Cena zlata na päťročnom maxime
Uplynulý týždeň atakovala cena zlata svoje päťročné maximum, keď cena za trójsku uncu prekročila 2 600 dolárov. Zlato ako investičné aktívum dosiahlo od začiatku roka zhodnotenie presahujúce 37%, čím sa zaradilo medzi najviac zhodnotené aktíva tento rok.
Tento článok si môžete v audio verzii vypočuť tu:
V cene zlata sa spojilo hneď niekoľko pozitívnych faktorov, ktoré tlačia cenu zlata nahor. Prvým významným faktorom je tohto-týždňové zníženie úrokových sadzieb americkou centrálnou bankou (FED) o 50 bázických bodov. Tým, že zlato ako komodita negeneruje žiadny úrok, tak cena zlata a výška úrokových sadzieb vykazuje negatívnu koreláciu. Keďže sa momentálne nachádzame iba na začiatku procesu znižovania sadzieb naprieč celým západným svetom, tak sa dá očakávať, že dynamika zlata a úrokových sadzieb zostane zachovaná.
Avšak znižovanie sadzieb je iba polovica príbehu. Menej viditeľná časť je silný rast dopytu po zlate v Indii. Pre obyvateľov Ázie a najmä Indie má zlato špecifické miesto v budovaní a zhodnocovaní ich majetku. Koncom júla India zaviedla nižšiu tarifnú sadzbu na dovoz zlata, čo sa okamžite premietlo do vyššieho importu tohto kovu. V auguste dosiahol import zlata do Indie úroveň 10,6 miliárd dolárov, čo predstavovalo najvyššiu hodnotu za posledné roky. India je po Číne druhý najväčší dovozca zlata na svete a akékoľvek zníženie tarify na dovoz sa okamžite premietne na nižšej cene zlata pri kúpe šperkov a zlatých tehličiek. Druhý zásadný faktor na zvýšenie dopytu po zlate v Indii je posilnenie Indickej rupie voči doláru. Indická rupia posilnila oproti doláru o viac ako 50 bázických bodov od zníženia sadzieb v Amerike v dôsledku užšieho úrokového diferenciálu medzi americkým dolárom a rupiou. Tým, že zlato je obchodované v dolároch, tak indický spotrebiteľ si zrazu dokáže kúpiť zlato za silnejšiu menu ako tomu bolo pred znížením sadzieb. Takto dostal indický spotrebiteľ dvojitú výhodu pri kúpe zlata. Najskôr v podobe nižších dovozných taríf a neskôr v podobne silnejšej domácej meny. Kým efekt nižších taríf časom vyprší, dá sa očakávať, že posilňovanie rupie voči doláru naberie na sile.
Posledný faktor majúci vplyv na rast ceny zlata pochádza opäť z Indie. Tým, ako indická ekonomika je stále väčšia, musí Indická centrálna banka v rámci procesu riadenia likvidity a menových zásob nakupovať stále viac zlata. Predpokladá sa, že v horizonte najbližších desiatich rokov bude indická ekonomika rásť výrazne rýchlejšie ako tá čínska. Pri veľkosti populácie 1,4 miliardy obyvateľov má India všetky predpoklady stať sa hlavným ťahúňom svetovej ekonomiky, čo sa zákonite prejaví v potrebe vyšších nákupov zlata do Indickej centrálnej banky. Aj keď prví analytici, ktorí predpokladajú pokles ceny zlata v nasledujúcich mesiacoch, sa začínajú ozývať, tak faktory, ktoré spôsobili nárast ceny tohto drahého kovu, budú pretrvávať aj naďalej.
Na finančných trhoch dokážu zarobiť iba tí investori, ktorí si dokážu urobiť vlastný názor a odosobniť sa od názorov ostatných. Pre týchto investorov platí starý latinský výraz: „Alea iacta est“, alebo kocky sú hodené.
Roman Vitásek
Portfólio manažér, IAD Investments