Hodnota akcií Muskovej Tesly sa prepadá
Akcie spoločnosti Tesla, ktorej majiteľom je Elon Musk, znova padli. Americký miliardár v poslednom období čelí značnej kritike investorov. Tí mu vyčítajú, že sa dostatočne nevenuje riadeniu Tesly, ktorej nepridáva ani súčasná recesia. Musk si zarobil na zlé body aj pre škandály spojené s preberaním Twittera a najnovšie padol aj v rebríčku najbohatších ľudí.
Investori Muska kritizujú za nedostatočné riadenie Tesly
Akcie spoločnosti Tesla, ktorá sa špecializuje na výrobu elektromobilov a ktorú vedie americký miliardár Elon Musk, sú pod silným tlakom. Ich cena sa od začiatku roka prepadla viac ako o polovicu. Miliardár v decembri tohto roka predal ďalších 22 miliónov akcií firmy, ktorých výnos predstavuje 3,6 miliardy dolárov.
Zdroj: Google. Vývoj akcií spoločnosti Tesla od 1.1.2022.
Elon Musk už od apríla tohto roka predal akcie Tesly za takmer 23 miliardy dolárov. Z väčšiny z nich mal financovať práve prevzatie internetovej spoločnosti Twitter. Vyzerá to tak, že postavenie Elona Muska sa v očiach investorov mení. Miliardára kritizujú za to, že rozptyľuje svoju pozornosť a nevenuje sa dostatočne riadeniu Tesly. Zároveň sa domnievajú, že sociálnu sieť zbytočne prepláca. Jeho značku navyše oslabujú aj škandály okolo Twitteru, keďže pre nezhody okolo sociálnej siete Musk prišiel za necelý rok o viac ako 100 miliárd dolárov.
Miliardár značne padol aj v rebríčku najbohatších ľudí
Podiel Elona Muska v Tesle podľa údajov spoločnosti Refinitiv predstavuje 13,4%, pričom minulý rok sa pohyboval na úrovni 17%. Kým americký miliardár v minulosti viedol v rebríčku najbohatších ľudí, najnovšie ho zosadil z trónu Bernard Arnault, majiteľ značky Louis Vuitton, šampanského Moët & Chandon a koňaku Hennessy.
Jeho majetok ešte minulý rok predstavoval hodnotu 340 miliárd dolárov. Aby však Musk mohol zafinancovať kúpu Twitteru, predal akcie Tesly v hodnote 31 miliárd dolárov. Od začiatku tohto roka sa tak jeho majetok znížil o viac ako 100 milárd USD, pričom v rebríčku naďalej padal. Dôvodom pádu je aj pokles akcií Tesly a obavy z recesie. Cena elektromobilov Tesla je vysoká, takže recesia Muskovmu podnikaniu v najbližšej dobe priať zrejme nebude.
Musk a jeho pokusy o kyborgizáciu človeka
Elon Musk je okrem automobilky Tesla a Twitteru aj majiteľom raketového prepravcu SpaceX a neurotechnologickej spoločnosti Neuralink, ktorá sa už nejakú dobu snaží vyvinúť rozhranie medzi ľudským mozgom a počítačom. Ide o oblasť výskumu nazývanú BCI (brain-computer interface), ktorá skúma schopnosť ovládania počítača myšlienkou.
Zariadenie Neuralinku pozostáva z malého čipu, ktorý sa vkladá priamo do lebky a je prakticky neviditeľný. Bezdrôtovo nabíjaný mozgový implantát je poskladaný z tenučkých vlákien, ktoré sa chirurgicky zavádzajú do mozgovej kôry. Aj takýmto spôsobom je čip prepojený s mozgom a komunikuje bezdrôtovo cez Bluetooth. V budúcnosti by tak mohol byť riešením pre ľudí trpiacich ochrnutím kvôli poškodeniu miechy.
Ľudia pripútaní na lôžko tak majú nádej, že v budúcnosti by dokázali v nejakej forme komunikovať so svojím okolím. Neuralink však chce ísť ešte ďalej a vyvíjať také technológie, aby dokázal vyliečiť aj tie najzávažnejšie zranenia a ochorenia, akým je napríklad aj slepota.
Škandály Neuralinku pre neetické zaobchádzanie so zvieratami
Spoločnosť rozšírila testovanie na zvieratá a tvrdí, že počas dlhodobého klinického testovania na nich nepozorovali žiadne negatívne účinky implantátu. Americké úrady však začali vyšetrovať spoločnosť pre podozrenie z krutého zaobchádzania s pokusnými zvieratami, a to práve v čase, kedy sa Neuralink chystal požiadať americký Úrad pre kontrolu liečiv (FDA) o povolenie pokusov na ľuďoch. Horšie pre Muska bude, ak sa potvrdí iný závažný fakt, že z 23 opíc, ktorým do mozgu vložili testovaný implantát, prežilo iba osem.
Mnohými uznávaný Elon Musk tak v poslednej dobe čelí posmechu i kritike. Čoraz viac sa vynára viac informácií aj od bývalých zamestnancov. Miliardár sa údajne správa hrubo v pracovnom aj osobnom živote. Navyše sa politicky hlási k populistom, je známy prázdnymi sľubmi a má pošramotenú povesť aj medzi dôležitými americkými i európskymi úradmi.