130%-ná inflácia a možný koniec pesa
Traja kandidáti, medzi ktorými sa pravdepodobne rozhodne o novom prezidentovi, sa uchádzajú o priazeň voličov v Argentíne. Keď kandidát na argentínskeho prezidenta Javier Milei mával motorovou pílou nad hlavami priaznivcov v centre mesta Salta, dav skandoval: „Sloboda.“ Päťdesiatdvaročný ultrapravicový politik v koženej bunde s účesom rockera zo 70-tych rokov sa stal jedným z favoritov prezidentských volieb po tom, čo dostal v auguste najviac hlasov v povinných straníckych primárkach. Prezidentské a parlamentné voľby v Argentíne sa uskutočnili v nedeľu 22. októbra.
Týždenný komentár od nášho portfólio manažéra si môžete aj vypočuť v audio verzii tu:
Ekonomika je jednou z hlavných tém, na ktoré pravicový populista Milei v kampani cielil. Sľuboval napríklad plné nahradenie miestnej meny dolárom a zrušenie centrálnej banky. Argentínčania túžia prijať Mileiho sľuby a oživiť to, čo bolo kedysi jednou z najbohatších krajín sveta, no nie sú si celkom istí, ako to celé dopadne. To, že Argentínčania vážne uvažujú o zrušení svojej národnej meny (argentínske peso) – čo je vo svojej podstate dosť extrémny krok, o ktorý sa pokúsilo len málo krajín, je dôkazom zmätku, ktorý po pandémii spôsobila inflácia po celom svete. Ak ročná inflácia vo veľkej časti rozvinutého sveta vystrelila na 10% alebo viac, v Argentíne večne zmietanou krízou vyletela nad 130%. Politickí oponenti Mileiho tvrdia, že jeho myšlienky zachádzajú až príliš ďaleko. Kandidátka Bullrichová ponúkala súbor ortodoxných reforiem, ktoré podľa nej podporia ekonomiku bez potreby dolarizácie, zatiaľ čo tretí kandidát Massa, člen súčasnej ľavicovej vlády, sľuboval stabilizáciu situácie pri zachovaní veľkorysej sociálnej politiky vlády.
Argentínsky národný štatistický úrad odhaduje, že jeho občania držia okolo 250 miliárd dolárov mimo bankového systému, tzv. „pod matracom“ alebo v bezpečnostných trezoroch v domácnostiach. Ak je tento odhad správny, predstavovalo by to viac ako 10% dolárových bankoviek v obehu po celom svete. Miera chudoby sa v Argentíne vyšplhala nad 40%, čo je nárast o 5 percentuálnych bodov za štyri roky. Od roku 2019 argentínske peso stratilo viac ako 92% svojej hodnoty.
Prieskumy verejnej mienky sú v Argentíne osem dní pred voľbami zakázané. Podľa prieskumu, ktorý pred dvoma týždňami zverejnila spoločnosť Circuitos, mal Milei podporu 34,1 % hlasov, druhý bol Massa s 32,3 % a tretia Bullrichová s 24,4 % hlasov.
Poznámka: Článok vznikol 20. októbra 2023. Výsledky prezidentských volieb v Argentíne sa dozvieme už v najbližších hodinách.
Róbert Bučič
Portfólio manažér, IAD Investments