Bežní investori verzus hedgové fondy z Wall Street
Ak niekto sledoval dianie na finančných trhoch v uplynulých dňoch, pravdepodobne mu neušla správa okolo bežných investorov, ktorí sa snažili svojím organizovaným správaním pokoriť najznámejšie hedgové fondy z Wall Street. Cieľom mnohých hedgových fondov na finančných trhoch je takzvaný predaj nakrátko, alebo short selling, čo je stávka na pokles ceny, kedy investor očakáva, že predávané aktívum bude môcť v budúcnosti nakúpiť lacnejšie a daný rozdiel medzi pôvodnou cenou a novou nižšou cenou bude pre neho predstavovať zisk. Tieto fondy sa pre mnohých bežných investorov operujúcich na internetových platformách ako napr. Reddit stali triednym nepriateľom číslo 1. Jeden z dôvodov, prečo niektorí investori takto vnímajú fondy z Wall Street, je ich vzbura proti súčasnému fungovaniu kapitálových trhov a najmä spôsobu, ako hedgové fondy zarábajú peniaze obchodovaním nakrátko. Či je to správna predstava, nechávame na posúdenie iným, avšak udalosti posledných dní pravdepodobne vstúpia do histórie ako triumf bežných investorov nad hedgovými fondmi, aj keď pravdepodobne iba krátkodobý.
V týždni od 25. januára do 29. januára armáda bežných investorov zoskupených na platforme Reddit v skupine Wallstreetbets vyhnala akcie dlhodobo oslabených akcií do astronomických výšok. Za vysokými nárastmi bolo používanie derivátových dlhých opcií ako aj obchodovanie na maržu, kde si investor požičiava kapitál na nákup akcií od tretej strany. Iba samotná spoločnosť GameStop Corp. posilnila o viac ako 570% a mnohé iné, dlhodobo oslabené spoločnosti, posilnili o niekoľko stoviek percent. Na druhej strane, hedgové fondy stratili na svojich pozíciách niekoľko miliárd dolárov, dokonca niektoré z nich museli požiadať o záchranu pred nedostatkom kapitálu svojich investorov. V čom je táto udalosť výnimočná je fakt, že hedgové fondy sa často krát pasujú do pozície najkompetentnejších inštitúcií na finančnom trhu. Inými slovami, je to ako keby partička amatérskych futbalistov porazila profesionálny futbalový klub, a to ešte na ich domácom trávniku.
Dôvodov prečo sa tak stalo môže byť viacero. Obľúbenosť investičných platforiem, kde sa amatérski investori môžu koordinovať, rozšírenie povedomia o investovaní, ako aj samotná pandémia majú určite veľa spoločného. Asi nebude náhoda, že typický profil investora je zamestnanec pracujúci z domu dostávajúci pandemickú podporu od americkej vlády. Dôležité je ale zobrať jednotlivé fakty do súvislosti. Aj keď je pravda, že investičné platformy združujú tisíce až milióny drobných investorov, celková trhová kapitalizácia amerického akciového trhu je viac ako 42 biliónov dolárov. Ak si to niekto nevie predstaviť, tak je to 42 a dvanásť núl. Nie náhodou je americký akciový trh najväčší na svete. Okrem toho celková kapitalizácia spoločností, ktoré sa s obľubou predávali nakrátko, predstavuje menej ako 0,13% z kapitalizácie indexu SP500. V tomto kontexte je sila bežných investorov iba veľmi obmedzená a to, čo sa môže javiť ako finančná revolúcia, sa môže skončiť ako verejná poprava. Aj preto si treba dobre zvážiť všetky riziká predtým, ako sa niekto rozhodne naslepo investovať do podobných akcií.
Na záver treba dodať, že ľudia často krát radi počúvajú príbehy, kde dobro vyhrá nad zlom, chudobní nad bohatými a Dávid nad Goliášom. Aj keď udalosti posledných dní nápadne pripomínajú podobné príbehy, až čas ukáže, či sa jednalo o nový fenomén, alebo iba o výnimočný týždeň v histórií finančných trhov.
Roman Vitásek, CFA
Portfólio manažér, IAD Investments