Nástupca kancelárky Merkelovej?
Politik, ktorý si svoju popularitu vybudoval na reakcii na Covid-19 a ktorý sa začal štylizovať ako nástupca po Merkelovej, má teraz najlepšie predpoklady na to, aby sa z neho stal líder najväčšej európskej ekonomiky. Olaf Scholz a jeho Sociálnodemokratická strana, ktorá získala tesné víťazstvo nad konzervatívcami ešte stále kancelárky Merkelovej má nakročené na vybudovanie stabilnej väčšiny v parlamente. Na túto väčšinu bude však potrebovať zrejme ešte ďalšie dve strany. „Občania sa cez víkend vyjadrili a chcú nás, aby sme viedli Nemecko“. Toto odkázal v pondelok ráno, keď už boli zrejmé pravdepodobné výsledky.
Podľa nepísaných pravidiel nemeckej politiky má víťaz volieb prvý pokus o vytvorenie koalície, ale nemá záruku, že sa stane kancelárom, ak toto úsilie zlyhá. V pondelok pán Scholz povedal, že vláda pod jeho vedením bude slúžiť záujmom pracujúcich a zameria sa na boj proti klimatickým zmenám spôsobeným ľuďmi. Na znak kontinuity zahraničnej politiky uviedol, že bude pracovať pre jednotnejšiu Európsku úniu a podobne ako pani Merkelová sa zdrží prílišného zblíženia s USA.
Pán Scholz, minister financií v odchádzajúcej vláde pani Merkelovej, je veteránom nemeckej politiky. 63-ročný politik pochádzajúci z Hamburgu, bohatého obchodného centra a mestského štátu v severnom Nemecku, kde pôsobil aj ako starosta. Kým sa jeho SPD (Sociálnodemokratická strana) v posledných rokoch stavala skôr doľava, pán Scholz je v tejto pozícii viac umiernený. Začiatkom roku 2000 mal blízko k dnes už marginalizovanému podnikateľskému krídlu strany, ktoré viedol vtedajší kancelár Gerhard Schröder. Jeho umiernenosť by mu mohla uľahčiť vedenie koalície zahŕňajúcej stredoľavých zelených a slobodných demokratov. Aj keď je najpopulárnejším sociálnym demokratom Nemecka, v roku 2019 prehral boj o predsedníctvo SPD s ľavicovým krídlom strany.
Pán Scholz zdokonalil svoje schopnosti budovať konsenzus v dvoch vládach Merkelovej. Prvýkrát pôsobil ako minister sociálnych vecí počas finančnej krízy v rokoch 2007-09, keď sa medzinárodný obchod takmer zmrazil a nemecký hrubý domáci produkt prudko klesol, pán Scholz sa podieľal na vypracovaní plánu subvencovania spoločností. Táto stratégia bola kľúčová v tom, že umožnila nemeckým vývozcom rýchlo zvýšiť výrobu, akonáhle sa objednávky odrazili od dna. Bola to tiež inšpirácia pre podobné schémy prijaté na Západe na ochranu pracovných miest v prvých mesiacoch pandémie Covid-19. V súčastnosti ako minister financií ma taktiež pestrú bilanciu. Aj keď za svoju úlohu počas pandémie získal pochvalu od ekonómov, bol kritizovaný za neschopnosť vlády predvídať škandál s Wirecardom. Krach spoločnosti v roku 2019 bol jedným z najväčších podnikových podvodov v Európe, ktorý stál investorov desiatky miliárd eur. Pán Scholz ako minister financií taktiež neúspešne presadzoval fúziu medzi Deutsche Bank a Commerzbank. Napriek svojmu tesnému víťazstvu má pán Scholz teraz skutočnú šancu stať sa prvým sociálnodemokratickým kancelárom Nemecka za viac ako 16 rokov.
Ing. Róbert Bučič
Portfólio manažér, IAD Investments