# investujte na fin trhoch  22. 7. 2024

Geopolitika zrazila akcie polovodičov

Globálny trh polovodičov zaznamenal v minulých dňoch výrazný výpredaj, poháňaný eskalujúcim geopolitickým napätím a nedávnymi vyjadreniami bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Hlavné technologické spoločnosti v sektore polovodičov, ako sú NVIDIA, TSM a ASML, zaznamenali prudké poklesy cien akcií, čo odráža negatívny sentiment investorov o budúcnosti priemyslu v čase zvyšujúcej sa geopolitickej nestability.

Tento článok si môžete v audio verzii vypočuť tu:

Americký technologický gigant NVIDIA zaznamenal pokles ceny svojich akcií takmer o 7% po nedávnych geopolitických udalostiach a Trumpových komentároch. Nvidia sa výrazne spolieha na čínsky trh, čo ju robí obzvlášť zraniteľnou voči akejkoľvek ďalšej eskalácii obchodného napätia. Holandská spoločnosť ASML, najväčší výrobca litografických strojov na výrobu čipov, zaznamenal podobný pokles, pričom jeho akcie klesli až o 11%, keďže až 70% dopytu po ich produktoch pochádza z ázijského trhu. Spoločnosť ASML zasiahlo obmedzenie exportu do Číny spôsobené tlakom Bidenovej administratívy, ktorý sa obáva využitia špičkových technológií v čínskej vojenskej technike. Ďalšie polovodičové spoločnosti, vrátane Intel, AMD a Taiwanskej TSMC, tiež zaznamenali poklesy, aj keď v rôznej miere v závislosti od ich konkrétnej expozície voči geopolitickým rizikám a závislostiam v dodávateľskom reťazci.

Vzťahy medzi Spojenými štátmi a Čínou sú stále viac napäté, pričom obe krajiny zavádzajú nové obchodné obmedzenia, či už tarify alebo clá. Tento prebiehajúci obchodný konflikt má priamy dopad na sektor mikročipov, ktorý je silne závislý na zložitej medzinárodnej dodávateľskej sieti. Tieto tarify a clá často spôsobujú zvýšenie nákladov pre importérov, ktorí tieto zvýšené náklady často prenášajú na konečných spotrebiteľov vo forme vyšších cien produktov, čo negatívne ovplyvňuje spotrebiteľov tým, že musia platiť viac za tovar a služby.

K volatilite trhu prispeli aj nedávne vyjadrenia bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. V nedávnom rozhovore Trump kritizoval súčasnú administratívu za spôsob riešenia obchodných vzťahov s Čínou a navrhol prísnejšie opatrenia. Jeho vyjadrenia vyvolali obavy z eskalácie obchodného konfliktu, čo ďalej znepokojilo investorov. Trumpove komentáre tiež oživili spomienky na opatrenia jeho administratívy, ktoré zahŕňali uvalenie sankcií na čínske technologické firmy a obmedzenie ich prístupu ku kľúčovým americkým technológiám. Tieto opatrenia mali hlboký dopad na polovodičový priemysel, čo viedlo k významným narušeniam a finančným stratám pre viacero spoločností.

Investori reagovali rýchlo na tieto udalosti, pričom mnohí sa rozhodli znížiť svoju expozíciu voči technologickým akciám v dôsledku rastúcej neistoty. Klesajúce akcie polovodičových spoločností ťahali indexy Nasdaq Composite, ktorý skončil s poklesom o 2,8%, čo je najväčší jednodňový prepad od konca roka 2022. ETF fond so zameraním čisto na akcie polovodičov VanEck Semiconductor klesol o viac ako 7%,  zatiaľ čo index Dow Jones sa vyšplhal na nový rekord. Analytici poznamenali, že aj keď dlhodobé vyhliadky pre polovodičový priemysel zostávajú silné kvôli rastúcemu dopytu po pokročilých technológiách ako umelá inteligencia, krátkodobý výhľad je zatienený geopolitickými rizikami a politickými neistotami.

Alex Peciar, BSc.
IAD Investments, a.s.

Spät na všetky články

#investujte

Zaujímajú vás novinky zo sveta investícií? Na našom blogu vás každý týždeň informujú naši portfólio manažéri o dianí na akciových trhoch, nájdete tu aj veľa ďalších zaujímavých tém z oblasti investovania. Aktivujte si upozornenie na nové články v sekcii blog a už vám nikdy neuniknú investičné aktuality.

Investujte s nami

s nami

Investovať môže dnes už naozaj každý, dôležité je vybrať si toho správneho partnera, ktorý investície bude spravovať.

Investujte na fin trhoch

na fin trhoch

Overené informácie o novinkách a najaktuálnejších témach, ktoré ovplyvňujú dianie na finančných trhoch.

Investujte do seba

do seba

Investícia do seba, môže byť niekedy práve tou najvýnosnejšou.

UPOZORNENIE. Tento materiál je marketingovým oznámením. Skôr ako urobíte akékoľvek investičné rozhodnutie, pozrite si predajný prospekt, štatút a dokument s kľúčovými informáciami pre investorov fondov IAD Investments, správ. spol., a.s. (ďalej len „IAD“) v slovenskom jazyku v sídle IAD, na predajných miestach, v sídle depozitára alebo na www.iad.sk. Pre viac informácií sa obráťte na svojho finančného sprostredkovateľa alebo na www.iad.sk.

Hodnota investície do podielového fondu sa môže aj znižovať a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. S investíciou do podielových fondov je spojené aj riziko. V súlade so štatútmi podielových fondov môže podiel cenných papierov vydaných štátmi a medzinárodnými organizáciami, uvedenými v prílohe štatútov jednotlivých podielových fondov, prekročiť 35% hodnoty majetku vo fonde, pričom tento podiel môže dosiahnuť až 100%. IAD je povinná vyplatiť podielový list podielového fondu Prvý realitný fond a Korunový realitný fond bezodkladne, najneskôr však v predĺženej lehote 12 mesiacov. Majetok vo fonde Prvý realitný fond je podľa podmienok osobitného zákona investovaný najmä do nehnuteľností vrátane príslušenstva na účely ich správy a predaja, do majetkových účastí v realitných spoločnostiach a do likvidných finančných aktív, z ktorých ekonomickej podstaty vyplýva úzke prepojenie s trhom nehnuteľností. Korunový realitný fond má minimálne 85% majetku nepretržite investovaného do podielových listov fondu Prvý realitný fond.