Čo nám prinesie rok 2025?
Vytváranie predikcií je veľmi zložité, hlavne ohľadom budúcnosti. Neviem komu priradiť tento výrok, ale celkom presne vystihuje náročnosť takejto úlohy na začiatku každého nového roku. Väčšina predikcií zostane nenaplnená a častokrát je tou dominantnou témou udalosť, ktorú by nikto nečakal. Rok 2020 by o tom vedel povedať svoje. Aj napriek neschopnosti predikovať budúcnosť však vieme povedať, že rok 2025 prinesie zaujímavé témy a nepochybne nás niektoré z nich určite prekvapia, lebo o nich ešte nevieme, no pár tém môžeme načrtnúť už teraz.
Tento článok si môžete v audio verzii vypočuť tu:
Centrálne banky budú pokračovať so znižovaním úrokov
Inflácia v Európe je pod kontrolu a ECB bude nerušene ďalej uvoľňovať monetárnu politiku a postupne normalizovať úrokové sadzby. Slabý hospodársky rast a štrukturálne problémy eurozóny pôsobia dezinflačne a budú ešte viac nabádať ECB, aby pomohla ekonomike lacnejšími úrokmi. Na opačnej strane Atlantiku je ekonomická situácia odlišná, no aj napriek tomu inflácia (zatiaľ) klesá a FED bude postupne znižovať úrokové sadzby, aj keď opatrnejšie a bude brať do úvahy vplyv Trumpových opatrení. Avizované importné tarify môžu mať pro-inflačný efekt, ale ten bude pravdepodobne jednorazového charakteru. Naopak výrazne vyššie fiškálne výdavky, nižšie dane, vyhostenie lacnej pracovnej sily a deregulácia môžu opäť americkú ekonomiku dostať k vyššej inflácii s dlhodobým efektom.
Výnimočnosť Spojených štátov amerických bude pokračovať.
Americká ekonomika je v dobrej kondícii – faktory ako sila spotrebiteľa, solídna súvaha súkromného sektora a trh práce, ktorý síce čiastočne oslabil, ale stále zostáva historicky silný, znížili riziko recesie. Trumpove toľko diskutované clá budú (60 % pre Čínu a 20 % pre zvyšok sveta) maximum pre vstup do rokovaní, ktoré sa môžu uskutočniť, ak nová administratíva skutočne začne presadzovať svoju protekcionistickú politiku. Benefity Trumpovej administratívy ako znižovanie daní a deregulácia pomôžu americkej ekonomike.
Obrat v Číne
Čínska snaha o pomalší, ale dlhodobo udržateľnejší model rastu zameraný na výrobu s vyššou pridanou hodnotou a aj domácu spotrebu sa napĺňa, no nie bez problémov. Obrat v smerovaní bolo vidieť na konci roku 2024, keď politické vedenie signalizovalo ochotu a prvé kroky k riešeniu problémov, ktoré dlho sužovali domáci dopyt, a to problémy v sektore nehnuteľností a problém s vysokým zadlžením lokálnych vlád. Rok 2025 môže priniesť prvé lastovičky v podobne riešenia týchto problémov, ale očakávania o extrémne vysokých stimuloch, ktoré by naštartovali spotrebu domácností sú viac menej len z ríše fantázie.
Akciové trhy nie sú lacné
Po dvoch extrémne dobrých rokoch sú americké indexy na maximách a nie je vylúčené, že vďaka avizovaným opatreniam novej americkej administratívy v podobe nižších daní a menšej regulácie budú zisky firiem naďalej rásť, čo podporí aj ďalší rast akcií týchto spoločností. Historické dáta nám však ukazujú, že očakávané anualizované výnosy na nasledovných 10 rokov sa pri súčasných valuáciách indexov pohybujú len v jednotkách percent. Výsledok akciových indexov tento rok však môžeme len ťažko predpovedať.
Trump pomôže Bitcoinu v ďalšom raste
Donald Trump vo svojich predvolebných sľuboch avizoval ďalšie uvoľnenie regulácie ohľadom kryptomien. Rast cien týchto aktív môže pokračovať, ak bude pokračovať aj nákup digitálnych mien aj ďalšími inštitucionálnymi investormi a subjektami, ktorým to súčasná legislatíva neumožňuje.
Či sa tieto predikcie naplnia, ako sa budú vyvíjať finančné trhy a čo bude tou nečakanou dominantnou udalosťou v roku 2025, si budeme môcť zhrnúť takto o rok. Dovtedy platí, že je dôležité dodržiavať svoj investičný cieľ a horizont, nepodliehať emóciám pri správe svojich financií a v neposlednom rade mať po boku spoľahlivého a skúseného partnera v oblasti investícií.
Michal Ďurica
Portfólio manažér, IAD Investments