska“, ktorá chráni našu kožnú bariéru. Dekoratívna kozmetika je totiž vyvinutá za účelom skrášlenia pleti a preto na pleti „sedí“, aby zakryla hlavne jej nedostatky. Samozrejme potom večer je nutné, aby ste pleť dôkladne očistili a odlíčili, viac v našom článku tu. Pokiaľ neradi používate make-up, odporúčame tzv. cica krémy, ktoré spĺňajú rovnakú funkciu a môže ich zároveň používať celá rodina, teda i bábätká a malé deti. Názov „cica“ je odvodený od rastliny Centella Asiatica alebo Pupočník ázijský, ktorý je určený hlavne na upokojenie podráždenej pleti a posilnenie jej kožnej bariéry. Krémy s týmto označením sú väčšinou jemne silikónovej konzistencie alebo hutnejšej konzistencie schválne, pretože pomáhajú vytvárať mechanickú bariéru voči vonkajším vplyvom prostredia a chránia tak Vašu pokožku pred mrazivým počasím. Zároveň majú všestranné použitie, môžete ich využiť na oslabené miesta pokožky na celom tele, napríklad i na suché lakte, kolená alebo ďalšie poškodené miesta, na kútiky úst, dokonca i po tetovaní. Táto rastlinka pomáha aj k zmierňovaniu rôznych kožných problémov, akými sú napríklad aj psoriáza, či dermatitídy, napríklad u bábätiek i plienková dermatitída a rôzne iné kožné ochorenia, potom taktiež kožné rany či popáleniny. Má zároveň i spevňujúci účinok na pokožku, dokonca znižuje riziko výskytu strií a keloidných jaziev, preto sú často tiež pridávané do kozmetických prípravkov, ktoré sú určené na boj s celulitídou. Má naozaj všestranné využitie, preto si ju môžu pochvaľovať hlavne osoby s citlivou alebo nadmerne suchou pleťou a môžete ich zakúpiť nielen v drogériách, ale i v lekárňach.

Na večerné použitie dbajte na výživnejšie séra a krémy s obsahom antioxidantov s hustejším zložením, aby sa počas noci mohla pleť „napiť“ a zregenerovať. Na záver večernej rutiny odporúčame naniesť i výživný olej, v prípade suchej pleti aj každý deň, v prípade zmiešanej a mastnej niekoľkokrát do týždňa. Aspoň raz za týždeň aplikujte peeling a po ňom naneste hydratačnú masku, aby sa pleť zbavila odumretých čiastočiek kože a mohla lepšie prijať účinné látky z masky, ktorú nanášate.

Wellnes voucher

Nezabúdajte na očné okolie

V prípade jemnej a tenkej pokožky okolo očí si vyberte očné krémy, ktoré účinne hydratujú a chránia Vaše očné okolie počas dňa a regenerujú počas nočného spánku. Predídete tým nielen starnutiu, ale ochránite i svoje očné okolie počas mrazivých dní. V očnom okolí sa nachádza totiž veľmi jemná pokožka s nedostatkom podkožného tuku, ktorá je viac náchylná na zmeny teplôt ako iné oblasti tváre.

A čo pery a ruky?

Na pery tiež nezabudnite počas zimného obdobia. Pravidelne nanášajte hydratačnú tyčinku, ktorá zabraňuje ich vysúšaniu a večer si doprajte masku určenú na pery. Koža na perách je totiž veľmi tenká a nemá tukovú vrstvu, preto sú veľmi zraniteľné a na zimu citlivé. Pravidelnou starostlivosťou sa tak vyhnete suchým a popraskaným perám. Veď prevencia je predsa lepšia ako liečba!

Podráždiť pokožku na rukách môže i časté umývanie rúk. Používanie horúcej vody a mydla poškodzuje ochrannú vrstvu pokožky, vtedy cítime suchosť a pnutie na dlaniach a chrbtoch rúk. Preto obzvlášť v zime je pravidelné použitie krému s hydratačným alebo výživným účinkom nevyhnutné. Koža na chrbtoch rúk je tenšia a citlivejšia ako na dlaniach, preto predtým ako vyjdete von, si do rúk vmasírujte kvalitný výživný krém, ktorý necháte úplne absorbovať. Alebo si aspoň dajte rukavice, Vaše ruky budú nielen v teple, ale budú i ochránené pred vetrom a zimou.

