# investujte s nami  18. 8. 2020

Ako si vybrať správny investičný produkt?

Azda neexistuje človek, ktorý by sa nechcel mať lepšie. Pravdepodobne každý z nás túži po vyššej životnej úrovni, po určitom stupni finančnej slobody – mať všetko nastavené tak, že nebude potrebné uvažovať o tom, kedy si čo môžeme alebo nemôžeme dovoliť. Jednoducho si to kúpime.

K vyriešeniu tejto otázky volí každý iný prístup. Niekto sa ňou vôbec nezaoberá a všetko, čo má k dispozícii, minie na bežné denné potreby. Niekto investuje peniaze do vlastného podnikania a verí v svetlejšiu budúcnosť, niekto si peniaze hromadí možno na bežnom či termínovanom účte a viacero ľudí sa spolieha napríklad na investičné produkty špecializovaných spoločností.

Pristavme sa pri tej poslednej alternatíve, ktorú by sme si mohli predstaviť asi takto: vložíte určitú sumu peňazí, odborníci sa vám o ňu postarajú, pokúsia sa zhodnotiť ju a zarobia vám bez toho, aby ste čo i len pohli prstom. Ideálne, nie?

Takýchto produktov je na trhu veľmi veľa a laik môže mať problém zorientovať sa v nich. Každý produkt je vhodný pre niekoho iného a každý so sebou prináša inú mieru rizika. Niekto pritom potrebuje staviť na konzervatívnejšie produkty, niekto môže byť odvážnejší a vie pristúpiť na niečo dynamickejšie s vyššou mierou rizika.

Ako sa však rozhodnúť pre niečo, čo je najvhodnejšie práve pre vás a čo najlepšie zohľadňuje vaše osobné potreby?

Spísali sme niekoľko krokov, ktoré vám pomôžu v rozhodovaní.

Zdroj: PxFuel

1. Spravte si osobnú finančnú analýzu

Toto by mal byť prvý krok. Skúste si na chvíľu sadnúť a spísať si všetky mesačné príjmy a výdavky vašej domácnosti. Koľko zarobíte a koľko musíte nevyhnutne minúť? Zrátajte fixné výdavky na hypotéku, na bývanie, prípadne na splátky pôžičiek a prirátajte k ním variabilné výdavky na jedlo, oblečenie, tankovanie a možno aj na dodatočný luxus, ktorý si plánujete dopriať.

Ostane vám vôbec niečo? Existuje suma, ktorú viete dať bokom a ktorá vám nebude chýbať? Je to 50, 100, prípadne 200 eur? Práve od tohto sa treba odraziť a práve s touto sumou treba ďalej pracovať. Ak ju máte vyrátanú, viete prejsť k ďalším dôležitým krokom.

2. Stanovte si ciele

V ďalšom kroku, ktorý vás posunie bližšie k vhodnému investičnému produktu, by ste si mali stanoviť ciele, ktoré chcete dosiahnuť. Tie sú pochopiteľne pre každého individuálne a môže ich byť viacero. Zamyslite sa nad tým, na čo konkrétne budete peniaze potrebovať a kedy ich budete potrebovať. Okrem toho si položte aj ďalšie otázky…

Chcete si našetriť na rýchlejšie splatenie hypotéky? Chcete si kúpiť nové auto a viete, že by sa tak malo stať približne o päť rokov? Plánujete v budúcnosti renovovať kuchyňu? Zamýšľate sa nad tým, z čoho budete žiť v dôchodkovom veku a či vám klasický dôchodok bude stačiť?

Alebo sa vám práve narodil potomok a ide vám o to, aby ste ho pri dovŕšení osemnásteho alebo dvadsiateho prvého roku života potešili zaujímavou sumou určenou na rozbeh ďalšej kariéry? Prípadne len disponujete voľnými zdrojmi a chcete ich do niečoho „vraziť“?

Toto všetko je takisto dôležité a podobným otázkam by ste mali venovať pár chvíľ, možno aj pár dní alebo týždňov. Odpoveď „ÁNO“ môžete mať pokojne na viacero z nich.

Zdroj: PxFuel

3. Zvážte riziko, ktoré ste ochotní podstúpiť

Všetky investície sú spojené s určitým stupňom rizika a treba zvážiť, do akej miery ste ochotní akceptovať ho. Tento krok je veľmi úzko prepojený s predchádzajúcimi a nedá sa k nemu pristupovať samostatne.

Ak viete, že do piatich rokov potrebujete mať nevyhnutne nasporených napríklad 5 000 eur, nemôžete príliš riskovať. Rozhodnete sa teda pre averziu k riziku a tým pádom aj pre menší úrok, ale na druhej strane takmer s určitosťou viete, čo dostanete.

