FED poslal finančné trhy do mínusu
Uplynulý týždeň uzatvorili všetky hlavné americké akciové indexy v červených číslach. Dow Jones stratil -0,3%, S&P 500 -1,3% a technologický index Nasdaq takmer -4%. Profit nepriniesol ani dlhopisový trh, keď výnos amerického 10-ročného dlhopisu poskočil na najvyššiu úroveň od roku marca 2019 a prekonal 2,71 %.
Týždenný komentár od nášho portfólio manažéra si môžete aj vypočuť v podcaste o investovaní IAD TALKS:
Hlavným dôvodom poklesu naprieč finančnými aktívami bol FED, ktorý zverejnil zápis z marcového zasadnutia. Z uvedeného vyplynulo, že jednotliví predstavitelia FEDu sú odhodlaní, v snahe zastaviť vysokú infláciu, dvíhať úrokové sadzby rýchlejšie ako doteraz trh očakával. A aby toho nebolo málo, na program dňa sa už dostalo aj rozpúšťanie napuchnutej bilancie centrálnej banky, ktorú tvoria bilióny USD v štátnych dlhopisoch a hypotekárnych záložných listoch nahromadené za roky kvantitatívneho uvoľňovania („tlačenia peňazí“). Za vysokou aktivitou v uťahovaní monetárnej politiky v nadchádzajúcich mesiacoch, je potrebné hľadať podcenenie rastúcej inflácie v minulom roku a snaha dostať vysoké ceny pod kontrolu. Svojou troškou k poklesu trhov pridali aj rastúce obavy z možnej recesie v USA, hlavne sprostredkované signálmi z dlhopisového trhu a poklesom akcií prepravných spoločností. V neposlednom rade k zvýšenej volatilite stále prispieva aj Putinova vojna na Ukrajine, ktorá tlačí ceny energetických komodít a potravín závratne nahor.
Zmenu v správaní FEDu vidíme už aj v reálnej ekonomike. Vyššie úrokové miery sa postupne svojimi kanálmi dostávajú ku konečnému spotrebiteľovi. Napríklad úrok na 30-ročnej hypotéke vzrástol nad úroveň 4,7% (začiatkom roku 2022 bol tesne nad 3%). Vyššie náklady na financovanie nákupu nehnuteľností už vidíme na poklese cien akcií spoločností stavajúcich rezidenčné nehnuteľnosti alebo predávajúce stavebné materiály. Podobný trend je evidentný aj na úveroch na obstaranie auta. Vyššie úrokové miery na štátnych dlhopisoch automaticky znamenajú aj vyššie náklady na získanie kapitálu pre drvivú väčšinu spoločností, ktorým sa pravdepodobne budú scvrkávať marže a budú viac premýšľať o investičných projektoch.
Aktuálna výška sadzieb je z historického pohľadu ešte stále extrémne nízka, ale zmena paradigmy už nastala a vyššie úroky budú realitou. Otázkou zostáva, ako agresívne FED svoju politiku utiahne. To nám ukážu nasledovné mesiace.
Mgr. Michal Ďurica, CFA
Portfólio manažér, IAD Investments