Kroky ECB na skrotenie inflácie
Európska centrálna banka na svojom štvrtkovom zasadnutí uviedla, že ukončí svoj rozsiahly program nákupu dlhopisov skôr ako sa očakávalo, a taktiež si pripravila pôdu pre zvýšenie úrokových sadzieb koncom tohto roka, čím podčiarkla výzvu, ktorej Európa čelí pri zvládaní potenciálneho stagflačného šoku spôsobeného aktuálnym vojenským konfliktom na Ukrajine.
Týždenný komentár od nášho portfólio manažéra si môžete aj vypočuť v podcaste o investovaní IAD TALKS:
Prekvapivé rozhodnutie ECB malo značný negatívny efekt na euro a taktiež zvýšilo náklady na pôžičky silne zadlžených európskych vlád. Prezidentka ECB Christine Lagardeová na tlačovej konferencii varovala, že vojna na Ukrajine by mohla výrazne utlmiť hospodársky rast regiónu tým, že bude mať negatívny dopad na obchod a sentiment, a zároveň v blízkej budúcnosti výrazne zvýši infláciu. „Uvedomujeme si, že existuje obrovská neistota,“ povedala Lagardeová.
Nateraz ECB naznačila, že sa viac zameriava na vysokú infláciu ako na spomalenie ekonomického rastu. V písomnom vyhlásení uviedla, že svoj program nákupu dlhopisov ukončí do septembra alebo ešte skôr, čím zrušila predchádzajúcu víziu, že nákupy budú pokračovať aj v októbri alebo neskôr. Tento krok by znamenal koniec kľúčovému stimulačnému nástroju ECB. Je to mimoriadna výzva pre eurozónu, ktorej ekonomika sa spomaľovala ešte predtým, ako Rusko napadlo Ukrajinu. Vojna bude pravdepodobne stagflačným šokom pre Európu, ktorá hraničí a má s Ruskom hlboké obchodné vzťahy vrátane veľkej závislosti od ruskej energie.
Celkovo možno povedať, že kroky ECB signalizovali rozhodný odklon od ultra voľnej menovej politiky, ktorú zaviedla v posledných rokoch. Odráža rastúcu obavu z inflácie, ktorá sa v eurozóne blíži k 6%. Konflikt na Ukrajine zvyšuje riziko tretej recesie v priebehu dvoch rokov. Je pravdepodobné, že obmedzí export, zaťaží už aj tak napäté dodávateľské reťazce a zvýši ceny energií a komodít pre domácnosti a výrobný sektor. Eurozóna je veľkým dovozcom ropy a zemného plynu, čo znamená, že nedávne prudké zvýšenie cien ropy a plynu pôsobí ako „daň“ pre domácnosti a podniky. Konflikt pravdepodobne z krátkodobého hľadiska zvýši infláciu v eurozóne, ktorá na úrovni 5,8% vo februári je už takmer trojnásobkom cieľa ECB, ktorý bol na úrovni 2%. Skrotenie inflácie bude pre ECB veľká úloha a uvidíme ako si s ňou poradí.
Ing. Róbert Bučič
Portfólio manažér, IAD Investments