Americké indexy čakajú na Trumpa
Od kedy je známe, že najbližším americkým prezidentom bude opäť Donald Trump, americké akciové indexy si pripísali viac ako 4%. Investori sa inšpirovali nie len minulou výkonnosťou za predchádzajúcej éry Donalda Trumpa, ale aj jeho súčasnou politikou, ktorú chce zaviesť po príchode do Bieleho domu.
Tento článok si môžete v audio verzii vypočuť tu:
Donald Trump opiera svoju staro-novú politiku na štyroch oporných bodoch. Po prvé zavádzaním ciel na obchodných partnerov, čím chce docieliť, aby obchodní partneri presunuli časť svojich výrobných kapacít na americký kontinent a zároveň nakupovali viac amerických tovarov. Druhý a zároveň aj tretí bod je postavený na znížení daní zo zisku a zároveň znížení byrokracie, čím by sa viacerým podnikom významne rozviazali ruky pri firemných akvizíciách a upevňovaní si svojich dominantných pozícií. Posledný bod Trumpovej politiky je postavený na deportácií ilegálnych migrantov, ktorých je v USA podľa odhadov viac ako 14 miliónov.
Kým zavádzanie ciel a deportácia migrantov budú na americkú ekonomiku pôsobiť silno pro-inflačne, tak znižovanie daní a byrokracie je hudba pre uši investičných bankárov z Wall Street. Práve znižovanie daní sa ako prvé pretaví do vyšších ziskov spoločností, čo bude pozitívne pôsobiť na rast cien akcií. Rovnako znižovanie byrokracie, ak sa vykoná správne, môže mať pozitívny efekt. Práve Európa je dobrým príkladom toho ako nadmerná byrokracia môže brzdiť podnikateľské prostredie najmä v inováciách. V rámci finančného sektora sa americké banky už dlhšie sťažujú na prísne kapitálové požiadavky, ktoré ich brzdia v poskytovaní nových úverov. Práve tieto banky majú najväčšie očakávania od novej Trumpovej administratívy, čo sa prejavilo aj na silnom raste bankových akcií.
Aj keď na prvý pohľad to vyzerá, že Ameriku čakajú už iba zlaté časy, viacerí ekonómovia tvrdia, že výsledný efekt vplyvu na akciové trhy nemusí byť úplne jednoznačný. Veľká časť pozitívnych očakávaní je už v súčasnosti zarátaná v cenách akcií, ktoré atakujú historické maximá. Okrem toho, dolár posilnil na svoje dvojročné maximum a pri výmennom kurze 1,045USD/EUR práve zvýhodňuje ceny zahraničných tovarov tým, že sa stávajú lacnejšími. Ak sa prognózy analytikov naplnia, tak dolár sa v najbližších mesiacoch dostane na paritu k Euru. Práve lacnejšie zahraničné tovary či už z Európy alebo z Číny budú tlačiť na nafukovanie obchodného deficitu USA, čo je primárny cieľ čomu chce Trampova administratíva zabrániť. Je dosť možné, že po počiatočnej eufórií nakoniec akciové trhy prehodnotia ružové zajtrajšky a investori začnú byť viac selektívni pri výbere akciových portfólií.
Bez ohľadu na to, ako bude vyzerať politika novej americkej administratívy, už dnes je jednoznačné, že americký kapitálový trh totálne dominuje v celosvetovom meradle. Práve táto dominancia sťahuje kapitál z celého sveta práve do USA, čím sa americký akciový trh stáva najväčším a zároveň najlikvidnejším trhom na svete. Tento trend sa v najbližšej dekáde nezmení, práve naopak zaostávanie Európy za USA ho iba umocní.
Roman Vitásek
Portfólio manažér, IAD Investments