# investujte na fin trhoch  16. 9. 2024

Po prázdninové zníženie úrokov v Eurozóne

Európska centrálna banka (ECB) minulý týždeň v súlade so všeobecnými očakávaniami rozhodla o druhom tohtoročnom znížení depozitných sadzieb o 25 bázických bodov z 3,75% na 3,50%. Vo svete prebytočnej likvidity zostávajú depozitné sadzby hlavným nástrojom menovej politiky a tak centrálna banka mohla oznámiť, že hlavná refinančná sadzba bude znížená výraznejšie – konkrétne zo 4,25% na 3,65%. Zámerom je utiahnuť koridor medzi refinančnou a depozitnou sadzbou z doterajších 50 na 15 bázických bodov. Prezidentka ECB Christine Lagardeová uviedla, že včerajšie rozhodnutie znížiť základnú depozitnú sadzbu druhýkrát v tomto roku bolo „jednomyseľné rozhodnutie“, na rozdiel od predchádzajúceho zníženia v júni, keď nesúhlasil šéf rakúskej centrálnej banky Robert Holzmann.

Tento článok si môžete v audio verzii vypočuť tu:

Hlavné centrálne banky vo svete znižujú sadzby v reakcii na náznaky, že najväčší inflačný nárast našej generácie pominul, pričom sa očakáva, že americká centrálna banka (FED) začne s veľkou pravdepodobnosťou znižovať náklady na pôžičky budúci týždeň. S odvolaním sa na cieľ ECB vo výške 2-percentnej inflácie Lagardeová povedala, že nedávne údaje „nás utvrdzujú v našej dôvere, že smerujeme k nášmu cieľu“.

Inflácia v Eurozóne sa v auguste spomalila na trojročné minimum 2,2% z júlových 2,6%. Klesajúca priemyselná produkcia v Nemecku a v Taliansku vyvoláva avšak obavy, že ekonomika Eurozóny sa po krátkom období rastu v tomto roku spomaľuje. „Tlak na mzdové náklady sa zmierňuje a zisky čiastočne tlmia vplyv vyšších miezd na infláciu,“ uviedla ECB. „Podmienky financovania zostávajú reštriktívne a hospodárska aktivita je stále utlmená, čo odráža slabú súkromnú spotrebu a investície.“

Podmienkam konkurencieschopnosti a hospodárskej aktivity sa zaoberal aj Draghiho report, ktorý bol taktiež zverejnený tento týždeň. Bývalý guvernér ECB argumentoval, že krajiny EÚ potrebujú investovať najmenej 750 miliárd až 800 miliárd eur, čo zodpovedá približne 826 miliardám až 881 miliardám dolárov, viac ročne, aby pomohli prekonať rastúci rozdiel v produktivite oproti USA. „Ak sa Európa nedokáže stať produktívnejšou, budeme nútení vybrať si… Buď zúžiť náš sociálny model v Európe alebo obmedziť niektoré, ak nie všetky, naše ambície.“

Róbert Bučič

Róbert Bučič
Portfólio manažér, IAD Investments

Všetky články autora
Spät na všetky články

#investujte

Zaujímajú vás novinky zo sveta investícií? Na našom blogu vás každý týždeň informujú naši portfólio manažéri o dianí na akciových trhoch, nájdete tu aj veľa ďalších zaujímavých tém z oblasti investovania. Aktivujte si upozornenie na nové články v sekcii blog a už vám nikdy neuniknú investičné aktuality.

Investujte s nami

s nami

Investovať môže dnes už naozaj každý, dôležité je vybrať si toho správneho partnera, ktorý investície bude spravovať.

Investujte na fin trhoch

na fin trhoch

Overené informácie o novinkách a najaktuálnejších témach, ktoré ovplyvňujú dianie na finančných trhoch.

Investujte do seba

do seba

Investícia do seba, môže byť niekedy práve tou najvýnosnejšou.

UPOZORNENIE. Tento materiál je marketingovým oznámením. Skôr ako urobíte akékoľvek investičné rozhodnutie, pozrite si predajný prospekt, štatút a dokument s kľúčovými informáciami pre investorov fondov IAD Investments, správ. spol., a.s. (ďalej len „IAD“) v slovenskom jazyku v sídle IAD, na predajných miestach, v sídle depozitára alebo na www.iad.sk. Pre viac informácií sa obráťte na svojho finančného sprostredkovateľa alebo na www.iad.sk.

Hodnota investície do podielového fondu sa môže aj znižovať a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. S investíciou do podielových fondov je spojené aj riziko. V súlade so štatútmi podielových fondov môže podiel cenných papierov vydaných štátmi a medzinárodnými organizáciami, uvedenými v prílohe štatútov jednotlivých podielových fondov, prekročiť 35% hodnoty majetku vo fonde, pričom tento podiel môže dosiahnuť až 100%. IAD je povinná vyplatiť podielový list podielového fondu Prvý realitný fond a Korunový realitný fond bezodkladne, najneskôr však v predĺženej lehote 12 mesiacov. Majetok vo fonde Prvý realitný fond je podľa podmienok osobitného zákona investovaný najmä do nehnuteľností vrátane príslušenstva na účely ich správy a predaja, do majetkových účastí v realitných spoločnostiach a do likvidných finančných aktív, z ktorých ekonomickej podstaty vyplýva úzke prepojenie s trhom nehnuteľností. Korunový realitný fond má minimálne 85% majetku nepretržite investovaného do podielových listov fondu Prvý realitný fond.