250 miliárd dolárov za jednu noc
Uplynulú stredu reportovala výsledky jedna z najväčších spoločnosti indexu S&P500, Facebook alebo po novom Meta Platforms. V štvrťročnom reporte Facebook uviedol stagnáciu v raste nových užívateľov a štrukturálne problémy so získavaním dát o svojich užívateľoch v dôsledku zmeny bezpečnostnej politiky spoločnosti Apple. Akcie spoločnosti sa po vyhlásení výsledkov prepadli o 26%, čím firma odpísala viac ako 250 miliárd zo svojej hodnoty v priebehu niekoľkých hodín. Pre porovnanie, ročné HDP Slovenska predstavuje približne 100 miliárd dolárov. Facebook so svojím jednodenným prepadom vytvoril nelichotivý historický rekord. Doteraz žiadna spoločnosť nedokázala odpísať zo svojej hodnoty takú obrovskú časť kapitálu, a tak rýchlo ako práve Facebook.
Avšak udalosti okolo Facebooku nám ukazujú omnoho hrozivejšiu realitu, ktorú akciový trh doposiaľ úplne ignoroval. V prvom rade, aj keď sa jedná o obľúbenca Wall Street, tak žiadna firma nedokáže rásť do nebies a skôr či neskôr začne podliehať gravitačným zákonom. Nulový prírastok nových užívateľov Facebooku je toho jasným dôkazom. Otázka znie, ako je možné, že denne sa pozerá na akcie Facebooku tisíce finančných analytikov a investorov, a pritom všetci sa mýlili v hodnote spoločnosti? Ak by finančné trhy boli skutočne efektívne, tak taký obrovský prepad v jednej z najväčších spoločnosti na svete by nikdy nemal nastať? Na druhej strane, ak trhy nie sú efektívne, koľko podobných prípadov nás ešte čaká?
Po druhé, Facebook so svojou trhovou kapitalizáciu predstavoval šiestu najväčšiu spoločnosť v indexe S&P 500. V dôsledku prepadu Facebooku, index S&P500 klesol daný deň takmer o 2,5%. Momentálne index pozostáva z viac ako 30% technologických firiem, ktoré počas pandémie dosiahli historicky najvyššie valuácie. Mnohé z týchto technologických spoločnosti sú citlivé na akékoľvek zvyšovanie úrokových sadzieb, pritom s určitosťou vieme povedať, že tie sa budú čoskoro zvyšovať. Je naozaj potom vhodné naslepo investovať do akciových indexov, ako tomu bolo od roku 2008, lebo tie vždy rastú iba nahor? A aký názor na podobné otázky majú investori, ktorí v roku1990 investovali do japonského indexu Nikkei 225 a stále čakajú kým index dosiahne pôvodnú úroveň?
Podobné otázky si musí každý investor zodpovedať sám. V Popoluške od Walta Disneyho sa príchodom polnoci vyzdobený kočiar zo záprahom zmenil na dyňu a myši. Investori, ktorí boli zvyknutí iba na rastúci akciový trh, by mali mať túto scénu na pamäti, aby ich portfóliá nedopadli podobne.
Roman Vitásek, CFA
Portfólio manažér, IAD Investments
Týždenný komentár od nášho portfólio manažéra si môžete aj vypočuť v podcaste o investovaní IAD TALKS: