Po prázdninové zníženie úrokov v Eurozóne
Európska centrálna banka (ECB) minulý týždeň v súlade so všeobecnými očakávaniami rozhodla o druhom tohtoročnom znížení depozitných sadzieb o 25 bázických bodov z 3,75% na 3,50%. Vo svete prebytočnej likvidity zostávajú depozitné sadzby hlavným nástrojom menovej politiky a tak centrálna banka mohla oznámiť, že hlavná refinančná sadzba bude znížená výraznejšie – konkrétne zo 4,25% na 3,65%. Zámerom je utiahnuť koridor medzi refinančnou a depozitnou sadzbou z doterajších 50 na 15 bázických bodov. Prezidentka ECB Christine Lagardeová uviedla, že včerajšie rozhodnutie znížiť základnú depozitnú sadzbu druhýkrát v tomto roku bolo „jednomyseľné rozhodnutie“, na rozdiel od predchádzajúceho zníženia v júni, keď nesúhlasil šéf rakúskej centrálnej banky Robert Holzmann.
Tento článok si môžete v audio verzii vypočuť tu:
Hlavné centrálne banky vo svete znižujú sadzby v reakcii na náznaky, že najväčší inflačný nárast našej generácie pominul, pričom sa očakáva, že americká centrálna banka (FED) začne s veľkou pravdepodobnosťou znižovať náklady na pôžičky budúci týždeň. S odvolaním sa na cieľ ECB vo výške 2-percentnej inflácie Lagardeová povedala, že nedávne údaje „nás utvrdzujú v našej dôvere, že smerujeme k nášmu cieľu“.
Inflácia v Eurozóne sa v auguste spomalila na trojročné minimum 2,2% z júlových 2,6%. Klesajúca priemyselná produkcia v Nemecku a v Taliansku vyvoláva avšak obavy, že ekonomika Eurozóny sa po krátkom období rastu v tomto roku spomaľuje. „Tlak na mzdové náklady sa zmierňuje a zisky čiastočne tlmia vplyv vyšších miezd na infláciu,“ uviedla ECB. „Podmienky financovania zostávajú reštriktívne a hospodárska aktivita je stále utlmená, čo odráža slabú súkromnú spotrebu a investície.“
Podmienkam konkurencieschopnosti a hospodárskej aktivity sa zaoberal aj Draghiho report, ktorý bol taktiež zverejnený tento týždeň. Bývalý guvernér ECB argumentoval, že krajiny EÚ potrebujú investovať najmenej 750 miliárd až 800 miliárd eur, čo zodpovedá približne 826 miliardám až 881 miliardám dolárov, viac ročne, aby pomohli prekonať rastúci rozdiel v produktivite oproti USA. „Ak sa Európa nedokáže stať produktívnejšou, budeme nútení vybrať si… Buď zúžiť náš sociálny model v Európe alebo obmedziť niektoré, ak nie všetky, naše ambície.“
Róbert Bučič
Portfólio manažér, IAD Investments