Americký akciový trh na križovatke rastu
V piatok zaznamenal americký akciový index S&P 500 pokles 0,9% ako odpoveď na slabšie makroekonomické ukazovatele. Za negatívnymi dátami stojí predovšetkým slabší spotrebiteľský sentiment, nárast žiadosti o dávku v nezamestnanosti a tiež zvýšenie inflačných očakávaní na 4,7% v nasledujúcom roku. Finanční analytici čoraz častejšie tvrdia, že súčasné ekonomické prostredie môže viesť v krátkodobom horizonte k stagflácií, čo je rast inflácie a zároveň minimálny ekonomický rast, ako následok vysokej nezamestnanosti. V minulosti akýkoľvek pokles rastu v „západnom svete“ bol kompenzovaný rastom v Číne. Ale tentokrát má aj Čína svoje problémy s nadmerným dlhom a poklesom kúpyschopného dopytu. Ak sa negatívne očakávania naplnia, tak práve americký akciový trh s valuáciou blízko historických maxím môže zažiť značnú korekciu. Pre pripomenutie, index S&P 500 od začiatku roka vzrástol o 18%, čo je významne viac ako dlhodobý historický priemer.
Trhoví komentátori, ako už zvyčajne, pozerajú na reakciu americkej centrálnej banky. Tá sa od poslednej finančnej krízy vždy postavila na stranu investorov a dodala na trh dostatok likvidity na to, aby upokojila situáciu. Avšak zmeny na výnosovej krivke so štátnymi americkými dlhopismi symbolizujú, že investori si nie sú úplné istí ako sa tentokrát americká centrálna banka zachová. Vyrovnávanie výnosovej krivky, alebo rast výnosov na začiatku krivky a ich pokles na konci, funguje ako psychologický efekt na nedôveru investorov v dlhodobý rast ekonomiky. V piatok sa 10-ročný štátny americký dlhopis obchodoval s výnosom 1,369%.
Na trhu s komoditami je situácia veľmi podobná ako na akciových trhoch. Mnohé komodity sa obchodujú na svojich maximách, čo opäť tlačí na rast inflácie. Globálny benchmark na ropu, Brent Crude, sa obchoduje za viac ako 74 dolárov za barel. Rovnako aj skvapalnený plyn, LNG, je na svojich maximách, čo komplikuje situáciu naprieč celým priemyslom.
Roman Vitásek, CFA
Portfólio manažér, IAD Investments