Ropa – zmena nálady o 180 stupňov za 18 mesiacov
Posledné týždne napĺňa titulky novín neustále rastúca cena zemného plynu a silovej elektriny na komoditných burzách. Podobný scenár však už vidíme aj na trhu s ropou. V piatok presiahla cena ropy typu Brent hranicu 85 USD – nepredstaviteľnú hodnotu v apríli 2020, keď sa obchodníci zbavovali ropy za záporné ceny. Ropu tlačí nahor rastúca spotreba z krízových miním, ťahaná najmä oživenou dopravou a dodržiavanie produkčných kvót krajín OPEC+.
Cena ropy sa však nemusí zastaviť na súčasných úrovniach. Obchodníci na komoditných burzách už dokonca vstupujú do pozícií, ktoré im prinesú profit, ak cena ropy prekoná do konca roku 2021 hranicu 100 USD, na ktorej nebola cena ropy WTI od roku 2014. Na trhu sa dokonca objavujú opcie, ktoré špekulujú s cenou Brentu na úrovni 200 USD na konci 2022. Trh s ropou sa dostal za 18 mesiacov z absolútneho zúfalstva k úplnej eufórii.
Je pravdou, že fundamenty prajú vyššej cene, keďže z mesiaca na mesiac rastie dopyt smerom bližšie k predkrízovým úrovniam. Na druhej strane dodržiavanie dohôd medzi krajinami OPEC+ nemá oporu v histórii a príliš vysoké ceny budú veľkým lákadlom pre niektorú (alebo viacero) z krajín na zvýšenie dennej produkcie s cieľom ukoristiť vyšší trhový podiel. 100 dolárová méta je pri súčasnej atmosfére dosiahnuteľná, ale dvojnásobná hranica na konci budúceho roku zostane skôr v rovine fantázie. Ako to už býva zvykom – liekom na príliš vysoké ceny, sú práve vysoké ceny.
Mgr. Michal Ďurica, CFA
Portfólio manažér, IAD Investments