Ako pokračuje boj ECB s infláciou?
Európska centrálna banka (ECB) na svojom januárovom menovo-politickom zasadnutí podľa očakávania tretíkrát za sebou ponechala základnú úrokovú sadzbu bez zmeny na 4,5%. ECB potvrdila svoj záväzok bojovať s vysokou infláciou a menový výbor nijako nenaznačil, že už by začal uvažovať o znížení sadzieb.
Týždenný komentár od nášho portfólio manažéra si môžete aj vypočuť v audio verzii tu:
ECB predvlani v júli začala zvyšovanie úrokových sadzieb s cieľom dostať pod kontrolu infláciu, vlani v októbri však zvyšovanie úrokov prerušila. Inflácia v Eurozóne sa predvlani postupne vyšplhala až na rekordných 10,6%, vlani v novembri ale predstavovala už iba 2,4%, takže sa nachádzala neďaleko 2% cieľa ECB. Mnoho analytikov predpokladá, že ECB tento rok začne úrokové sadzby znižovať, hoci menová autorita je neústupná v tom, že hoci len diskusia o zmene sadzieb by bola predčasná, pretože cenové tlaky v ekonomike zostávajú.
Finančné trhy čakajú, že ECB tento rok zníži základnú sadzbu o 1,25 percentuálneho bodu. Prvé zníženie podľa nich príde v apríli alebo v júni, pričom k zníženiu sadzieb ECB podľa nich pristúpi celkom päťkrát. Okrem narastajúcej porovnávacej základne súvisiacej s energiami pokračuje celková inflácia v klesajúcom trende. Minulé zvýšenia úrokových sadzieb sa stále silne prenášajú do podmienok financovania. Takto prísne podmienky financovania tlmia dopyt, čo pomáha stláčať infláciu. Portfólio APP (program nákupu aktív) naďalej klesá merateľným a predvídateľným tempom, pretože ECB už nereinvestuje splátky istiny zo splatných cenných papierov. Ekonomika Eurozóny v minulom treťom štvrťroku oproti predchádzajúcim trom mesiacom klesla o 0,1%, v medziročnom porovnaní sa HDP nezmenil. Ekonomika celej Európskej únie stagnovala medzikvartálne aj medziročne.
Róbert Bučič
Portfólio manažér, IAD Investments