Keď vám však ide len o zhodnotenie vašich voľných zdrojov, ktoré by inak ostali nevyužité a ktoré vám pre vaše živobytie vôbec nechýbajú, viete akceptovať omnoho väčšie riziko. Cítite slobodu a prípadná čiastočná strata peňazí by vás nebolela, tak v tom prípade by ste mohli staviť na produkt, ktorý ročne dokáže vyniesť možno aj desať percent, no na druhej strane pri ňom teoreticky môžete skončiť aj na mínus piatich percentách, teda v strate.

Ktorá alternatíva vás viac láka? Bezpečné investovanie s úrokmi blížiacimi sa nule, prípadne rizikové s možným zhodnotením pokojne prekračujúcim aj desať percent ročne? Vedeli by ste na imaginárnej stupnici od 1 do 10 zhodnotiť svoju náklonnosť k riziku? Aký veľký risk si môžete dovoliť?

4. Vyberte si vhodný produkt

Keď už viete, koľko eur mesačne si môžete dovoliť investovať, čo a kedy si za získané peniaze v budúcnosti budete chcieť kúpiť a aké riziko ste ochotní podstúpiť, ste pripravení na voľbu konkrétneho produktu, prípadne na kombináciu viacerých.

Nie každý sa musí uspokojiť s jedným jediným produktom a vždy je rozumné uvažovať v širších súvislostiach. Riziko sa dá minimalizovať napríklad zadelením peňazí do viacerých investičných alternatív, niektorých bezpečnejších, niektorých možno rizikovejších.

Vďaka vhodnému prerozdeleniu zdrojov je možné vybudovať si veľmi silné a efektívne portfólio rôznych produktov, ktoré v konečnom dôsledku povedie k splneniu zadaných cieľov.

Doplňme, že viac informácií, kompletnú ponuku našich investičných produktov a sporiacich programov, vrátane všetkých dokumentov k nim, nájdete tu na našich webových stránkach.

5. Máte problém s vybraním produktu?

Ak ste úspešne zodpovedali na otázky nachádzajúce sa v úvodných troch bodoch tohto článku, ale so štvrtým bodom máte napriek tomu problém, nezúfajte.

Začínajúcim investorom odporúčame pri vhodnom výbere produktov obrátiť sa na svojho finančného sprostredkovateľa, prípadne na našu bezplatnú infolinku 0800 601 601.

Nie každý investičný produkt je vhodný pre každého, ale každý si medzi nimi nájde ten najvhodnejší, doslova na mieru ušitý svojim potrebám. Už teraz ste o krok bližšie k vašej spokojnosti.

Spät na všetky články

#investujte

Zaujímajú vás novinky zo sveta investícií? Na našom blogu vás každý týždeň informujú naši portfólio manažéri o dianí na akciových trhoch, nájdete tu aj veľa ďalších zaujímavých tém z oblasti investovania. Aktivujte si upozornenie na nové články v sekcii blog a už vám nikdy neuniknú investičné aktuality.

Investujte s nami

s nami

Investovať môže dnes už naozaj každý, dôležité je vybrať si toho správneho partnera, ktorý investície bude spravovať.

Investujte na fin trhoch

na fin trhoch

Overené informácie o novinkách a najaktuálnejších témach, ktoré ovplyvňujú dianie na finančných trhoch.

Investujte do seba

do seba

Investícia do seba, môže byť niekedy práve tou najvýnosnejšou.

UPOZORNENIE. Tento materiál je marketingovým oznámením. Skôr ako urobíte akékoľvek investičné rozhodnutie, pozrite si predajný prospekt, štatút a dokument s kľúčovými informáciami pre investorov fondov IAD Investments, správ. spol., a.s. (ďalej len „IAD“) v slovenskom jazyku v sídle IAD, na predajných miestach, v sídle depozitára alebo na www.iad.sk. Pre viac informácií sa obráťte na svojho finančného sprostredkovateľa alebo na www.iad.sk.

Hodnota investície do podielového fondu sa môže aj znižovať a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. S investíciou do podielových fondov je spojené aj riziko. V súlade so štatútmi podielových fondov môže podiel cenných papierov vydaných štátmi a medzinárodnými organizáciami, uvedenými v prílohe štatútov jednotlivých podielových fondov, prekročiť 35% hodnoty majetku vo fonde, pričom tento podiel môže dosiahnuť až 100%. IAD je povinná vyplatiť podielový list podielového fondu Prvý realitný fond a Korunový realitný fond bezodkladne, najneskôr však v predĺženej lehote 12 mesiacov. Majetok vo fonde Prvý realitný fond je podľa podmienok osobitného zákona investovaný najmä do nehnuteľností vrátane príslušenstva na účely ich správy a predaja, do majetkových účastí v realitných spoločnostiach a do likvidných finančných aktív, z ktorých ekonomickej podstaty vyplýva úzke prepojenie s trhom nehnuteľností. Korunový realitný fond má minimálne 85% majetku nepretržite investovaného do podielových listov fondu Prvý realitný fond.