Ruská agresia spôsobuje aj volatilitu
Nanešťastie sa aj uplynulý týždeň niesol vo svetle Ruskom vyvolanej nezmyselnej vojny na Ukrajine. Rusko nevnieslo len agresiu na Ukrajinu, ale aj vysokú volatilitu na finančné trhy. Najlepším príkladom (aj keď samozrejme extrémnym) je samotná výkonnosť ruských aktív. Ruské akcie obchodované na burze v Moskve je aktuálne nemožné vyhodnotiť, keďže Moskovská burza bola zavretá celý týždeň v snahe zabrániť panickým výpredajom a úniku kapitálu. Dobrý odhad aktuálnej miery toxicity ruských aktív nám tento týždeň dávali len ruské GDR (global depository receipt) obchodované v Londýne, s ktorými sa nakoniec tiež prestalo obchodovať, pričom do toho času tieto akcie stratili takmer celú svoju hodnotu. Akcie ruskej Sberbank, ktoré sa ešte na začiatku roku obchodovali nad 16 USD, zostali svietiť po 3.3.2022 s cenovkou 0,045 USD za jedno GDR. To je strata takmer 100 %. Trhová kapitalizácia spadla v tomto období z 87 miliárd USD prakticky na nulu. Podobný performance zaznamenali aj ďalšie ruské firmy. Najväčší svetový producent niklu a paládia – Norilsk Nickel stratil od začiatku roka viac ako 93 %, producent plynu Novatek takmer 100%, Gazprom 93%, …
Týždenný komentár od nášho portfólio manažéra si môžete aj vypočuť v podcaste o investovaní IAD TALKS:
Výpredajom však neušli ani ostatné rizikovejšie aktíva. Americké akciové indexy (s výnimkou Nasdaqu) stratili menej ako 1%. Nasdaq 1.7%. Horšie to už vyzeralo s európskymi akciami. Eurostox 50 stratil takmer 5%, nemecký DAX 4.4%, taliansky FTSE MIB viac ako 6%. Japonské a čínske akcie odpísali viac ako 2%. Nedarilo sa ani korporátnym dlhopisom. Veľký únik kapitálu zaznamenali aj lokálne CEE meny. O ruskom rubli je škoda písať, ale regionálny výpredaj zasiahol aj doteraz posilňujúcu českú korunu, ktorá od vypuknutia konfliktu oslabila voči euru o viac ako 5,7%. Podobne sa správali aj PLN, HUF a RON. Nedarilo sa však ani euru a presun kapitálu do geopolitického bezpečia (americké treasuries) pomohol doláru k posilneniu o viac ako 3,5%.
Nie je žiadnym prekvapením, že výborne sa darilo komoditám. Zo strachu z nedostatku hlavne tým energetickým. Ropa Brent prerazila hranicu 118 USD a WTI 115 USD. Holandský kontrakt na zemný plyn prekonal 200 EUR hodnotu (pre porovnanie v januári bol pod 100 EUR). Darilo sa samozrejme aj zlatu, aj keď oveľa menej ako tomu čiernemu. Bitcoin opäť ukázal, že je nezaujímavým aktívom do rizikového prostredia a mal by stratiť nálepku digitálneho zlata.
Podľa všetkého sa Rusko len tak nechystá svoju vojnu ukončiť a ďalšie sankcie, hlavne v podobe embarga na dovoz ropy a plynu, sú stále v hre. Vysoká volatilita a prepady cien rizikových aktív budú teda s nami pravdepodobne ešte nejaký ten čas. Preto si treba pamätať, že ak celý trh padá, vypredávajú sa aj silné spoločnosti, ktoré sa posledné mesiace/kvartály obchodovali za príliš vysoké ceny a takéto prepady môžu ponúkať dlhodobým investorom zaujímavé príležitosti na nákup.
Mgr. Michal Ďurica, CFA
Portfólio manažér, IAD Investments