Komentár portfólio manažéra za január
Po veľmi úspešnom roku 2021 to bol pre akciové trhy ťažký začiatok roka. Inflácia, obavy zo sprísňovania monetárnych politík centrálnych bánk a napätie na ukrajinsko-ruských hraniciach rozvírili trhy a viedli k prudkému zvýšeniu volatility. Akcie na rozvinutých trhoch skončili mesiac s poklesom o 5,3 %, kým rozvíjajúce sa trhy klesli iba o 1,9 %, a to vďaka rastúcej cene ropy a zemného plynu. Makro dáta vykresľujú zmiešaný obraz americkej ekonomiky.
Januárové indexy manažérov (PMI) naďalej signalizovali rozširujúcu sa ekonomickú aktivitu s indexom výroby na úrovni 55,0. Prudký pokles PMI v službách na 50,9 z 57,7 v predchádzajúcom mesiaci je silným indikátorom tlmiaceho účinku omikronu na aktivitu v ekonomike. Ako dôsledok tohto, decembrové maloobchodné tržby medzimesačne klesli o 1,9 %. Spotrebiteľský dopyt by sa však mal opäť zvýšiť, pretože miera infekcií a hospitalizácií klesajú v Spojených štátoch amerických. Po 6,9 % anualizovanom raste HDP v 4. štvrťroku sa očakáva výrazne nižšie tempo rastu v aktuálnom štvrťroku pred opätovným zrýchlením v 2. štvrťroku tohto roka.
Spotrebiteľská inflácia v USA sa v decembri medziročne vyšplhala na 7 %, čo je najvyššia úroveň od roku 1982. Inflačné tlaky boli rozložené medzi tovary aj služby. Január ukázal, že trh práce v USA je silný, a miera nezamestnanosti na úrovni 3,9 % a s 10,6 miliónmi voľných pracovných miest sa blíži k plnej zamestnanosti. Od recesie v roku 2020 zažil americký trh práce historicky najrýchlejšie oživenie. Údaje o nálade a ekonomickej aktivite v decembri a januári v Eurozóne boli prekvapivo odolné na pozadí rastúcich infekcií Covid-19 na celom kontinente. Januárové výrobné PMI vzrástlo na 59,0, čo naznačuje veľmi optimistický sentiment v sektore. Vplyv najnovšej vlny Covid-19 na odvetvie služieb bol menší, ako sa očakávalo, hoci obmedzenia zostali vo všeobecnosti obmedzené. Nízka miera hospitalizácie povzbudila krajiny ako Dánsko, Španielsko a Spojené kráľovstvo, aby zrušili obmedzenia napriek vysokej miere infekcií.
Decembrová inflácia medziročne vzrástla na 5,0 %, čo bolo spôsobené najmä rastúcimi cenami potravín a tovarov. Kľúčovým rizikom v regióne však zostávajú ceny energií a dodávky plynu. Európska centrálna banka (ECB) na decembrovom zasadnutí signalizovala, že v roku 2022 sa sadzby pravdepodobne nezvýšia, no vo svojej budúcej politike zostáva flexibilná.
Ing. Róbert Bučič
Portfólio manažér, IAD Investments