Ropa na predkrízových úrovniach
Keď minulý rok prerazila cena ropy pomyselné dno a aprílový kontrakt WTI s májovým dodaním uzatvoril na hodnote -34 USD, energetický, ale hlavne ropný sektor bol v očiach mnohých analytikov odpísaný a smeroval ku kolapsu. Situácia však ani z ďaleka nebola taká zlá, ako sa na prvý pohľad zdalo. Ropa zostáva aj naďalej najdôležitejšou energetickou komoditou, bez ktorej svetové hospodárstvo nedokáže fungovať. Trend zelených technológií a transformácia ekonomík smerom k nízkouhlíkovým zajtrajškom je nespochybniteľná a nutná. No táto zmena bude postupná, nie skokovitá.
Obrovské prebytky na trhu s ropou, ktoré sa naakumulovali na jar minulého roka, sa podarilo znížiť rýchlejšie, ako sa pôvodne očakávalo. Veľkú úlohu v tomto smere zohrala Čína, ktorej hospodárstvo trpelo pandémiou najmenej z hlavných svetových ekonomík a dokázala spracovať rekordné objemy surovej ropy. Aktuálne čínska spotreba už prekonala hodnoty dosiahnuté pred pandémiou. Podobný vývoj evidujeme aj v Indii, kde sa dopyt po rope nachádza len 1,4% pod minuloročnou úrovňou. Nemenej dôležitým faktom však bola aj koordinovaná akcia krajín OPEC+, ktoré dokázali obmedziť prebytok na strane ponuky bezprecedentým znížením ťažby a odľahčili tak celosvetové skladovacie kapacity, ktoré začínali byť naplnené na maximum.
Ropa typu Brent atakuje 60 USD hranicu a pri pretrvávajúcom sentimente pravdepodobne túto úroveň aj prekoná. Krajiny produkujúce ropu združené v skupine OPEC+ totiž plánujú držať ťažbu na zníženej úrovni ešte minimálne 2 mesiace. Aktuálne je produkcia zredukovaná o 7 miliónov barelov denne a Saudská Arábia dokonca znížila ťažbu v mesiacoch február a marec o ďalší extra milión barelov denne, aby podporila rastúce ceny. Podľa Medzinárodnej agentúry pre energiu dosiahne dopyt v roku 2021 96,9 milióna barelov denne, čo predstavuje nárast o 5,5 milióna v porovnaní s rokom 2020. Trh s ropou by sa mal výraznejšie oživiť v druhej polovici roka, keď sa predpokladá zníženie potreby lockdownov a návrat globálneho cestovania. Dôležité však budú aj kroky OPEC+ a dohoda na postupnom uvoľňovaní produkčných reštrikcií, ktoré by v prípade nekoordinovaného postupu mohli opäť zaliať trh nepotrebnou ropu, ktorú nebude vedieť oslabená svetová ekonomika tak rýchlo vstrebať.
Mgr. Michal Ďurica, CFA
Portfólio manažér, IAD Investments