Parlamentné voľby v Spojenom kráľovstve prinášajú výrazné zmeny
Parlamentné voľby v Spojenom kráľovstve v roku 2024 priniesli výsledky, ktoré výrazne ovplyvnili politickú scénu a vyvolali okamžité reakcie na finančných trhoch. Voľby, ktoré sa konali 4. júla 2024, signalizujú zmenu a koniec 14-ročného obdobia vlády konzervatívcov. Konzervatívna strana, vedená súčasným premiérom Rishim Sunakom, stratila značný počet kresiel v parlamente, pričom nedosiahla väčšinu potrebnú na zostavenie samostatnej vlády. Naopak, Labouristická strana pod vedením Keira Starmera získala významný počet kresiel, čo jej umožnilo zostaviť menšinovú vládu s podporou Liberálnych demokratov.
Tento článok si môžete v audio verzii vypočuť tu:
Víťazstvo Labouristickej strany, ktorá zvíťazila vo štvrtkových parlamentných voľbách, poskytuje jasný politický mandát novému premiérovi Keirovi Starmerovi na riešenie štrukturálnych problémov Spojeného kráľovstva, ako je slabý rast produktivity a nedostatok pracovnej sily. Sľubuje zmeny v oblasti hospodárstva, zdravotníctva aj migrácie. Medzi hlavné body programu patrí zvýšenie daní pre bohatších, investície do zelených projektov na boj proti klimatickým zmenám, podpora spolupráce s EÚ a užšie partnerstvo v oblasti obrany vzhľadom na vojnu na Ukrajine. Tento jasný mandát by mohol znížiť neistotu na trhu, podporiť zahraničné investície a zlepšiť vyhliadky Spojeného kráľovstva na rast.
Na druhej strane je situácia v krajine oveľa komplikovanejšia a nová vláda bude čeliť množstvu zásadných výziev. Spojené kráľovstvo sa stále zotavuje z Brexitu a pandémie a zároveň ju výrazne postihli aj ekonomické problémy vyvolané vojnou na Ukrajine, čo výrazne obmedzuje možnosti fiškálnej politiky v dôsledku vysokého verejného dlhu a úrokových sadzieb.
Výsledky volieb spôsobili okamžitú volatilitu na finančných trhoch. Britská libra zaznamenala prudký pokles voči americkému doláru a euru, keďže investori reagovali na neistotu spojenú s politickou zmenou a potenciálnymi zmenami v ekonomickej politike novej vlády. Londýnska burza cenných papierov (LSE) tiež zaznamenala výrazné výkyvy, pričom akcie spoločností v sektore financií a energetiky utrpeli najväčšie straty.
Analytici naznačujú, že trhy sa obávajú možných zmien v daňovej politike a reguláciách, ktoré by mohli ovplyvniť ziskovosť britských spoločností. Na druhej strane, niektoré sektory, ako napríklad obnoviteľné zdroje energie a technológie, by mohli profitovať z plánovaných investícií a podpory zo strany novej vlády. Budúce reakcie finančných trhov budú závisieť od ďalších krokov novej vlády a jej schopnosti stabilizovať politickú a ekonomickú situáciu v krajine.
Alex Peciar
IAD Investments, a.s.