Európska centrálna banka neprekvapila
Európska centrálna banka neprekvapila a na svojom poslednom zasadnutí, ktoré sa konalo vo štvrtok, znížila úrokové sadzby o štvrť percenta. Depozitná sadzba, ktorá určuje za aký úrok môžu komerčné banky ukladať finančné prostriedky v ECB, klesla na 3,25%. Nižšia depozitná sadzba sa pretaví aj do nižších úrokov pre obyvateľstvo a podniky, keďže pre komerčné banky bude po novom atraktívnejšie dávať úvery aj za nižšie úroky. Samozrejme klesnú aj úrokové sadzby, ktoré banky ponúkajú klientom na depozitných produktoch, medzi ktoré patria sporiace účty alebo termínované vklady.
Tento článok si môžete v audio verzii vypočuť tu:
ECB svojim rozhodnutím poslala úroky na najnižšiu úroveň od mája 2023. Centrálna banka sa rozhodla správne, keďže od posledného zasadnutia v septembri prichádzali prevažne pesimistické údaje z niektorých ekonomík Eurozóny. Situácia sa aj naďalej zhoršuje vo veľkých ekonomikách ako Nemecko a Francúzsko, kde posledné zverejnené predstihové indikátory (PMI) naznačujú slabnúcu aktivitu v priemysle a službách.
Tento krok ECB ešte výraznejšie roztvoril nožnice medzi krátkodobými úrokmi v Eurozóne a v USA, kde FED v dôsledku prichádzajúcich ekonomických dát najmä z trhu práce pravdepodobne odloží ďalšie kolo uvoľňovania monetárnej politiky až na svoje zasadnutie v decembri. Rozširujúci sa spread v úrokoch stavia americký dolár na silnejšie nohy a dolár vďaka tomu od začiatku októbra posilnil o viac ako 3% a približuje sa k hranici 1,08 EUR/USD.
Podľa šéfky ECB Lagarde je proces znižovania inflácie na správnej ceste a aj keď ECB predpokladá v nasledujúcich mesiacoch mierne zvýšenie rastu cien, malo by ísť o dočasný jav a v roku 2025 by sa inflácia mala zastabilizovať okolo inflačného cieľu na úrovni 2%. ECB na svojom štvrtkovom zasadnutí nedala žiadny konkrétny plán na ďalšie sekanie úrokových sadzieb a jej kroky budú závisieť od prichádzajúcich ekonomických dát. Finančné trhy však pokles inflácie už berú ako fakt a slabnúcu európsku ekonomiku ako dostatočne veľký problém na to, aby predpokladali ďalšie úpravy úrokových sadzieb smerom nadol. Swapové trhy predpokladajú 4-5 ďalších úprav depozitnej sadzby o 0,25% do konca druhého kvartálu 2025 a teda pokles depozitnej sadzby až na 2%.
Je však potrebné poznamenať, že finančné trhy sú väčšinou príliš optimistické pri odhadovaní vývoja úrokových sadzieb a zvyknú prestreliť na jednu alebo druhú stranu. Ak teda ekonomika Eurozóny neupadne do recesie, reálny pokles úrokov môže byť pomalší, ale to nič nemení na fakte, že úroky majú jasne namierené na nižší level.
Michal Ďurica
Portfólio manažér, IAD Investments