# investujte na fin trhoch  4. 11. 2024

Mýtus verzus realita

Investori sú tiež iba ľudia, a tak majú tendenciu prikladať význam niektorým trhovým súvislostiam alebo vzťahom, ktoré ich ale v praxi nemajú, alebo aspoň nie tak silný alebo jednoznačný. Pozrime sa na niektoré rozšírené mýty.

Tento článok si môžete v audio verzii vypočuť tu:

Vzťah medzi ekonomikou a akciovými trhmi.

Bežný názor je, že ekonomika musí byť v skvelej kondícii, aby sa darilo akciovému trhu. To ale nie je pravda. Príkladom sú Spojené štáty americké v roku 2009, kedy tamojší HDP klesol o 4,3%, ale akciový index S&P 500 vzrástol o viac ako 23% (vrátane dividend dokonca viac ako 26%). Ekonomické štatistiky môžu byť slabé, ba až zlé, ale akcie môžu posilňovať v dôsledku rôznych iných katalyzátorov, napríklad uvoľnenie menovej politiky, pozitívnych ekonomických prekvapení (analytici čakajú ešte horší vývoj, než aký nastal – aj takto môže vyzerať pozitívne prekvapenie) alebo pozitívne prekvapenie na úrovni ziskov firiem. Má preto zmysel sledovať oblasti trhu, s ktorými sú spojené nízke očakávania. Práve tie môžu potenciálne najviac príjemne prekvapiť.

Vzťah medzi cenami zlata a akcií.

Hovorí sa, že zlato a akcie nemajú dobrú výkonnosť v rovnakom čase. Teória, ktorá za tým stojí, je tá, že zlato si obvykle vedie dobre v prostredí, keď investori nechcú riskovať, a teda nenakupujú akcie. Áno, historicky majú ceny zlata a akcií nízku kladnú alebo zápornú koreláciu, ale našli sa aj výnimky. Celé sa to ale začalo meniť pred niekoľkými rokmi počas pandémie covidu-19. Od tej totiž ceny týchto dvoch investícií korelujú kladne. V posledných mesiacoch trh so zlatom vykazuje s tým akciovým naopak veľmi vysokú pozitívnu koreláciu. V posledných týždňoch dokonca dolárová cena zlata opakovane stúpla na historické maximum v rovnaký deň ako americké akciové indexy. Zdá sa, že mnoho investorov je teraz ochotných riskovať, ale zároveň je zrejmá výrazná snaha sa zaisťovať proti rizikám, najmä geopolitickým, nákupmi zlata (dopyt po ňom navyše výrazne živia centrálne banky, ktoré majú svoje vlastné dôvody pre nákupy žltého kovu).

Jasne daná stratégia centrálnych bánk.

Centrálni bankári vedia čo plánujú urobiť dlho pred zasadnutím. Pomerne rozšírený názor je ten, že debaty vedenia menových autorít sú iba rétorickými cvičeniami, pretože rozhodnutia sú už pred-jednané. Nie je to pravda. V posledných rokoch sme boli svedkami mnohých zvratov v tom, ako napríklad Americká centrálna banka (FED) reagovala na nové údaje. Ešte v decembri 2021 centrálni bankári predpokladali pre koniec roku 2022 základnú sadzbu na 0,9%. V skutočnosti bola potom sadzba nad 4%. FED rovnako ako aj ďalšie centrálne banky skrátka vychádzajú z dát a vlastných prognóz, ktoré sa môžu, ale nemusia naplniť.

Róbert Bučič

Róbert Bučič
Portfólio manažér, IAD Investments

Všetky články autora
Spät na všetky články

#investujte

Zaujímajú vás novinky zo sveta investícií? Na našom blogu vás každý týždeň informujú naši portfólio manažéri o dianí na akciových trhoch, nájdete tu aj veľa ďalších zaujímavých tém z oblasti investovania. Aktivujte si upozornenie na nové články v sekcii blog a už vám nikdy neuniknú investičné aktuality.

Investujte s nami

s nami

Investovať môže dnes už naozaj každý, dôležité je vybrať si toho správneho partnera, ktorý investície bude spravovať.

Investujte na fin trhoch

na fin trhoch

Overené informácie o novinkách a najaktuálnejších témach, ktoré ovplyvňujú dianie na finančných trhoch.

Investujte do seba

do seba

Investícia do seba, môže byť niekedy práve tou najvýnosnejšou.

UPOZORNENIE. Tento materiál je marketingovým oznámením. Skôr ako urobíte akékoľvek investičné rozhodnutie, pozrite si predajný prospekt, štatút a dokument s kľúčovými informáciami pre investorov fondov IAD Investments, správ. spol., a.s. (ďalej len „IAD“) v slovenskom jazyku v sídle IAD, na predajných miestach, v sídle depozitára alebo na www.iad.sk. Pre viac informácií sa obráťte na svojho finančného sprostredkovateľa alebo na www.iad.sk.

Hodnota investície do podielového fondu sa môže aj znižovať a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. S investíciou do podielových fondov je spojené aj riziko. V súlade so štatútmi podielových fondov môže podiel cenných papierov vydaných štátmi a medzinárodnými organizáciami, uvedenými v prílohe štatútov jednotlivých podielových fondov, prekročiť 35% hodnoty majetku vo fonde, pričom tento podiel môže dosiahnuť až 100%. IAD je povinná vyplatiť podielový list podielového fondu Prvý realitný fond a Korunový realitný fond bezodkladne, najneskôr však v predĺženej lehote 12 mesiacov. Majetok vo fonde Prvý realitný fond je podľa podmienok osobitného zákona investovaný najmä do nehnuteľností vrátane príslušenstva na účely ich správy a predaja, do majetkových účastí v realitných spoločnostiach a do likvidných finančných aktív, z ktorých ekonomickej podstaty vyplýva úzke prepojenie s trhom nehnuteľností. Korunový realitný fond má minimálne 85% majetku nepretržite investovaného do podielových listov fondu Prvý realitný fond.