Varovanie od FEDu
Predseda Americkej centrálnej banky (FED) Jerome Powell naznačil vo štvrtok, že centrálna banka pravdepodobne na svojom zasadnutí budúci mesiac zvýši úrokové sadzby o pol percentuálneho bodu, a tiež komunikoval, že podobné zvýšenie sadzieb by mohlo nastať aj na ďalšom zasadnutí, aby sa postupným zvyšovaním sadzieb znížila inflácia v Spojených štátoch amerických. Zvýšenie sadzieb v máji, ktoré by malo nasledovať po marcovom rozhodnutí FEDu navýšiť sadzby z takmer nuly o štvrť percentuálneho bodu, bude znamenať, že Americká centrálna banka zvýši svoju menovú sadzbu na nadväzujúcich stretnutiach prvýkrát od roku 2006, pričom nárast o pol bodu by bol (bude) prvým takýmto krokom od roku 2000.
Týždenný komentár od nášho portfólio manažéra si môžete aj vypočuť v podcaste o investovaní IAD TALKS:
FED signalizuje, že na stretnutí, ktoré sa uskutoční 3. až 4. mája oficiálne oznámi plány na začatie zmenšovania portfólia aktív v hodnote 9 biliónov dolárov v júni, pričom týmto krokom sa bude snažiť o obmedzenie cenových tlakov, ktoré dosahujú maximá, aké sme v Spojených štátoch amerických nevideli za posledných 40 rokov. „Podľa môjho názoru je vhodné postupovať o niečo rýchlejšie ako to urobil FED v nedávnej minulosti“, povedal Powell vo štvrtok popoludní v panelovej diskusii s prezidentkou Európskej centrálnej banky Christine Lagardeovou, ktorú organizoval Medzinárodný menový fond (MMF). Bolo to jeho posledné plánované verejné vystúpenie pred zasadnutím centrálnej banky budúci mesiac (teda v máji).
Medzinárodný menový fond v utorok uviedol, že očakáva, že globálny ekonomický rast sa tento rok výrazne spomalí, keďže sa následky konfliktu na Ukrajine rozšírili do celého sveta, čo je pre mnohé krajiny, ktoré už zápasia s pandémiou Covid-19 a s rastúcou infláciou a úrokovými sadzbami, prekážkou. Medzinárodný menový fond očakáva, že svetová ekonomika tento rok porastie o 3,6% v porovnaní so 6,1% v minulom roku. Nová prognóza je o 0,8 percentuálneho bodu nižšia ako jej januárová prognóza a oproti jej výhľadu z októbra 2021 sa znížila o 1,3 bodu. Pán Powell povedal, že FED sa predovšetkým zameriava na znižovanie inflácie. „Ekonomiky nefungujú bez cenovej stability,“ dodal. FED sa snaží vytvoriť takzvané mäkké pristátie, pri ktorom spomalí rast dostatočne na to, aby znížil infláciu, ale nie tak agresívne, aby ekonomika skĺzla do recesie. Bude to veľmi náročné,“ zakončil Powell.
Ing. Róbert Bučič
Portfólio manažér, IAD Investments