A čo relax?

Zatiaľ čo počas letných dní nám slnko dodáva potrebnú dávku vitamínu D a prispieva aj k celkovej pohode, v zime je to horšie. Prejavuje sa to nielen na pokožke, ale aj na celkovej pohode a zdraví. Preto odporúčame okrem špecifickej starostlivosti o pleť aj toľko potrebný oddych a relax.

Wellnes hotel Patince

Jedinečným miestom na Slovensku, kde sa dá skĺbiť relax s kvalitnou starostlivosťou o telo a pleť je Wellness hotel Patince, ktorý sa nachádza neďaleko najjužnejšie položenej obce na Slovensku. Rekreačný areál vznikol na mieste starého rímskeho kúpeľa a blahodarná voda z prameňa plní vnútorné aj vonkajšie bazény v Thermal parku. Dokonalý relax vám hotel poskytne vďaka Wellness centru so širokou ponukou masáží a SPA procedúr ako sú kúpele, zábaly, či kozmetické ošetrenia, ktoré pomôžu zregenerovať nielen Vaše telo ale i ducha.

Wellnes hotel Patince

Hotel je zameraný na wellness pobyty s deťmi, rodinné pobyty i pobyty pre seniorov. Stačí si len vybrať! Tú pravú pohodu spojenú s regeneráciou v zimnom období nájdete v štyroch vnútorných bazénoch v hotelovom Thermal Parku. Naplnené sú vodou z vlastného termálneho prameňa Hévíz s teplotou 27°C, ktorý vyviera z hĺbky 200 m. Termálna voda sa v Patinciach vyznačuje vysokým obsahom hydrouhličitanov, vápnika, horčíka i síranov a vďaka tomu veľmi priaznivo pôsobí na pohybové ústrojenstvo a proti jeho chorobám.

Spät na všetky články

#investujte

Zaujímajú vás novinky zo sveta investícií? Na našom blogu vás každý týždeň informujú naši portfólio manažéri o dianí na akciových trhoch, nájdete tu aj veľa ďalších zaujímavých tém z oblasti investovania. Aktivujte si upozornenie na nové články v sekcii blog a už vám nikdy neuniknú investičné aktuality.

Investujte s nami

s nami

Investovať môže dnes už naozaj každý, dôležité je vybrať si toho správneho partnera, ktorý investície bude spravovať.

Investujte na fin trhoch

na fin trhoch

Overené informácie o novinkách a najaktuálnejších témach, ktoré ovplyvňujú dianie na finančných trhoch.

Investujte do seba

do seba

Investícia do seba, môže byť niekedy práve tou najvýnosnejšou.

UPOZORNENIE. Tento materiál je marketingovým oznámením. Skôr ako urobíte akékoľvek investičné rozhodnutie, pozrite si predajný prospekt, štatút a dokument s kľúčovými informáciami pre investorov fondov IAD Investments, správ. spol., a.s. (ďalej len „IAD“) v slovenskom jazyku v sídle IAD, na predajných miestach, v sídle depozitára alebo na www.iad.sk. Pre viac informácií sa obráťte na svojho finančného sprostredkovateľa alebo na www.iad.sk.

Hodnota investície do podielového fondu sa môže aj znižovať a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. S investíciou do podielových fondov je spojené aj riziko. V súlade so štatútmi podielových fondov môže podiel cenných papierov vydaných štátmi a medzinárodnými organizáciami, uvedenými v prílohe štatútov jednotlivých podielových fondov, prekročiť 35% hodnoty majetku vo fonde, pričom tento podiel môže dosiahnuť až 100%. IAD je povinná vyplatiť podielový list podielového fondu Prvý realitný fond a Korunový realitný fond bezodkladne, najneskôr však v predĺženej lehote 12 mesiacov. Majetok vo fonde Prvý realitný fond je podľa podmienok osobitného zákona investovaný najmä do nehnuteľností vrátane príslušenstva na účely ich správy a predaja, do majetkových účastí v realitných spoločnostiach a do likvidných finančných aktív, z ktorých ekonomickej podstaty vyplýva úzke prepojenie s trhom nehnuteľností. Korunový realitný fond má minimálne 85% majetku nepretržite investovaného do podielových listov fondu Prvý realitný fond.